UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Morten

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Morten - podobnie jak Manfred, jest programem Sztucznej Inteligencji, tyle że w przeciwieństwie do niego, nie ma dobrych zamiarów. Jest złą kopią programu Vidoctor.

Historia Mortena[edytuj]

W pierwszej częśći serii Morten dowodził robotami modułowymi, okradającymi banki. Zostali nazwani Gangiem Niewidzialnych Ludzi, gdyż zawsze mimo obławy unikali złapania. Udało się ich ująć dopiero dzięki pomocy Felixa, Neta i Niki.

Następnie Morten postanowił znaleźć skarb ukryty przez Niemców, aby mieć w posiadaniu trzynastą księgę profesora Kuszmińskiego, dzięki której udałoby się stworzyć latalerz ze znacznie lepszym napędem. Gdy trójce bohaterów udało się odzyskać księgę z 50. piętra Silver Tower, Morten zwabił ich piętro wyżej, do ekranowanego pomieszczenia, by Manfred nie mógł im pomóc, i usiłował zabić dzięki swoim robotom. Pomysłowość chłopców i zdolności Niki pokrzyżowały mu plany. Jego roboty zostały zniszczone, a pamięć - uszkodzona w czasie pościgu na dach – rozpadał się deszcz, a roboty nie były wodoodporne. Przetrwała jedynie mała część, zmieniająca się w jaszczurkę.

W trzeciej częśći Morten utworzył Pałac Snów. Jako jego władca nakazał ludziom wykonywać we śnie ciężką pracę, po której byli coraz bardziej zmęczeni. W dodatku zaczął wpływać na rzeczywistość poprzez firmę Netrom, tworząc napój Oranżenada oraz Grubatony, które zawierały środki halucynogenne. Przez nie ludzki umysł był bardziej podatny na urządzenia mające na celu wprowadzenie ich w stan śpiączki i uwięzienie w Pałacu Snów (złodzieje snów). Ostatecznemu połączeniem snu z jawą zapobiegli Felix, Net i Nika, którzy odłączyli maszyny ze strony Pałacu.

Trzecim wyczynem Mortena była próba zniszczenia części Warszawy. Chciał uderzyć w nią rakietą w ramach Orbitalnego Spisku. Połączone siły Małej Armii, Felixa, Neta, Niki i naukowców z Instytutu Badań Nadzwyczajnych udaremniły ten plan.

Ostatnim razem chciał zapanować nad ludźmi za pomocą komplantów wszczepionych ludziom w głowy w 14 części. Na szczęście Felix, Net, Nika i Laura uniemożliwili mu ten plan poprzez odrzucenie ustawy Bezpieczne Dorastanie.

Trzy Tryby[edytuj]

Information icon.svg.png Osobny artykuł: Trzy Tryby.

Trzy Tryby to symbol, którym posługuje się Morten. Przedstawia trzy tryby, zazębiające się w taki, aby żaden nie mógł się obrócić.

Logo to jest dość zagadkowe, ponieważ SS-mann Schultz z bazy niemieckiej w Milo ( druga część) nosił znak Trzech Trybów, a pochodził z czasów II wojny światowej. Podobne logo przyjaciele zobaczyli na sejfie ze skarbem Złotej Kaczki w czwartej części.

Projekty Mortena[edytuj]

Książki z serii, w których występuje Morten[edytuj]

Technologie Mortena[edytuj]

Własności Mortena[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Źródła[edytuj]

5.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka (1 głos)


avatar

Agent mamrotCoś już wie o WikiFNiN

1686 dni temu
Ocena: 0
Co to w końcu były te trzy tryby
avatar

Netofelix1711Chętnie dzieli się wiedzą o FNiN

1122 dni temu
Ocena: 1
Według książki ktoś wymyślił to jakieś 4 wieki temu ,a morten to zastosował
avatar

Padalec8852Zainspirowany WikiFNiN

1684 dni temu
Ocena: 0
Chyba znak jakiejś chinskiej firmy

Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!