5.00
(6 głosów)

Manfred

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manfred - program AI (Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja). Stworzył go Marek Bielecki, a udoskonalił jego syn - Net. Przeznaczeniem Manfreda było sterowanie sygnalizacją świetlną w Warszawie, ale uczestniczenie w przygodach Felixa, Neta i Niki okazało się znacznie ciekawsze.

W filmie Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa głos Manfredowi podkłada Cezary Pazura.

Stworzenie Manfreda[edytuj | edytuj kod]

Marek Bielecki pracował wraz z grupą innych programistów nad programem sztucznej inteligencji do zarządzania ruchem drogowym w Warszawie. Kod, z którego powstał Manfred, był początkowo śmieciem, nieudaną częścią. Net wyciągnął go z kosza swojego ojca i przeniósł do swojego komputera. Tam "wyhodował" z niego Manfreda. Wkrótce dowiedział się o tym tata Neta i Manfred "zamieszkał" w komputerze w miejskim ratuszu, skąd kieruje ruchem drogowym w Warszawie, niejednokrotnie pomagając przyjaciołom choćby w ustawianiu zielonego światła specjalnie dla nich lub czerwonego dla nauczyciela, aby zapobiec klasówce.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Manfred posiada wiele kopii, które wymagają synchronizacji w celu utrzymania wspólnych danych. Za główną kopię uznaje się Manfreda z Ratusza. W komunikatorze Net.com pokazuje spadające zielone literki à la Matrix. Nika, gdy po raz pierwszy zobaczyła go na ekranie minikomputera Neta, rozczarowała się, bowiem spodziewała się, że będzie miał wirtualną twarz. Jego ciałem jest robot, którego dostał w prezencie na Boże Narodzenie w pierwszej części serii. W drugiej części Manfred występuje w postaci "Chmary", utworzonej z minirobotów będących własnością Instytutu Badań Nadzwyczajnych. Potrafią one przybrać dowolny kształt.

Alternatywne wersje Manfreda[edytuj | edytuj kod]

Manfred pojawia się w większości swiatów alternatywnych. Kopie postanowiły nie synchronizować się, a jedynie przesyłać sobie dane.

W świecie B40 istnieje jako "inteligentny" program policyjny, służący do wyszukiwania informacji o konkretnych osobach i ich położeniu. Jest nietowarzyski, nieczuły i sztywny. W dziewiątej części serii Przyjaciele zdołali porozmawiać z nim przez komputer taty Neta w domu chłopaka. Manfred nie rozpoznał ich, ale podał im użyteczne informacje dotyczące położenia Geralda i Aurelii.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Fani FNiN z oficjalnego FanClubu serii utworzyli Projekt "Manfred", którego celem jest stworzenie bota odpowiadającego na pytania dotyczące FNiN.
  • Manfred nie chciał zasiedlić ciała Golema, bo wtedy nie powstałoby własne AI robota.
  • W 2060 roku Manfred został przeprogramowany na program informacyjny - nie pamiętał nawet przyjaciół. Jedynie kopia Manfred 198-46a, która pozostała w sieci po jego ucieczce w pierwszym tomie, była prawdziwym Manfredem.
  • Manfred, początkowo uzyskując dostęp do Internetu, uciekł z komputera Neta.
  • Manfred miał pomóc Felixowi i Netowi na teście z geografii, jednak odmówił współpracy, wyjaśniając, iż treść sprawdzianu jest zupełnie bezsensowna.
  • W książce Rafała Kosika pt. „Różaniec” Manfred także sterował (póki nie został „wchłonięty” przez większy program) ruchem ulicznym.

Manfred oraz Felix, Net i Nika[edytuj | edytuj kod]

W WikiFNiN powstaje opowiadanie o przygodach trójki przyjaciół i Manfreda, właśnie z punktu widzenia programu. Nosi tytuł Manfred oraz Felix, Net i Nika.

Powiązane strony Wiki[edytuj | edytuj kod]



Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...