5.00
(8 głosów)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Gang Niewidzialnych Ludzi (ujednoznacznienie), aby znaleźć inne.
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png


Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – przeznaczona dla młodzieży powieść z gatunku science-fiction, autorstwa Rafała Kosika. Pierwsza książka z cyklu Felix, Net i Nika, wydana w grudniu 2004 przez Powergraph. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół z warszawskiego gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego. W Warszawie grasuje Gang Niewidzialnych Ludzi, a przyjaciele niechcący odkrywają tajemnicę ich znikania... To książka pełna humoru, zagadek, ale i przyjaźni. Składa się z trzystu siedemdziesięciu pięciu stron, trzynastu rozdziałów i prologu. Książka jest dedykowana Jasiowi, synowi autora.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 24 listopada 2004[1][2]

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Autor okładki: Rafał Kosik

Liczba stron: 376


Następna: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (książka)


Zobacz cytaty


GNL-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Rozdziały i ich opis[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Prolog
Gang Niewidzialnych Ludzi dokonuje włamania do jednego z Warszawskich banków, kradnąc pani Lucynce kartę magnetyczną.
  1. Pierwszy dzień w szkole
    Felix Polon przychodzi na rozpoczęcie roku – będzie chodził do pierwszej klasy gimnazjum. Po apelu nie wie, do jakiej iść sali. Dwóch starszych chłopaków kradnie mu dziesięć złotych. Później na korytarzu spotyka Neta. Okazuje się, że są w tej samej klasie. Po drodze pomagają dziewczynie – Nice - pozbyć się nicponi, chcących ukraść jej drugie śniadanie. We trójkę postanawiają oduczyć ich kradzieży. W tym samym czasie Piotr Polon prezentuje przed ministrem spraw specjalnych Sklejacz przestępców. Przyjaciołom natomiast udaje im się znaleźć kryjówkę złodziejaszków – Marcela i Rubena. Później pomagają w rozbiciu Gangu Niewidzialnych Ludzi, kierowanego przez tajemniczego Mortena.
  2. Megakorek
    Przyjaciele przygotowują się do trudnego testu z geografii. Poznają Manfreda, program AI stworzony przez Marka Bieleckiego i „wychowywany” przez Neta. Chcą go wykorzystać jako ściągę, ale program tłumaczy im, że w ten sposób nic się nie nauczą. Warszawa zaczyna być strasznie zakorkowana. Net odkrywa, że Manfred, do tej pory trzymany bez dostępu do Internetu, wydostał się na wolność. Jako że właśnie ten program miał sterować światłami ulicznymi, chłopak uważa, że to Manfred jest przyczyną korków w mieście. Przyznaje się do zabrania kodu Manfreda tacie. Marek Bielecki mówi synowi, że to nie Manfred tworzył korki, tylko stary program nie mógł już ogarniać miasta. Mimo to, wszystkie kopie Manfreda z internetu zostają usunięte, a sam Manfred umieszczony w ratuszu – dokończony przez Neta, jest wspaniale przygotowany do sterowania światłami. Jedna kopia programu (198-46a) jednak umyka przed poszukiwaczami i „rozpoczyna własne życie”.
  3. Szkoła, w której straszy
    Nika wchodzi na strych, gdzie przyjaciele urządzili Kwaterę Główną. Widzi szkielet, który wisiał na stojaku, tyle, że w tym momencie szkielet stoi o własnych siłach... Dziewczyna ucieka więc na dół. Przyjaciele stwierdzają, że w szkole musi być duch. Dowiadują się, że wizycie ducha towarzyszy spadek temperatury. Umieszczają więc czujniki ciepła w szkole. Ich pilnowaniem zajmie się Manfred, którego Net przygarnął na swój minikomputer. Następnie próbują zbadać strych robotem, jednak ktoś (lub coś) powoduje, że obraz przez niego przekazywany znika. Jednocześnie przed przyjaciółmi ukazuje się duch. Postanawiają odwiedzić wróżkę, Madame Josephine. Ta w ostatnich chwilach wizyty mówi w transie, że przed Wielkanocą stanie się coś strasznego. Przyjaciele idą na strych szkoły porozmawiać z duchami. Te wskazują im kabinę samolotu, przywaloną różnymi rupieciami. W środku są ich ciała – duchy chcą, aby je pochować.
  4. Zamek na Kociej Skale
    Klasa Felixa, Neta i Niki jedzie na wycieczkę do Zamku na Kociej Skale. Tam przyjaciele, w czasie wędrówki pod zamkiem, odłączają się od grupy. Idąc za cichym oddechem, natrafiają na gnoma, pilnującego skrzyni ze skarbem księcia Świętopełka. Gnom mówi im, że ten, do kogo należy ten skarb, jeszcze się nie narodził. Zapewnia jednak, że oni też kiedyś znajdą swój własny skarb.
  5. Skarb babci Lusi
    Tata Felixa próbuje odebrać sygnał z amerykańskiej satelity, aby obejrzeć lądowanie sondy na Marsie. Jednocześnie realizuje projekt - top top top secret. Felix, Net i Nika uważają, że ich skarbem może być ten, o którym opowiadała babcia Felixa. Niemcy ukryli go w piwnicach starego kościółka w czasie wojny. Mieli go wywieźć, lecz zepsuła im się ciężarówka. Przyjaciele szukają więc zabytku, odkrywają jednak, że został zburzony, a na jego miejscu stoi biurowiec. Okazało się, że nie jest zburzony, tylko kryje się w piwnicach budynku Mexportu. Felix, Net i Nika ruszają do akcji. Ukrywają się w szafie biurowca aż do zamknięcia. Następnie odkrywają w podłodze klapę, która prowadzi do piwnicy. Nika wyczuwa, że za murem jest przejście. Wychodzą i wracają tam następnego dnia, przez studzienkę ściekową. Wykruszają mur, tworząc przejście. Znajdują skarb babci Lusi, a także starą księgę rachunkową. Tata Felixa odwozi skarb do muzeum.
  6. Boże Narodzenie
    Nadszedł dzień Bożego Narodzenia. Nika spędza go samotnie w domu. Nagle w jej domu pojawia się Święty Mikołaj. Wręcza dziewczynie prezent – nową, zieloną kurtkę z króliczym futerkiem. Nika jest bardzo szczęśliwa. Mikołaj zabiera ją do domu Neta, na świąteczną kolację. Dziewczyna dostaje od Neta pierścionek, jeden z tych z odnalezionego skarbu. Felix za to daje babci w prezencie pierścionek z oczkiem, który przed laty do niej należał.
  7. Tajemnice Niki
    Klasa wyjeżdża na wycieczkę w góry. Net jeździ na snowboardzie, Felix na nartach. Nika ma narty po swoim dziadku, poza tym nie umie jeździć. Podczas pierwszej wizyty na stoku, Neta podrywa koleżanka z klasy, Aurelia. Nika, zdenerwowana i zazdrosna, rusza zaraz za nimi, nie czekając na instruktora. Zjeżdża z bardzo dużą prędkością. Trafia w przerwę między ogrodzeniem i jedzie dalej, niż wydawałoby się to możliwe. Zostaje uznana za zaginioną. Wieczorem Felix i Net postanawiają jej poszukać na własną rękę. Po drodze widzą wojsko i jakiś latający obiekt, który uznają za UFO. Natychmiast wracają. Następnego dnia Net słyszy wołanie. Razem z Felixem czym prędzej wybiegają z pensjonatu. Znajdują Nikę razem z białym niedźwiedziem-albinosem. Po powrocie do pokoi dowiadują się, że telefonował tata Niki i dziękował za ratunek córki. Nika jest tym mocno zdziwiona. Okazuje się, że był to Manfred, który podawał się za jej ojca. Dziewczyna wyznaje Felixowi i Netowi, że od dwóch lat mieszka sama – jej mama zmarła już dawno, a ojciec dwa lata temu. Utrzymuje się z jego renty, gdyż w świetle prawa nie umarł. Manfred przypomina chłopcom, o co chcieli spytać Nikę – zastanawiają się, jakim cudem jechała nartami pod górę, jak znalazła podziemia kościołka,... Dziewczyna opowiada im o tym, że odkryła w sobie talent telekinezy, ma także przeczucia, które nazywa kobiecą intuicją. Wbrew jej obawom, Felix i Net nie odtrącają jej i uznają to za zupełnie normalne.
  8. Niezidentyfikowany obiekt latający
    Felix, Net i Nika postanawiają zrobić zdjęcia obiektowi latającemu, który chłopcy widzieli w czasie poszukiwań przyjaciółki. Udaje im się zrobić fotkę z bliska. Manfred wysyła zdjęcia do obróbki zaprzyjaźnionemu programowi AI, Vidoktorowi.
  9. Niepokojące odkrycia
    Tata Felixa widzi zdjęcia, które przyjaciele uważają za UFO. Wyjawia im, że to bardzo tajny projekt, testowany przez Instytut Badań Nadzwyczajnych (gdzie pracuje) i nie wolno tego ujawniać. Jest to latalerz, wykorzystujący kilka unikalnych technologii, które mogliby poprawić, mając trzynastą księgę profesora Kuszmińskiego. Przyjaciele kasują fotki, jednak one ciągle istnieją w bazie Vidoktora. Piotr Polon pokazuje synowi zdjęcie profesora. Ten rozpoznaje w nim mężczyznę, który był jednym z duchów w szkole. Wypożyczają kronikę szkoły, na zdjęciu widzą skrzynię, identyczną z tą kryjącą skarb babci Lusi. Domyślają się, że to, co uznali za zwykła księgę rachunkową, było w istocie niezwykle ważną trzynastą księgą profesora Kuszmińskiego. Będzie ją skanował Vidoktor, przyjaciele podejrzewają, że pracuje on dla Mortena.
  10. Manfred
    Manfred zaprasza przyjaciół do ratusza, aby mogli zobaczyć superkomputer, w którym "mieszka" – jest podobny do tego Vidoktora, mieszczącego się na pięćdziesiątym piętrze Silver Tower. Muszą skasować pliki, które Vidoktor trzyma w swoich dyskach. Net i Felix rezygnują z pomysłu wtargnięcia do Silver Tower, a Nika wraca do domu. Wtedy chłopcy zaczynają się umawiać na następny dzień. Postanawiają sami przeprowadzić akcję, żeby w razie złapania nikt nie interesował się Niką.
  11. Pięćdziesiąte piętro
    Felix i Net, wspinając się szybem windy, docierają na pięćdziesiąte piętro. Widzą księgę, którą skanuje robot. Do pokoju wchodzi dziewczyna, która podmienia księgę profesora i wychodzi na korytarz. Okazuje się, że to Nika. Przyjaciele postanawiają wyjść z budynku. Nagle wózek, którym Nika wiozła księgę, zaczyna sam jechać. Ucieka z dużą prędkością - przyjaciele biegną za nim aż do pomieszczenia, w którym się zatrzymuje. Wtedy zamykają się za nimi drzwi, tracą też połączenie z Manfredem.
  12. W pułapce
    Felix, Net i Nika podchodzą do windy, która zawozi ich piętro wyżej. Tam okazuje się, że za wszystkim stoi Morten. Jest on programem AI, kopią Vidoktora, żyjącą własnym życiem. Wyjawia, że za pomocą księgi chce stworzyć idealny latalerz i zawładnąć światem. Jako że Felix, Net i Nika nie są mu do niczego potrzebni, każe ich zabić. Wszystkie urządzenia, które były w pokoju, zaczynają się zamieniać w śmiercionośne roboty. Netowi i Felixowi udaje się na chwilę zawiesić programy sterujące robotami Mortena i trochę rozkręcić. Uciekają wraz z Niką do kanału wentylacyjnego. Dziewczyna przywołuje księgę profesora swoją mocą, po czym kiedrują się na dach. Roboty Mortena podążają za nimi, lecz nim wyrządzają im krzywdę, zaczyna padać deszcz. Powoduje zwarcie urządzeń. Pojawia się latalerz z tatą Felixa na pokładzie. Zabiera syna z przyjaciółmi do bazy, aby oddać pojazd i wysłuchać wyjaśnień.
  13. Mars
    Felix, Net i Nika dostają odznaczenia od ministra spraw specjalnych - Jakuba Roznera. Oglądają w telewizji podróż robota na Marsa. W pewnej chwili urządzenie grzęźnie w piachu. Nika używa swojej mocy. Po dziesięciu minutach robot rusza dalej. Felix oblicza, że moc Niki podziała na Marsie w tej samej chwili, w której jej użyła, co znaczy, że ta moc jest szybsza niż światło.

Motto[edytuj | edytuj kod]

"Ta książka pokazuje, że sami kreujemy własny los i to, czy będziemy żyć ciekawie, zależy przede wszystkim od nas."

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Powieść została nagrodzona tytułem "Książki roku 2005", przyznanym przez Polską Sekcję IBBY.

GNL w szkołach[edytuj | edytuj kod]

Fragment powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi trafił do podręcznika dla gimnazjów Język Polski 1. Między Nami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego[3]. Znajduje się na stronach 31-33[4]. Fragment powieści trafił również do podręcznika Język Polski 6. Między Nami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Znajduje się on na stronach 38-41. Książka ta była lekturą obowiązkową dla klas IV-VI od 2016 roku[5]. W 2021 roku miała zostać usunięta ze względu „zastrzeżeń dotyczących zagadnień składniowo-leksykalnych języka oraz zawartości merytorycznych” [6][7]. Ostatecznie, książka została wpisana na listę lektur uzupełniających.[8]

Nowe wydanie[edytuj | edytuj kod]

W roku 2009 wydano szóste, poprawione wydanie[9]. Oprócz drobnych poprawek w treści, poprawiona została również okładka.

Tłumaczenie[edytuj | edytuj kod]

Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi została przetłumaczona na:

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza[13].

Audiobook[edytuj | edytuj kod]

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi ukazał się jako audiobook w

  • Audioteka w wykonaniu Wojciecha Żołądkowicza
  • Storytel w wykonaniu Grzegorza Damęckiego

Wklejka[edytuj | edytuj kod]

Autor: Rafał Kosik

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne i źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty zamieszczone są na Oficjalnej stronie serii Felix, Net i Nika

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (5)

Komentarze (5) [Pomoc]
Loading comments...