UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Vertical

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Okładka Verticala
Okładka Verticala

Vertical” – druga (po „Marsie”) powieść, autorstwa Rafała Kosika, kierowana do dorosłego czytelnika. Łączy w sobie cechy charakterystyczne dla klasycznego science - fiction oraz fantastyki socjologicznej. Po raz pierwszy wydana, w miękkiej oprawie, w 2006 roku przez Powergraph. Wznowiona w 2012 roku, tym razem w tzw. hardcoverze i rozszerzona o opowiadanie „Wyprawa Szaleńców” (rozwijające niektóre wątki książki), przez to samo wydawnictwo. Obydwie edycje są częścią serii „Science Fiction z plusem”, w której regularnie ukazują się polskie powieści fantastyczne. Rafał Kosik sam zaprojektował okładkę swojej książki.

Powieść w 2007 (za rok 2006) roku była nominowana do najbardziej prestiżowego, polskiego wyróżnienia fantastycznego, Nagrody im. Janusza A. Zajdla (przegrała z „Popiołem i Kurzem” Jarosława Grzędowicza) oraz do Nagrody Nautilusa 2006, którą to zdobyła ex aequo z „Czarnym Pergaminem” Rafała Dębskiego.

Podczas Polonu 2007 czeskiemu wydawnictwu Laserbooks zostały sprzedane prawa do publikacji „Verticala”. Książka ukazała się niespełna dwa lata później w tłumaczeniu Roberta Pilcha.

Powieść składa się z dwudziestu sześciu rozdziałów, epilogu oraz prologu. Fabułę można podzielić, także na trzy części, które jednak nie są w żaden sposób wyróżnione w książce.

Za opisem ze strony wydawcy: „W Verticalu ludzie żyją w stalowych miastach wspinających się po linach. Dążą do bliżej nieokreślonego Celu.”. Murk jest mieszkańcem jednego z takich miast, Aristo. W przeciwieństwie do znacznej większości społeczeństwa, nie interesuje go Cel – jest zafascynowany przeszłością. Szuka odpowiedzi na pytania, które nie postają w głowach przeciętnych obywateli. Ta postawa napędza fabułę całej książki.

W drugiej części scenografia znacznie się zmienia. Towarzyszymy Jonathanowi, mieszkańcowi Herlanu i badaczowi niebieskiemu, który po linach, wyprawia się w górę by, ze znacznej odległości, obserwować miasta pnące się w górę. Niestety, od pewnego czasu jego profesja nie cieszy się zbytnią popularnością. By zachować życie zgadza się na, wcale tego nie gwarantującą, propozycję gubernatora.

W trzeciej części wracamy do Murka. Jego perypetie są, od czasu do czasu, przeplatane krótkimi fragmentami informującymi nas o kolejnych poczynaniach Jonathana.

Na dwa miesiące przed premierą powieści w magazynie Science Fiction Fantasy & Horror [nr 6(08) 2006] ukazało się opowiadanie „Wyprawa Szaleńców” opowiadające o poszukiwaniach legendarnego supła na linie. Później mogliśmy się z nim zapoznać w wydaniu rozszerzonym powieści oraz w zbiorze opowiadań „Obywatel, który się zawiesił”. Tytułowi szaleńcy to grupa naukowców, badaczy. Ich przedsięwzięcie jest wspomniane w samej powieści. Opowiadanie kontynuuje kilka wątków i motywów z książki, jednakże może być czytane bez znajomości „Verticala” –czytelnik nic nie straci z lektury opowiadania.

Ciekawostką może być fakt, że „Vertical” jest książką, która powstała na podstawie snu. Wizja miast, pnących się w górę po linach, swój żywot rozpoczęła pod postacią marzenia sennego. Kosik zarzucił jednak projekt w trakcie realizacji (gdy miał już gotowe około trzy czwarte powieści). Ten długo czekał na swoją kolej w „szufladzie” autora. Przeczytać o tym możemy w wywiadzie przeprowadzonym przez portal Katedra w czerwcu 2006 roku.

Ten artykuł został nadesłany na FanClubowy konkurs z okazji premiery S02
Nadesłał(a): Snorri. Artykuł mógł być później edytowany.
Gwiazda.png WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł został uznany za wyjątkowo dobry i został umieszczony
na stronie głównej WikiFNiN w maju2013r.
Gwiazda.png

Gwiazda.png

WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł uznano za wyjątkowo dobry! Więcej informacji....
0.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka


Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!