5.00
(8 głosów)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie - szkoła, w której uczą się Felix, Net i Nika oraz inni Uczniowie. Architektem budynku był Jan Knipszyc, który wspominany jest w 4 części. Po jego śmierci plany przejął inny architekt.

Akcja większości powieści o FNiN toczy się właśnie tutaj. Dyrektorem gimnazjum jest mgr inż. Juliusz Stokrotka.

W trzeciej części odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu, które wygrał Hubert Drzazga.

W piętnastej części doszło do reformy szkolnictwa, a gimnazjum zostało przekształcone w Liceum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Szkoła to duży, stary, czterokondygnacyjny budynek, zbudowany na planie kwadratu, pośrodku którego usytuowano patio. Po obu stronach olbrzymich drzwi rosną topole.

W hallu są fotele, jednak siadanie na nich jest surowo zabronione. Nikt nigdy nie widział, żeby ktokolwiek na nich siedział. Fotele i kwiaty w donicach stoją tu, bo przecież w każdym porządnym hallu muszą stać fotele i kwiaty w donicach.

Pierwsze i drugie piętro można obejść dookoła korytarzem. Znajdują się tam głównie sale lekcyjne. Trzeciego piętra nie da się obejść, ponieważ znajduje się tam zajmująca całą szerokość skrzydła sala gimnastyczna.

Parter przecina przejście, które łączy patio z ogrodem. Mieści się tu m.in. gabinet lekarski, gabinet dyrektora, biblioteka, stołówka oraz pokój nauczycielski.

Gimnazjum posiada również piwnicę, gdzie w jednym z zapomnianych schowków Marcel i Ruben urządzili sobie kryjówkę.

Na strychu Felix, Net i Nika urządzili sobie Kwaterę Główną, gdzie znajdują się stare fotele, mały stolik, pęknięty globus i bliżej nieokreślone pomoce dydaktyczne.

Konkursy[edytuj | edytuj kod]

W szkole organizowano konkursy:

Certyfikat jakości[edytuj | edytuj kod]

W piątej i szóstej części szkoła ubiegała się o przyznanie certyfikatu jakości. W obawie, że po uzyskaniu certyfikatu szkoła podwyższy opłaty, założono ruch oporu, który miał przeszkadzać w spełnianiu kolejnych pozycji z listy, jednak w wyniku nieporozumień i podziałów nic to nie dało.

Nauczyciele i inni pracownicy szkoły[edytuj | edytuj kod]

m. in.:

Klasy w szkole[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W Warszawie istniało gimnazjum o numerze 13. Obecnie zostało połączone z XIV Liceum Ogólnokształcącym, którego patronem jest Stanisław Staszic.
  • Architektem budynku był Jan Knipszyc - dziadek Franka Knipszyca. W pierwotnym projekcie z 1932 roku umieścił on niewielki magazynek między salami 308 i 309, który jednak nie znalazł się w ostatecznym projekcie.

Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...