5.00
(3 głosy)

Stefan Kuszmiński

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
(Przekierowano z Prof. Kuszmiński)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Stefan, aby znaleźć inne.

Stefan Kuszmiński (ur. ok. 1890 - zm. 15 sierpnia 1944) - genialny naukowiec i matematyk. Prowadził badania, które później zostały wykorzystane do skonstruowania napędu antygrawitacyjnego, pierścieni Wunrung i Skoczywrót. Jego imię nosi Gimnazjum nr 13 w Warszawie, do której uczęszczają Felix, Net i Nika.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Stefan Kuszmiński na jednym z ostatnich zdjęć był pięćdziesięcioparoletnim mężczyzną z siwymi wąsami. Jako duch nosił czapkę pilotkę.

Historia życia[edytuj | edytuj kod]

Stefan Kuszmiński chodził do szkoły numer pięć, której budynek już nie istnieje. W drugiej klasie poznał Julię, która później została jego żoną. Po ukończeniu Politechniki Warszawskiej wrócił do swojej dawnej szkoły, gdzie przez kilka lat uczył fizyki. Razem z żoną zamieszkali w małym mieszkaniu na Mariensztacie. Ledwie wiązali koniec z końcem, ponieważ rodzice Julii, choć byli zamożni, to nie akceptowali ich związku.

Przez całe życie prowadził badania.

Zginął w katastrofie samolotu wraz z córką i żoną, uciekając przed hitlerowcami w trakcie Powstania Warszawskiego. Samolot rozbił się o dach gimnazjum Felixa, Neta i Niki. Początkowo odnaleziono tylko skrzydła owego samolotu i ogon, z którego Niemcy zabrali najcenniejsze przedmioty. Schowali je do skrzyni, którą później zanieśli do podziemi kościoła św. Józefa i zapomniano o niej. Na strychu szkoły pozostał kadłub z ciałami, który został odnaleziony dopiero przez superpaczkę. Jako duch profesor spotkał się z Felixem, Netem i Niką, a oni domyślili się, że chce on, żeby ich pochować.

Badania[edytuj | edytuj kod]

Prof. Kuszmiński napisał 13 ksiąg naukowych. Ostatnią, Trzynastą Księgę, którą Felix, Net i Nika odnaleźli w skrzyni w piwnicach zniszczonego kościółka. Zawierała ona m.in. dokładny opis budowy napędu antygrawitacyjnego, szerokość i długość geograficzną bazy w Milo. Rodzice Felixa przekazali wraz z resztą skarbu do Muzeum Narodowego. Zdecydowało się ono zeskanować wszystkie swoje książki u Vidoktora, w Silver Tower, dzięki czemu Morten zdobył jego plany. Po wydarzeniach na ostatnim piętrze Silver Tower, naukowcy z Instytutu Badań Nadzwyczajnych przejęli księgę i wykorzystali do ukończenia latalerza.

Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...