Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie
Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie - szkoła, w której uczą się Felix, Net i Nika oraz inni Uczniowie. Architektem budynku był Jan Knipszyc, który wspominany jest w 4 części. Po jego śmierci plany przejął inny architekt.
Większość akcji pierwszego, trzeciego, czwartego, piątego, szóstego, dziesiątego, jedenastego i dwunastego tomu toczy się właśnie tutaj. Dyrektorem gimnazjum jest mgr inż. Juliusz Stokrotka.
W trzeciej części odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu, które wygrał Hubert Drzazga.
W piętnastej części doszło do reformy szkolnictwa, a gimnazjum zostało przekształcone w Liceum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie.
Wygląd[edytuj | edytuj kod]
Szkoła to duży, stary, czterokondygnacyjny budynek, zbudowany na planie kwadratu, pośrodku którego usytuowano patio. Po obu stronach olbrzymich drzwi rosną topole.
W hallu są fotele, jednak siadanie na nich jest surowo zabronione. Nikt nigdy nie widział, żeby ktokolwiek na nich siedział. Fotele i kwiaty w donicach stoją tu, bo przecież w każdym porządnym hallu muszą stać fotele i kwiaty w donicach.
Pierwsze i drugie piętro można obejść dookoła korytarzem. Znajdują się tam głównie sale lekcyjne. Trzeciego piętra nie da się obejść, ponieważ znajduje się tam zajmująca całą szerokość skrzydła sala gimnastyczna.
Parter przecina przejście, które łączy patio z ogrodem. Mieści się tu m.in. gabinet lekarski, gabinet dyrektora, biblioteka, stołówka oraz pokój nauczycielski.
Gimnazjum posiada również piwnicę, gdzie w jednym z zapomnianych schowków Marcel i Ruben urządzili sobie kryjówkę.
Na strychu Felix, Net i Nika urządzili sobie Kwaterę Główną, gdzie znajdują się stare fotele, mały stolik, pęknięty globus i bliżej nieokreślone pomoce dydaktyczne.
Konkursy[edytuj | edytuj kod]
W szkole organizowano konkursy:
- Konkurs międzyklasowy - konkurs zorganizowany w czwartej części. Składał się z kilku etapów. Wygraną była wycieczka do Muzeum Gazownictwa. Zwyciężyła klasa druga b, jednak oddała nagrodę klasie "a".
- Konkurs na króla i królową balu halloweenowego - konkurs zorganizowany w czwartej części. Polegał na wyborze króla i królowej balu spośród pięciu par: Aurelii i Lucjana, Oleny i Marcela, Zosi i Gilberta, Klaudii i Geralda oraz Niki i Neta. Wygrali ci ostatni, z liczbą czterdziestu pięciu głosów. Drugie miejsce zajęli Zosia i Gilbert - piętnaście głosów, a pozostali po dwa głosy. Net i Nika nie zajęliby pierwszego miejsca, gdyby nie zniszczone stroje reszty par, co było skutkiem ostrej rywalizacji dziewczyn o koronę królowej.
Certyfikat jakości[edytuj | edytuj kod]
W piątej i szóstej części szkoła ubiegała się o przyznanie certyfikatu jakości. W obawie, że po uzyskaniu certyfikatu szkoła podwyższy opłaty, założono ruch oporu, który miał przeszkadzać w spełnianiu kolejnych pozycji z listy, jednak w wyniku nieporozumień i podziałów nic to nie dało.
Nauczyciele i inni pracownicy szkoły[edytuj | edytuj kod]
m. in.:
- mgr inż. Juliusz Stokrotka - dyrektor gimnazjum,
- Cecylia Bąk - nauczycielka matematyki. Spotkała ducha w pierwszej części przygód, a w drugiej zobaczyła przerośniętą rosiczkę tygrysią. Przez uczniów zwana "Ekierką".
- Cyryl Borkowski - (pracuje od części piątej) nauczyciel wf-u, nazywany przez uczniów "Cyborkiem".
- p. Brudnica - portier w szkole im. prof. Stefana Kuszmińskiego, którego Felix, Net i Nika niezbyt lubią.
- prof. Zenon Butler – nauczyciel biologii. Prowadzi zajęcia dodatkowe z botaniki progresywnej.
- prof. Cedynia - nauczyciel historii, który zasypia podczas lekcji. Wziął rosiczkę tygrysią za choinkę.
- Jolanta Chaber – nauczycielka języka polskiego, wychowawczyni Felixa, Neta i Niki.
- Antoni Czwartek - nauczyciel fizyki. Prowadzi bardzo ciekawe lekcje, tak że nawet chore dzieci przychodzą specjalnie na jego lekcje.
- Jerzy Wierszewski (Eftep) - nauczyciel informatyki. Przez Neta uznany za "informatyczną amebę".
- dr Stefan Jamnik - szkolny lekarz, wszystko leczy aspiryną i witaminą C.
- Konstancja Konstantynopolska - nauczycielka geografii.
- Michalina Małolepsza - bibliotekarka, zwana przez uczniów Bukwą.
- p. Szafran - nauczycielka muzyki, zwana przez uczniów Muzyczką. W czwartej części zorganizowała konkurs na najlepszy musical.
- Christina - nauczycielka języka angielskiego.
- p. Sylwester - stróż nocny w gimnazjum, kibic. Często widzi zjawy, duchy i potwory. Parę razy miał przez to sporo problemów.
- p. Helenka - Była sekretarka dyrektora mgr. inż. Juliusza Stokrotki, uwielbia malować paznokcie.
- Aldona Pumpernikiel - sprzątaczka.
- p. Robert - właściciel sklepiku szkolnego.
- Lucyna Apis - kucharka w szkolnej stołówce. Wszystko, co gotowała, było niespodzianką, ale zwykle przykrą.
- Pan Sapieżyński - nauczyciel języka hiszpańskiego.
- Wiesława Czartoryska, zwana Probówką - nauczycielka chemii.
- Zuzanna Zdrój - (pracuje od części piątej) nauczycielka plastyki i języka francuskiego
Klasy w szkole[edytuj | edytuj kod]
- Klasa 1a - klasa Felixa, Neta i Niki w pierwszej i drugiej części
- Klasa 2a - klasa Felixa, Neta i Niki w trzeciej, czwartej, piątej, szóstej, siódmej, ósmej, dziewiątej i dwunastej części
- Klasa 2b
- Klasa 3b
Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]
- W Warszawie istniało gimnazjum o numerze 13. Obecnie zostało połączone z XIV Liceum Ogólnokształcącym, którego patronem jest Stanisław Staszic.
- Architektem budynku był Jan Knipszyc - dziadek Franka Knipszyca. W pierwotnym projekcie z 1932 roku umieścił on niewielki magazynek między salami 308 i 309, który jednak nie znalazł się w ostatecznym projekcie.
WikiFNiN poleca ten artykuł Ten artykuł został uznany za wyjątkowo dobry i umieszczono go na stronie głównej WikiFNiN po raz pierwszy w maju 2013r. Więcej polecanych artykułów znajdziesz w tej kategorii. Aby zaproponować nowy, odwiedź stronę WikiFNiN:Polecane artykuły |
Komentarze (2)