4.50
(8 głosów)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Światy równoległe (teoria): Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
m (przeniesienie linku do Wikipedii do przypisu)
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 7 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Ujednoznacznienie|Światy Równoległe}}
{{Ujednoznacznienie|Światy równoległe}}
{{Tylko|Światy równoległe|Świat Zero}}
{{Tylko|Światy równoległe|Świat Zero}}
'''Światy równoległe''' – rzeczywistości odmienne od naszej, różniące się więcej, lub mniej. Pomiędzy nimi [[Felix]], [[Net]] i [[Nika]] podróżowali w [[Ś0|dziewiątej części]] serii. Przyjaciele przemieszczali się między nimi dzięki [[Skoczywrota|Skoczywrotom]] znajdującym się w [[IBN|Instytucie Badań Nadzwyczajnych]], które były wzorowane na [[Wunrung|Wunrungach]] (historia opisana w książce [[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (książka)|''Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa'']]), lecz nie działały zgodnie z zamierzeniami.
'''Światy równoległe''' (wieloświat) – rzeczywistości odmienne od naszej, różniące się większą lub mniejszą ilością szczegółów, od pewnego momentu w przeszłości. [[Felix]], [[Net]] i [[Nika]] podróżowali pomiędzy nimi w [[Ś0|dziewiątej części]] serii. Przyjaciele przemieszczali się dzięki [[Skoczywrota|Skoczywrotom]], znajdującym się w [[IBN|Instytucie Badań Nadzwyczajnych]], które były wzorowane na [[Wunrung|Wunrungach]] <ref> Historia opisana w książce [[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (książka)|''Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa'']]</ref>, lecz nie działały zgodnie z zamierzeniami. Zamiast łączyć się z innymi pierścieniami, łączyły się same ze sobą w innym świecie alternatywnym. Teoria wieloświata została stworzona przez Hugha Everetta III<ref>Więcej informacji o [https://pl.wikipedia.org/wiki/Hugh_Everett Hugo Everett] znajdziesz w Wikipedii.</ref>.


Teoria wieloświata stworzona została przez Hugh Everetta III. Najczęściej używany dziś termin (ang. multiverse) został wymyślony pod koniec 1960 przez Andy'ego Nimmo.
{{Grafika|Światy równoległe.PNG|300px|Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.}}


Teoria światów równoległych w książce została wytłumaczona tak: jeżeli podrzucimy monetę i złapiemy ją, to w tym momencie świat się rozdziela – w jednym z tych światów wypadła reszka, w drugim orzeł.  
==Opis teorii==
Teoria światów równoległych w [[Ś0|książce]] została wytłumaczona w następujący sposób: jeżeli podrzucimy monetę, to w tym momencie świat się rozdziela – w jednym z tych światów wypadła reszka, w drugim orzeł. Jeżeli więc staniemy przed wyborem w Świecie Zero, to w każdym ze światów wybierzemy inne rozwiązanie. Innymi słowy, wszystko co może się zdarzyć, zdarzy się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości, która przypomina wielkie, rozgałęziające się w każdej chwili drzewo.  


{{Grafika|Światy równoległe.PNG|300px|Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.}}
Przykładowo: przy założeniu, że następne pytanie jest zależne od odpowiedzi na poprzednie, to pytanie nr 29 otrzymamy tylko wtedy, gdy na pytanie nr 8 zaznaczymy odpowiedź A., a pytanie nr 74 tylko wtedy gdy wcześniej zaznaczymy odp. B. I tak dalej...
Jeżeli więc staniemy przed wyborem w Świecie Zero, to w każdym ze światów wybierzemy inne rozwiązanie. Innymi słowy, wszystko co może się zdarzyć, zdarzy się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości, która przypomina wielkie, rozgałęziające się w każdej chwili drzewo życia.  
==[[Światy alternatywne (podróże FNiN)]]==
Felix, Net i Nika skacząc pomiędzy światami równoległymi odkryli, że w większości z nich byli przyjaciółmi i wspólnie przeżywali przygody. Działo się tak, ponieważ początkowo byli traktowani jako całość wraz ze wszystkimi przedmiotami, które mieli przy sobie. Jest jednak możliwe, że zamiast altera, ktoś może się zamienić z przedmiotem o tej samej wadze. Przykładowo, Nika (46 kg) zamieniła się ze złotem (46 kg) w świecie [[B75]]. Stało się tak, ponieważ w tym świecie przechodzili oni oddzielnie, a jednocześnie Niemcy transportowali złoto. Wystarczyłoby, żeby alterbliźniaczka Niki weszła chwilę później niż Felixa i Neta, a pierścień musiał znaleźć zamiennik. W [[B70|następnym świecie]] dziewczyna też nie była ich przyjaciółką, a zamiast niej slterportował się worek ziemniaków. Dodatkowo [[Złoty Jeż]] zawsze zamieniał [[Wyściubiacze Złotego Jeża|wyściubiacze]] na jednakową masę powietrza, ze względu na mniej wymaganych obliczeń.


'''Dla przykładu: przy założeniu, że następne pytanie jest zależne od odpowiedzi na poprzednie, to pytanie nr 29 otrzymamy tylko wtedy, gdy na pytanie nr 8 zaznaczymy odpowiedź A., a pytanie nr 74 tylko wtedy gdy wcześniej zaznaczymy odp. B. I tak dalej...'''
Tylko w świecie B75 naukowcy odkryli sposób komunikowania się ze swoimi alterami. Dzięki [[rechner]]om wysyłali i odbierali dane, dzięki którym mogli ocenić prawdopodobieństwo jakiegoś wydarzenia.
==Inne książki==
[[Rafał Kosik]] poruszył jeszcze tę teorię w zbiorze opowiadań dla dorosłych pt. „Obywatel, który się zawiesił”, w opowiadaniu „Skrytogrzesznicy”. Opisane tam maszyny pozwalały na komunikowanie się ze swoimi alterami, aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo, np. własnej śmierci. Oprócz tego, wykorzystując teorię wieloświata dało się oskarżyć każdą osobę o przestępstwo. Mimo że go nie popełniła w Świecie Zero, to wiedząc, że w odległym równoległym świecie jest zupełnie innym człowiekiem, może być także przestępcą. A skoro jest złoczyńcą tam, to może być nim też w Świecie Zero.


Felix, Net i Nika skacząc pomiędzy światami równoległymi odkryli, że w każdym z nich byli przyjaciółmi i wspólnie przeżywali przygody. Dlaczego tak było? Przyjaciele musieli się wymienić pomiędzy światami. Mianowicie jeżeli wchodzili do Skoczywrót w Świecie Zero, to nie mogli zniknąć, tylko musieli wyjść z drugiej strony. A więc w tej samej chwili, w innym świecie, np. B2 też musieli wejść do wrót. Aby tak się stało, musieli poznać się w szkole, zostać przyjaciółmi, przeżyć podobne przygody jak w Świecie Zero, etc. aby na samym końcu przejść przez Skoczywrota i wymienić się na światy ze swoimi ''alterami''.
==Przypisy==
<references />


[[Rafał Kosik]] poruszył jeszcze tę teorię w zbiorze opowiadań dla dorosłych pt. „Obywatel, który się zawiesił”, w opowiadaniu „Skrytogrzesznicy”. Opisane tam maszyny pozwalały na komunikowanie się ze swoimi alterami, aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo, np. własnej śmierci.  Oprócz tego, wykorzystując teorię wieloświata dało się oskarżyć każdą osobę o przestępstwo. Mimo że go nie popełniła w Świecie Zero, to wiedząc, że w odległym równoległym świecie jest zupełnie innym człowiekiem, może być także przestępcą. A skoro jest złoczyńcą tam, to może być nim też w Świecie Zero
== Więcej w WikiFNiN ==
{{Zobacz|Światy alternatywne (podróże FNiN)}}


W rzeczywistości nie wiadomo czy światy równoległe istnieją naprawdę, czy nie. Póki co, pozostaje to teorią i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas nie przekonamy się czy jest ona słuszna czy nie.
Więcej o informacji wieloświecie można znaleźć w [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielo%C5%9Bwiat artykule na Wikipedii].


{{Polecany artykuł|listopadzie 2012r.}}
{{Polecany artykuł|listopadzie 2012r.}}

Wersja z 19:45, 30 maj 2021

OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Światy równoległe, aby znaleźć inne.

Światy równoległe (wieloświat) – rzeczywistości odmienne od naszej, różniące się większą lub mniejszą ilością szczegółów, od pewnego momentu w przeszłości. Felix, Net i Nika podróżowali pomiędzy nimi w dziewiątej części serii. Przyjaciele przemieszczali się dzięki Skoczywrotom, znajdującym się w Instytucie Badań Nadzwyczajnych, które były wzorowane na Wunrungach [1], lecz nie działały zgodnie z zamierzeniami. Zamiast łączyć się z innymi pierścieniami, łączyły się same ze sobą w innym świecie alternatywnym. Teoria wieloświata została stworzona przez Hugha Everetta III[2].

Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.
Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.

Opis teorii

Teoria światów równoległych w książce została wytłumaczona w następujący sposób: jeżeli podrzucimy monetę, to w tym momencie świat się rozdziela – w jednym z tych światów wypadła reszka, w drugim orzeł. Jeżeli więc staniemy przed wyborem w Świecie Zero, to w każdym ze światów wybierzemy inne rozwiązanie. Innymi słowy, wszystko co może się zdarzyć, zdarzy się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości, która przypomina wielkie, rozgałęziające się w każdej chwili drzewo.

Przykładowo: przy założeniu, że następne pytanie jest zależne od odpowiedzi na poprzednie, to pytanie nr 29 otrzymamy tylko wtedy, gdy na pytanie nr 8 zaznaczymy odpowiedź A., a pytanie nr 74 tylko wtedy gdy wcześniej zaznaczymy odp. B. I tak dalej...

Światy alternatywne (podróże FNiN)

Felix, Net i Nika skacząc pomiędzy światami równoległymi odkryli, że w większości z nich byli przyjaciółmi i wspólnie przeżywali przygody. Działo się tak, ponieważ początkowo byli traktowani jako całość wraz ze wszystkimi przedmiotami, które mieli przy sobie. Jest jednak możliwe, że zamiast altera, ktoś może się zamienić z przedmiotem o tej samej wadze. Przykładowo, Nika (46 kg) zamieniła się ze złotem (46 kg) w świecie B75. Stało się tak, ponieważ w tym świecie przechodzili oni oddzielnie, a jednocześnie Niemcy transportowali złoto. Wystarczyłoby, żeby alterbliźniaczka Niki weszła chwilę później niż Felixa i Neta, a pierścień musiał znaleźć zamiennik. W następnym świecie dziewczyna też nie była ich przyjaciółką, a zamiast niej slterportował się worek ziemniaków. Dodatkowo Złoty Jeż zawsze zamieniał wyściubiacze na jednakową masę powietrza, ze względu na mniej wymaganych obliczeń.

Tylko w świecie B75 naukowcy odkryli sposób komunikowania się ze swoimi alterami. Dzięki rechnerom wysyłali i odbierali dane, dzięki którym mogli ocenić prawdopodobieństwo jakiegoś wydarzenia.

Inne książki

Rafał Kosik poruszył jeszcze tę teorię w zbiorze opowiadań dla dorosłych pt. „Obywatel, który się zawiesił”, w opowiadaniu „Skrytogrzesznicy”. Opisane tam maszyny pozwalały na komunikowanie się ze swoimi alterami, aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo, np. własnej śmierci. Oprócz tego, wykorzystując teorię wieloświata dało się oskarżyć każdą osobę o przestępstwo. Mimo że go nie popełniła w Świecie Zero, to wiedząc, że w odległym równoległym świecie jest zupełnie innym człowiekiem, może być także przestępcą. A skoro jest złoczyńcą tam, to może być nim też w Świecie Zero.

Przypisy

  1. Historia opisana w książce Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
  2. Więcej informacji o Hugo Everett znajdziesz w Wikipedii.

Więcej w WikiFNiN

Zobacz też: Światy alternatywne (podróże FNiN)

Więcej o informacji wieloświecie można znaleźć w artykule na Wikipedii.

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...