5.00
(3 głosy)

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
(Przekierowano z OS)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek – piąta część cyklu dla młodzieży z gatunku science-fiction "Felix, Net i Nika", autorstwa Rafała Kosika. Premiera pierwszego tomu odbyła się 14 listopada 2008 roku. Wydana została, tak jak poprzednie, przez Powergraph. Książka liczy 420 stron oraz 14 rozdziałów.

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 14 listopada 2008

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Liczba stron: 420


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Następna: Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia


Zobacz cytaty


OS-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis[edytuj | edytuj kod]

Podczas imprezy sylwestrowej Felix, Net i Nika niechcący odpalają eksperymentalną rakietę kosmiczną. Tajne służby poszukują sprawców, a sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że rakieta spadnie gdzieś na terytorium Polski. Bohaterowie muszą zlikwidować zagrożenie. Rozpoczyna się walka z czasem. Jednocześnie rzeczywistość szkolna nie ułatwia im zadania. Szkoła stara się o uzyskanie certyfikatu jakości, co prowadzi do wielu absurdalnych i bardzo zabawnych sytuacji. To, co spotka Felixa, Neta i Nikę utwierdzi ich w przekonaniu, jak ważna jest przyjaźń i pomaganie innym.

Rozdziały pierwszej z dwóch części[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. Zgubne skutki regulowania cudzego pieca
  Gilbert organizuje imprezę sylwestrową w swoim domu. W budynku jest bardzo zimno, dlatego Felix i Net postanawiają zejść do piwnicy i przeprogramować piec. To, co wzięli za sterowanie piecem, okazało się sterowaniem rakiety. Na zewnątrz przyjaciele znajdują dziwne ślady w śniegu. Podczas imprezy nieśmiała Zosia, prosi Aurelię o pomoc w byciu bardziej atrakcyjną. Zdziwiona dziewczyna zgadza się i zaprasza ją i Klaudię na noworoczne zakupy. Dokładnie o północy rakieta startuje. Niecałą godzinę później przyjeżdża pan Polon i zabiera syna z przyjaciółmi. Uciekają przez las przed policją. W pewnym momencie uderzają w metalowy przedmiot. Gdy udaje im się zgubić pościg, przyznają się, że to oni odpowiadają za odpalenie rakiety.
 2. Niepokojące odkrycia
  Przez następne dni Felix, Net i Nika szukają informacji o rakiecie i odkrywają, że prawdopodobnie ktoś inny odpowiada za jej start. Mimo to starają się dowiedzieć, jak mogą naprawić sytuację. Net wymyśla wzór, który ma obliczyć miejsce upadku rakiety. Tymczasem Zosia idzie na zakupy i do fryzjera z Aurelią i Klaudią, gdzie wydaje pieniądze, którymi miała opłacić rachunki. Następnego dnia nikt jej w szkole nie poznaje. Mama Felixa rozpoczyna poszukiwanie nowej pracy.
 3. Starzy znajomi
  Felix, Net i Nika kontynuują poszukiwanie informacji o rakiecie. W szkole superpaczka widzi tajnych agentów, przed którymi uciekają do kwatery głównej. Z pierwszych obliczeń Neta wynika, że rakieta spadnie gdzieś w Europie, a z dokładniejszych, że gdzieś w Polsce. Wpada na trop człowieka, który regularnie wygrywa nagrody na loteriach. Nazywa go Wielkim Antycypatorem i stara się go wyśledzić. Felix i Nika po raz pierwszy widzą nowe rodzeństwo Neta. W szkole pojawiają się inspektorzy, którzy mają ocenić, czy można jej przyznać certyfikat.
 4. Nocna ucieczka
  Aurelia, która wcześniej pomogła Zosi, postanawia upokorzyć ją. W szkole po raz pierwszy zostaje znaleziona butelka po winie. Felix jedzie do lasu wraz z Golemem-Golemem, gdzie chce obejrzeć miejsce wypadku Land Rovera. Znajduje tam kolcobota, którego zabiera do domu. W nocy robot włącza się i ucieka.
 5. Sensacyjny romans informatyczny
  Net napotka problemy w poszukiwaniu Wielkiego Antycypatora. Aurelia staje się coraz bardziej nieznośna dla Zosi. Tata Felixa podjeżdża pod szkołę odnowionym samochodem. Net i Nika rezygnują z podwózki do domu, ponieważ mają zamiar świętować pierwszą rocznicę odkąd zostali parą. Skutkuje to złym humorem u Felixa. Net i Nika idą do kina, a następnie do restauracji. W galerii spotykają Aurelię i Lucjana, którzy wybrali się tam z tego samego powodu. W domu Felix dowiaduje się od Manfreda, że kolcobot uciekł w pobliże domu Gilberta.
 6. Nieprzespana lekcja geografii
  W szkole na poważnie rozpoczyna się inspekcja mająca sprawdzić, czy zasługuje na przyznanie certyfikatu. Tym razem Zosia po raz kolejny zmieniła styl i wygląda jak Nika. Wprowadziło to w błąd Konstancję Konstantynopolską, która wpisała jedynkę niewłaściwej z nich. Nika jest zła na Zosię, ale nie robi nic, aby nie sprawić przyjemności Aurelii. Dyrektor chce znaleźć osobę, która zostawia pije wino w damskiej toalecie. Net przyjeżdża do domu Niki z komputerami, ponieważ jego mama zabroniła mu korzystać z nich w domu. Decyzja ta skutkuje kłótniami między rodzicami chłopaka.
 7. Wizja lokalna
  Net postanawia przejść się po mieszkaniach, w których może mieszkać Wielki Antycypator. Nie udaje mu się znaleźć matematyka tym sposobem, więc rezygnuje z niego. Felix proponuje przejrzeć aukcje internetowe. Chłopak obserwuje okolicę, w której ostatni raz widziany był kolcobot. W wyniku awarii mechanicznego szpaka zagłębia się w las, gdzie znajduje opuszczoną halę, a w niej kilka robotów. W domu odnajduje kilka mikrobotów, które doprowadziły do awarii cyberszpaka. Net wykorzystuje pomysł Felixa i bierze udział w aukcji. Manfred poznał program komputerowy Amais, który wcześniej miał kontakt z mikrobotami.
 8. Nowe kłopoty
  Net i Nika jadą na lotnisko, skąd mają odebrać babcię Adelajdę. Na miejscu okazuje się, że przyjechała ze starszą kobietą, którą chłopak nazwał Prateściową. Wracają do domu z nieuczciwym taksówkarzem, którego babcia straszy krokodylem zamkniętym w walizce. Babcia od razu wprowadza nowe zasady w domu. Juliusz Stokrotka na radzie nauczycielskiej informuje pracowników szkoły o certyfikacie, nowych nauczycielach i nowoczesnych technologiach w gimnazjum. W szkole został założony monitoring. Dyrektor uczy się korzystać z komputera. Dociera do nagrania, na którym widzi Nikę pijącą wino.
 9. Pytania bez odpowiedzi
  Nika spotyka się z dyrektorem, który prosi o przyjście z ojcem do szkoły. Dziewczyna orientuje się, że tak naprawdę to Zosia pije alkohol, ale nie jest w stanie wydać koleżanki z klasy. Superpaczka postanawia stworzyć avatara, który przyjdzie na rozmowę z dyrektorem. W szkole Felix i Wincenty zakładają ruch oporu, który ma przeszkodzić w zdobyciu certyfikatu. Net wygrywa czajnik na loterii, dzięki której zdobył adres Wielkiego Antycypatora. Prosi babcię o odbiór nagrody, ponieważ nie jest pełnoletni. Felix kontynuuje badania mikrobotów, jednak nie może odkryć, dlaczego czasem są aktywne, a czasem nie.
 10. Zbłąkane piksele
  Superpaczka przygotowuje się do holograficznej mistyfikacji. Do ruchu oporu dołącza Wiktor i członkowie opracowują dalszy plan działania.
 11. Holograficzna mistyfikacja
  Paweł Mickiewicz przychodzi do dyrektora. Tak naprawdę to Felix kieruje avatarem, a Net pisze to, co tata Niki ma powiedzieć. Gdy Juliusz Stokrotka chce pokazać nagranie z monitoringu jako ostateczny dowód, widzi na filmie siebie pijącego wino. Przeprasza pana Mickiewicza za całą sprawę.
 12. Wielki Antycypator
  W szkole odbywa się próbna ewakuacja, w trakcie której superpaczka odzyskuje sprzęt wykorzystany podczas holograficznej mistyfikacji. Felix i Net pogodzili się. Na radzie nauczycieli dyrektor mówi, że rozwiązał sprawę picia alkoholu i przedstawia dalsze plany związane z certyfikatem. Przyjaciele idą do Wielkiego Antycypatora, który nie może im pomóc w sprawie rakiety. Okazuje się, że nie jest genialnym matematykiem, ale anachronem.
 13. "112"
  W sobotę przed wieczorem filmowym Nika najpierw pojechała do Neta. Nagle Prateściowa traci przytomność. Chłopak dzwoni na 112, jednak staruszka budzi się. W domu Felixa mikroboty aktywują się podczas przelotu rakiety nad Warszawą. Przyjaciele umawiają się z Gilbertem w restauracji. Chłopak opowiada im o ostatnich wydarzeniach w okolicy jego domu oraz o konstrukcji rakiety. W drodze powrotnej, po wypożyczeniu filmu zostają zaatakowani przez dwóch oprychów, którzy kradną ich rzeczy. Net ponownie dzwoni na 112, jednak przerywa rozmowę, gdy widzi bandziorów niesionych przez Golema-Golema. Po powrocie odkrywają mikroboty ukryte w fajerwerkach. Zamiast filmu decydują się na dalsze poszukiwania informacji o rakiecie, jednak w większości są to fake newsy.
 14. Ostatni dzień
  Felix, Net i Nika odwiedzają obserwatorium na obrzeżach Warszawy, którego właścicielem jest były astronom Piotr Figlewski. Udaje im się zrobić zdjęcia rakiety przez teleskop. Wielu mieszkańców Warszawy wyjeżdża, ponieważ dowiedzieli się, że rakieta ma spaść na miasto. Felix wymyśla sposób, jak skierować rakietę tak, aby wpadła do Bałtyku.

Dwa tomy[edytuj | edytuj kod]

Orbitalny Spisek został podzielony na dwa tomy. Pierwszy z nich stanowi książka pt. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek, a drugi Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia

Przekłady[edytuj | edytuj kod]

Książka została przetłumaczona na język ukraiński pod tytułem Фелікс, Нет і Ніка та орбітальна змова przez Irenę i Olenę Shevhenko i wydana przez wydawnictwo ASSA.

Plebiscyt "Fantastyka 2008"[edytuj | edytuj kod]

Powieść Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek zdobyła najwięcej głosów w kategorii Najlepsza fantastyczna książka młodzieżowa w plebiscycie "Fantastyka 2008"[1] portalu Katedra.

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Zobacz więcej[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty znajdują się na stronie Wydawcy - Powergraph.

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Okładka znajduje się na stronie Wydawcy - Powergraph.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (1)

Komentarze (1) [Pomoc]
Loading comments...