UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
(Przekierowano z PS)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
<poprzednia Felix, Net i Nika następna>

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów – trzecia część cyklu książek science fiction dla dzieci autorstwa Rafała Kosika. Wydana w listopadzie 2006 roku przez wydawnictwo Powergraph. Liczy 458 stron i składa się z 21 rozdziałów.

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: listopad 2006

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Liczba stron: 464


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Następna: Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności


Cytaty


PS-min.jpg
Okładka

Opis[edytuj]

Opis pochodzi z Oficjalnej strony serii

W "Pałacu Snów" Felix, Net i Nika rozwiązują zagadkę epidemii koszmarów sennych, nękających mieszkańców Warszawy. Odkrywają, że epidemia została wywołana sztucznie, ale żeby dowiedzieć się kto za tym stoi i co zamierza, muszą sami wejść w te koszmary i wewnątrz nich poszukać odpowiedzi. W wyjściu cało z kolejnych opresji pomogą im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszyć im będzie Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji. Równocześnie w szkole, do której chodzą bohaterowie, trwa kampania przed wyborami do samorządu szkolnego. Jednym z kandydatów, wbrew swojej woli, jest Felix.

Rozdziały[edytuj]

Prolog

 1. Nika
  Rozpoczęcie roku szkolnego. Do klasy Felixa, Neta i Niki dochodzi dwóch nowych chłopaków - Gilbert i Gerald. Felix i Net martwią się o Nikę - nie wiedzieli jej tydzień, ponadto nie przyszła do szkoły. Gdy pojawia się po kilku godzinach jest w złym stanie, niewyspana, z podkrążonymi oczami. Twierdzi, że od niedawna źle śpi. Net jest zdenerwowany, gdy Gerald podrywa Nikę - wyzywa go na bójkę o Nikę. Gdy ma do niej dojść Nika oświadcza, że nie będzie kolegowała się z tym, który pierwszy uderzy.
 2. Lepiej rozmawiać niż się obrażać
  Felix pracuje nad stworzeniem Golema - robota uniwersalnego. W szkole uczniowie dostają WON-y, urządzenia wykrywające nieodpowiednie słowa - przekleństwa oraz wyrazy nie pochodzące z języka polskiego. Dom Niki obserwuje tajemniczy mężczyzna, więc Felix instaluje kilka kamer wychodzących na dwór i na klatkę schodową a Net zostawia jej komputer wraz z Manfredem. Gdy przyjaciele oglądają film, Nika zasypia, a chłopcy słyszą wtedy i widzą przez okno czarną karocę ciągnięta przez konie. Gdy Felix i Net budzą dziewczynę ta mówi, że śniła właśnie o karocy i to już niepierwszy raz.
 3. Instytut Badań Nadzwyczajnych
  Przyjaciele wraz z tatą Felixa i Neta jadą do Instytutu Badań Nadzwyczajnych. Piotr Polon tam pracuje, a Marek Bielecki jedzie pozwiedzać, gdyż nie wie, że tak naprawdę Net chce aby dostał tam pracę, tylko "zapomniał" mu o tym powiedzieć. Nika ma umówioną w Instytucie wizytę u prof. Świeckiego na badania odnośnie jej koszmarów. Podczas badań Niki chłopcy zasypiają - i nagle znajdują się w czarnej karocy. Po przebudzeniu nic nie pamiętają, ale są zmęczeni. Przyjaciele zwiedzają archowum i poznają jego kustosza.
 4. Koszmary
  Cała trójka źle spała w nocy. Zastanawiają się co to znaczy i szukają razem z Manfredem informacji o czarnej karocy. Zasypiają na strychu i ponownie trafiają do karocy. Po przebudzeniu nie pamiętają o śnie, ale źle się czują. Ktoś wpisuje Felixa jako kandydata na przewodniczącego samorządu. Manfred zdobywa adres tajemniczego mężczyzny śledzącego Nikę - ul. Senna 15 w centrum. Ulica jest mała, trochę "niegościna" z oknami pozamalowywanymi na czarno. Wieczorom Manfred uważa, że istnieje jedna ulica Senna na Tarchominie i nie istnieje druga. Nika znajduje blog dziewczyny o nicku Clevleen, która pisała na nim o karocy i złych snach... a potem znikła.
 5. Wędrowna ulica
  Felix, Net i Nika próbują znaleźć ulicę Senną w centrum, niestety nie mogą jej odkryć zupełnie jakby przestała istnieć. Nika mówi, że dziś nie mogą odnaleźć ulicy Sennej i trzeba wrócić kiedy indziej. Następnego dnia Oskar chodzi senny po szkole - śnił koszmary.
 6. Urodziny
  Felix świętuje swoje urodziny, na które przychodzi tylko kilka osób - cała reszta śpi w domach, nienaturalnie zmęczona. Na blogu Clevleen pojawia się wpis - "Jestem tu sama. Boję się". Manfred ponownie twierdzi, że są dwie ulice Senne. Przyjaciele chcą znaleźć motorniczego, który jak pamiętają raz musiał zahamować aby nie uderzyć w karocę. Chcą się upewnić, że karoca istnieje. Motorniczy potwierdza jej istnienie. Wieczorem przyjaciele dostają wizytówkę od tajemniczego mężczyzny podpisaną Zegarmistrz zawierającą ostrzeżenie, aby nie zajmowali się tą sprawą.
 7. Obserwacje
  Przyjaciele obserwują miejsce, w którym według ich przypuszczeń pojawia się ulica Senna. I choć sami ją widzą, to jednak notatki, pamięć Manfreda a także plan miasta zmienia się w zależności od tego czy ulica akurat istnieje czy nie.
 8. Dom Snerów
  Felix, Net i Nika postanawiają odwiedzić dom na ulicy Sennej. Gdy się przypadkowo rozdzielają trafiają do niemiłych, nienaturalnych, zagadkowych miejsc. Jedynie najbardziej realny Felix, trafia do pomieszczenia, gdzie są snerzy - osoby śniące dla spokoju snów mieszkańców miasta.
 9. Mama
  Przyjaciele dzięki Madame Josephine odkrywają, że Clevleen jest w śpiączce i znajduje się w szpitalu. Do szpitala trafia również mama Neta - zapadła w to samo co dziewczynka.
 10. Zwiad
  Bohaterowie "budzą się" we śnie. Zyskują wspomnienia z wcześniejszych wizyt. Docierają do wieży, którą zbudowała Nika w czasie wcześniejszych wizyt. Wszyscy ludzie, którzy śpią pracują w tym miejscu - Pałacu Snów - budując wieże. Chłopcy nie pamiętają co robili. Dostrzegają czarny dym, czują, że jest zły. Widzą misia, z zielonymi oczami, który prosi aby go wpuścić. Gdy przyjaciele "zasypiają", oczy zapalają mu się na czerwono.
 11. Sukces mimo woli
  Przyjaciele stosują metodę synchronicznego zasypiania, aby zwiększyć szanse na ponowne obudzenie się. Cała szkoła powali się dezorganizuje - większość ludzi chodzi senna lub po prostu zostaje w domu.
 12. Stąd nie można się wypisać
  Przyjaciele wspólnie "budzą się" we śnie. Razem z misiem jako przewodnikiem idą przez obszar opanowany przez dziwny Cień, czarny, groźny dym. Starają się przesłać informację do świata jawy, aby mieć jakąś łączność z samymi sobą po obudzeniu.
 13. Kampania wyborcza
  Felix, Net i Nika odrywają wiadomość do siebie samych mówiącą aby znaleźli przekaźnik. Od Manfreda dowiadują się, że są podsłuchiwani.
 14. Więzienie
  Net i Nika budzą się w jednym z więzień w Pałacu Snów. Są bardziej przytomni niż ich towarzysze, uwalniają się i wysyłają wiadomość na stronę jawy.
 15. Maszyna
  Felix budzi się sam w dziwnej maszynie. Stara się znaleźć drogę na zewnątrz i odszukać Neta i Nikę.
 16. Dom szalonego chemika
  Przyjaciele otrzymują kolejną wiadomość ze strony snu, aby sprawdzili korporację Netrom. Odkrywają, że WON-y są przekaźnikami. Spotykają się z agentem Mamrotem. Mówią mu, że pracują sami i nie trzeba ich szpiegować. Przyjaciele szukają czegoś co potęgowałyby takie fale zmęczenia u ludzi. Wpadają na pomysł - nowy napój Oranżenada od korporacji Netrom. Jadą do domu Gilberta aby jego ojciec zbadał skład - pan Kurtacz wykrywa tam mnóstwo substancji halucynogennych i uzależniających. Wychodząc na dwór widzą dym - sen zaczyna się mieszać z jawą. Jadą na ulicę Senną i z własnej woli kładą się w snotronach.
 17. Bomba
  Budzą się w Pałacu Snów. ktoś wręcza im bombę, która ma zniszczyć Pałac. Przyjaciele jednak zostawiają daną im bombę i idą szukać mamy Neta i Clevleen.
 18. Elitarność
  Napotykają członków ruchu oporu - lecz ci tylko dużo gadają, wykonują papierkową robotę lecz nie podejmują żadnych praktycznych działań. Odkrywają, że to wszystko jest sprawką Mortena (Netrom od tyłu). Znajdują przycisk wyłączający Pałac Snów. Naciskają go.
 19. Clevleen
  Nic się nie dzieje. Ida szukać Clevleen. Znajdują ją obok pokoju, w którym jest absolutnie wszystko - to czego sobie dziewczynka zamarzyła od razu się pojawiało. Jednak jest ona nieszczęśliwa, gdyż Maszyna Życzeń nie spełnia jej największego marzenia - posiadania przyjaciół. Postawiają znaleźć Wielkiego Informatyka, który kiedyś przebywał w Pałacu Snów i który ustanowił połączenie snu z jawą. Znajdują też mamę Neta - syn przekonuje ją do powrotu do świata realnego.
 20. Wielki Informatyk
  Znajdują domek Wielkiego Informatyka. Za nimi podąża Cień. Net stara się odnaleźć w używanym przez Informatyka komputerze. Wyłącza Pałac Snów, przy okazji znajdując podpis Informatyka, który nazywał się... Net Bielecki. Następnie odszukują swoje ciała w snotronach a Felix za pomocą pochodzącego ze snu Golema odłącza je.
 21. Kto z kim chodzi
  Epidemia senności minęła, nikogo nie męczą nieustanne koszmary. Net zaczyna chodzić z Niką po pokonaniu na tym polu Geralda. Felix postanawia dokończyć konstruowanie Golema.

</div></div></div>

Motto[edytuj]

"Jeśli ktoś spełnia wszystkie nasze marzenia, kolejne stają się tylko kaprysami. Najpiękniejsze są marzenia niezrealizowane, bo to one nadają życiu sens."

Nominacja[edytuj]

Powieść była nominowana do Książki Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY.

Nowe postacie[edytuj]

 • Gerald – wysoki blondyn o błękitnych oczach. Podrywał Nikę.
 • Gilbert – niski brunet o bystrym spojrzeniu. Jego ojciec chce odpalić rakietę kosmiczną na biopaliwo. Nosi plecak z napisem "KULT".
 • Zegarmistrz Snów – wysoki mężczyzna, nosi wymięty płaszcz, szarą koszulę, luźne spodnie i wytarte skórzane buty. Pilnuje, aby nikt nie zakłócał pracy snerów. Jeździ starą Warszawą M20 z numerem rejestracyjnym WAU 5123. Dał Felixowi wizytówkę, na której w danych momentach ukazują się rady.
 • Snerzy – regulują snosferę nad Warszawą. Dzięki nim nikomu nie śni się to samo, co innym. Ich motto to "śnić musi ktoś, aby spać mógł ktoś".

Osobny artykuł: Postacie z serii

Nowe miejsca akcji[edytuj]

 • Ulica Senna – tajemnicza krótka uliczka. Co jakiś czas znika, potem pojawia się znowu. Towarzyszy temu dziwna anomalia: kiedy znika, zmieniają się o niej dane na planie miasta, w zeszycie Felixa i pamięci Manfreda. Gdy wraca na swoje miejsce, informacje wracają do poprzedniego stanu. Pod numerem 15 stoi Dom Snerów.
 • Dom Snerów – miejsce pracy snerów. Kamienica, w której wszystko jest możliwe. Kiedy bohaterowie się pogubili, Felix wyszedł na łąkę, Net trafił do łazienki, w której rosły rury, a w sedesie i wannie pokrytej rzęsą wodną żyły dziwne stwory, a Nika dotarła do jakiejś przeklętej biblioteki.
 • Pałac Snów – miejsce, gdzie trafiają śpiący ludzie.

Osobny artykuł: Miejsca akcji

Audiobook[edytuj]

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów ukazał się jako audiobook w wykonaniu Andrzeja Mastalerza.

Więcej w WikiFNiN[edytuj]

Zobacz cytaty z
Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
 • Zobacz też: Netrom
  - bezpośrednio związana z książką firma.

Zobacz więcej[edytuj]

Fragmenty[edytuj]

Fragmenty pochodzą z Oficjalnej strony serii

Okładka[edytuj]

Okładka znajduje się na stronie Wydawcy - Powergraph

Źródła[edytuj]

<poprzednia Felix, Net i Nika następna>
5.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka (3 głosy)


avatar

WiktoriaaaNowy w WikiFNiN

2469 dni temu
Ocena: 0
Uwielbiam całą serię. <3
avatar

NickieIDCoś już wie o WikiFNiN

2088 dni temu
Ocena: 0
szczególnie ta książka nadaje się do LEGO. To moja ulubiona

Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!