0.00
(0 głosów)

Dom Knipszyców

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dom Knipszyców – dom, w którym mieszkał Frank Knipszyc wraz z żoną – Anną i córką – Glorią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek jest bardzo stary. Kelnerka jednej z restauracji, twierdzi, że wcześniej w domu mieszkali ludzie podający się za magów, alchemicy, astronomowie, fizycy, aż w końcu szalony naukowiec. Od śmierci Knipszyców, nikt nowy się tam nie wprowadził. Przez dziesięć lat ukrywał się tam robot zwany Bazyliszkiem. Maszyna opuściła dom po awarii stacji zasilającej. Podobno, czasem w nocy, kopuła się świeci.

Okolica[edytuj | edytuj kod]

Dom jest zlokalizowany przy wąskiej uliczce, w pobliżu Starówki. Z tyłu, od strony skarpy wiślanej, oraz od południa jest w pobliżu kilka innych budynków. Posesja otoczona jest wysokim, kamiennym murem. Od frontu znajduje się wielka, ozdobna brama i furtka, z czarnej, nitowanej blachy. Tuż obok, we wnęce muru, umieszczono przypominający domofon zamek kodowy. Jest także druga furtka, zamurowana od zewnątrz. Na terenie posiadłości jest także malutka altana z klapą w podłodze prowadzącą do podziemi. Ogród składa się głównie z wysokich drzew i gęsto rosnących krzewów. Mur obrastają czarne pnącza. Na ziemi leży gruba warstwa suchych liści i łodyg.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Zewnątrz[edytuj | edytuj kod]

Dom składa się z części centralnej oraz dwóch skrzydeł po bokach dobudowanych później. Jest piętrowy i zakończony ozdobnym gzymsem. Na dachu znajduje się szklana kopuła, przez co budynek wygląda jak świątynia lub obserwatorium. Dom jest szary. Drzwi są dwuskrzydłowe i wysokie. Wykonane są z metalu i pokryte fornirem. Mieszczą się w nich podłużne szybki. Można je otworzyć tylko z zewnątrz, ponieważ w środku jest tylko atrapa klamki. Wszystkie okna są pancerne i także nie można ich otworzyć.

Część centralna[edytuj | edytuj kod]

Hall[edytuj | edytuj kod]

Hall wejściowy jest wysoki na dwie kondygnacje. Po bokach są drzwi prowadzące do każdego ze skrzydeł. Następnie jest podest, z którego rozpoczynają się schody z kamienną balustradą na piętro w każdą stronę, a pod nim są kolejne, mniejsze drzwi. Na wprost znajdują się krótkie, okazałe schody, gdzie za przeszklonymi drzwiami mieści się salon. Pomieszczenie zostało urządzone z przepychem. Są tutaj ciemne boazerie, antyczne meble, gipsowe popiersia, wielkie obrazy i grube dywany. Znajduje się też tu stary telefon. Panuje tu półmrok, czuć zapach stęchlizny, a na podłodze leży warstwa kurzu.

Salon[edytuj | edytuj kod]

Salon także jest wysoki na dwie kondygnacje. Przez otwór w suficie widać kopułę około dziesięć metrów wyżej. Na ścianach znajdują się kryształowe kinkiety. Przy drzwiach wejściowych wiszą ciężkie kotary w kolorze spleśniałego złota, a na podłodze leżą resztki zerwanego, dębowego parkietu. Wszystkie eleganckie meble zostały usunięte. Zamiast tego, pod ścianami stoją stalowe szafy, regały z narzędziami, stojaki z butlami i nieokreślonym sprzętem. Część z nich jest mocno uszkodzona. W pomieszczeniu znajdują się duże, żółte, otwarte kratownice. Nad nimi do ściany przytwierdzono rusztowanie, z którego zwieszają się kable elektryczne i gumowe węże.

Z lewej strony znajdują się przeszklone drzwi ogrodowe, z prawej strony jest ściana i inne drzwi oraz dwumetrowy, prostokątny otwór prowadzący do podziemi, a na wprost - kolejne dwuskrzydłowe drzwi, a nad nimi wąska galeryjka. Jedne z nich prowadzą do sali operacyjnej. Stoi tam niewielkie biureczko, na którym leży gruby zeszyt w tekturowej okładce i przybory biurowe.

Podziemia[edytuj | edytuj kod]

W otworze w podłodze znajdują się strome chody, a na dole drzwi. Klamka i znajdująca się obok skrzynka elektryczna są współczesne. Na dole jest niskie, owalne pomieszczenie z kamiennymi ścianami i sklepieniem. Stoi tam pusty regalik, fotel i na środku zabudowane biurko. Są na nim tylko dwie rzeczy: lampka i komputer. Dalej jest jeszcze dwoje bardzo starych drzwi. Za prawymi jest tunel prowadzący do altanki w ogrodzie. Drugie są potężniejsze i można nimi wyjść do podziemi Warszawy.

Prawe skrzydło[edytuj | edytuj kod]

Piętro[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie schodów znajduje się podest, z którego widać hall. Wisi tu spory, kryształowy żyrandol. Dalej jest korytarz z kilkoma drzwiami. Ściany do połowy wyłożone są boazerią, a powyżej są wytapetowane i wiszą na nich obrazy oraz mosiężne kinkiety. Za pierwszymi drzwiami mieści się sypialnia. Stoi w niej ogromne łoże z baldachimem, na którym leży jedna poduszka. U podnóża stoi drewniany, okuty kufer. Garderoba jest wydzielona w osobnym pomieszczeniu za drzwiami. Po drugiej stronie korytarza jest zamknięte na klucz pomieszczenie. Następnie jest, kolejne zamknięte pomieszczenie, a jeszcze dalej znajduje się wysoka na cztery metry biblioteka. Trzy ściany od podłogi do sufitu zajmują regały z książkami. Stoi tu też kilka foteli, stolik i dwie lampy z haftowanymi abażurami. Z okna widać sąsiednią kamienicę, jednak prawie całkowicie zasłania ją drzewo. Kolejnym pomieszczeniem jest łazienka wykończona białymi kafelkami. W tym kolorze są także umywalka na nóżce i wolnostojąca wanna, a nawet krzesło, szafa i komódka. Między łazienką a biblioteką jest prawdopodobnie coś ukryte – Felix ocenił, że ściana jest o około metr za gruba.

Parter[edytuj | edytuj kod]

Za drzwiami na parterze znajduje się ciemny korytarz, podobny do tego na górze. Zamiast obrazów, wiszą tu portrety. Za pierwszymi drzwiami jest sala szpitalna. Stoi tam szpitalne łóżko, stojaki z niedziałającym sprzętem elektronicznym, przeszklone szafki z medykamentami i rozkładany fotel. Można stąd przejść do mniejszego pokoiku, pełniącego rolę dyżurki pielęgniarki. Jest tam łóżko i małe biurko.

Lewe skrzydło[edytuj | edytuj kod]

To skrzydło przyjaciele przejrzeli mniej dokładnie. Wiadomo jedynie, że tutaj na piętrze także znajduje się pokój przypominający bibliotekę. Jest to jednak sypialnia z ogromną liczbą książek. Oprócz regałów, stoją tu łóżko, biurko pod oknem , twarde, drewniane, obrotowe krzesło i lampka z blaszanym kloszem. Na biurku leżą zeszyty i długopisy oraz stoi zdjęcie rodziny Knipszyców na tle ogrodu.

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...