UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Felix, Net i Nika: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Serial: jednoznaczne określenienieistnienia)
(Nie pokazano 37 wersji utworzonych przez 16 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
{{Plik|cala seria.jpg|książki w serii}}
 +
 
'''Felix, Net i Nika''' – cykl książek [[science fiction]] dla młodzieży, autorstwa [[Rafał Kosik|Rafała Kosika]]. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – [[Felix|Felixa Polona]], [[Net|Neta Bieleckiego]] oraz [[Nika|Niki Mickiewicz]] – chodzących do warszawskiego [[Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie|Gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego]].  
 
'''Felix, Net i Nika''' – cykl książek [[science fiction]] dla młodzieży, autorstwa [[Rafał Kosik|Rafała Kosika]]. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – [[Felix|Felixa Polona]], [[Net|Neta Bieleckiego]] oraz [[Nika|Niki Mickiewicz]] – chodzących do warszawskiego [[Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie|Gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego]].  
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Pierwsza część – ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' – ukazała się w listopadzie 2004 roku. Rok później – część druga: ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'', a po kolejnym roku – ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]''. Premiera czwartej części – ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]'' – odbyła się 26 listopada 2007. 14 listopada 2008 miała miejsce premiera piątej części serii, zatytułowanej ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]''. Książka jest podzielona na dwa tomy, przede wszystkim po to, aby zdążyć z premierą pierwszego w roku 2008, ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia]]'' ukazał się w maju 2009 roku. Później, 25 listopada, ukazał się siódmy tom, zatytułowany ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]''. Premiera ósmego tomu - ''[[Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn]]'' - wyjątkowo nie odbyła się w roku 2010, lecz dopiero 18 marca 2011. 9 listopada tego samego roku ukazała się dziewiąta część - ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero]]'' i została podzielona na dwa tomy. Następna pojawi się w roku 2012 i będzie nosić tytuł - ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci]]''
+
Pierwsza część – ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' – ukazała się w listopadzie 2004 roku. Rok później – część druga: ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'', a po kolejnym roku – ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]''. Premiera czwartej części – ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]'' – odbyła się 26 listopada 2007. 14 listopada 2008 miała miejsce premiera piątej części serii, zatytułowanej ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]''. Książka jest podzielona na dwa tomy, przede wszystkim po to, aby zdążyć z premierą pierwszego w roku 2008, ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia]]'' ukazał się w maju 2009 roku. Później, 25 listopada, ukazał się siódmy tom, zatytułowany ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]''. Premiera ósmego tomu - ''[[Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn]]'' - wyjątkowo nie odbyła się w roku 2010, lecz dopiero 18 marca 2011. 9 listopada tego samego roku ukazała się dziewiąta część - ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero]]'' i została podzielona na dwa tomy. Drugi tom - ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci]]'' - ukazał się 7 listopada 2012 roku. 17 kwietnia 2013r. odbyła się premiera zbioru opowiadań pod tytułem ''[[Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie]]''. 20 listopada 2013r. ukazała się dwunasta część przygód przyjaciół - [[Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy]]. Rok później, 19 listopada 2014r., premierę miała kolejna część serii - ''[[Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów]]''.18 listopada 2015 roku odbyła się premiera czternastej części- ''[[Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie]]''. Następna 15 część to Felix Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy. W 2019 p.Kosik pokazał na swoim facebooku że pisze 16 część cyklu.
  
Powstało także 5 opowiadań dotyczących serii.
+
Powstało dziewięć opowiadań dotyczących serii, z czego pięć dostępnych było jeszcze przed premierą [[NH|zbioru opowiadań]]. W tym po premierze [[NH|zbioru opowiadań]] w 2014 r. powstało opowiadanie ''[[Felix, Net i Nika oraz Koszmarna Podróż]]''.
  
 
== Postacie ==
 
== Postacie ==
 
+
{{Patrz|Postacie z serii}}
''Osobny artykuł: [[Postacie z serii]]''
+
  
 
== Miejsca akcji ==
 
== Miejsca akcji ==
 
 
{{Patrz|Miejsca akcji}}
 
{{Patrz|Miejsca akcji}}
  
== Powieści ==
+
== Części serii ==
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek|Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek|Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia|Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia|Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn]]''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn]]''
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero]] ''
+
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero]] ''
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci]]''
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie]]'' - zbiór opowiadań:
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Tajemnica Kredokrada]]''
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Metoda Sześciopalczastego]]''
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Bardzo Senna Ryba]]''
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Ściema Smoczysława]]'' - zostało wydane przy okazji jednej z edycji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Priorytet Zero]]''
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Romantyczny Interdyscyplinarny Projekt]]'',
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Wysłannicy]]'',
 +
#* ''[[Felix, Net i Nika oraz Wędrujące Samogłoski]]'' - pierwszy raz opublikowane w ''Nowej Fantastyce''.
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy]]''
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów]]''
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie]]''
 +
# ''[[Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy]]''
 +
Opowiadania wydane tylko w formie zeszytów:
 +
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Koszmarna Podróż]]'' - opowiadanie wydane na Warszawskie Targi Książki w 2014r.
  
== Opowiadania ==
+
Opowiadania ''Tajemnica Kredokrada'', ''Metoda Sześciopalczastego'', ''Bardzo Senna Ryba'' i ''Ściema Smoczysława'' można było kiedyś otrzymać, wysyłając kopertę do autora. Obecnie są one częścią zbioru opowiadań.
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Tajemnica Kredokrada]]''
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Metoda Sześciopalczastego]]''
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Bardzo Senna Ryba]]''
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Ściema Smoczysława]]'' - została wydana w maju przy okazji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Wędrujące Samogłoski]]'' - opublikowane w ''Nowej Fantastyce''.
+
  
 +
== Adaptacje ==
 +
=== Serial ===
 +
Na podstawie ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]''  miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, jednak nigdy nie powstał.
  
Pierwsze cztery opowiadania można było otrzymać, wysyłając kopertę do autora. Teraz można je pobrać ze strony [http://forum.fnin.eu/forumdisplay.php?f=81 FNiN.eu - oficjalny FanClub książki].
+
=== Film ===
 
+
Na podstawie książki ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'' powstał [[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)|film]], który miał być zrealizowany przez studio filmowe "Czołówka", to jednak splajtowało<ref name="a">[http://old2.fnin.eu/2009/08/koniec-z-filmem-tmk/ Artykuł o splajtowaniu "Czołówki" w Oficjalnym FanClubie FNiN]</ref>, następnie prace przejęło studio "Lightcraft". Premiera filmu odbyła się 28 września 2012r.
== Ekranizacja ==
+
===Serial===
+
Na podstawie ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, jednak nigdy nie powstał.
+
  
===Film===
+
Planowana jest też ekranizacja książki ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]''.
Na podstawie książki ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'' powstał [[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (film)|film]], który miał być zrealizowany przez studio filmowe "Czołówka", to jednak splajtowało<sup>[[FNiN#Przypisy|(3)]]</sup>, następnie prace przejęło studio "Lightcraft". Premiera filmu odbędzie się 28 września 2012r.
+
  
 
== Tłumaczenie ==
 
== Tłumaczenie ==
Książka ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' została przetłumaczona na język litewski (''[[Felixas, Netas ir Nika bei Nematomuju Gauja]]'') i wydana w tym kraju przez wydawnictwo [[Vaga]]<sup>[[Felix, Net i Nika#Przypisy|(2)]]</sup>, a również na język czeski (''[[Felix, Net a Nika – Gang Neviditelných]]'') i wydana przez wydawnictwo [[Albatros]]<sup>[[Felix, Net i Nika#Przypisy|(1)]]</sup>.
+
Książka ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' została przetłumaczona na język litewski (''[[Felixas, Netas ir Nika bei Nematomuju Gauja]]'') i wydana w tym kraju przez wydawnictwo Vaga<ref>[http://rafalkosik.com/felix-net-i-nika-po-litewsku Felix, Net i Nika po litewsku]</ref>, a również na język czeski (''[[Felix, Net a Nika – Gang Neviditelných]]'') i wydana przez wydawnictwo Albatros<ref>[http://rafalkosik.com/felix-net-i-nika-po-czesku Felix, Net i Nika po czesku]</ref> oraz język węgierski (''[[Félix, Net, Nika és a Láthatatlan Emberek Bandája]]'') i wydana przez wydawnictwo Pongrác<ref>[http://rafalkosik.com/felix-net-i-nika-po-wegiersku Felix, Net i Nika po węgiersku]</ref>.
  
== Książki w przygotowaniu ==
+
Również [[TMK|druga część]] serii została przetłumaczona na język węgierski (''[[Félix, Net, Nika és az Elméletileg Lehetséges Katasztrófa]]'') i wydana przez wydawnictwo Pongrác<ref>[http://felixnetinika.pl/blog/f%C3%A9lix-net-nika-%C3%A9s-az-elm%C3%A9letileg-lehets%C3%A9ges-katasztr%C3%B3fa Informacja o tłumaczeniu TMK na węgierski na felixnetinika.pl]</ref>.
* Zbiór opowiadań o Felixie, Necie i Nice – książka z wieloma opowiadaniami o bohaterach, m. in. z ''[[Felix, Net i Nika oraz Tajemnica Kredokrada|Tajemnicą Kredokrada]]'', ''[[Felix, Net i Nika oraz Metoda Sześciopalczastego|Metodą Sześciopalczastego]]'' i ''[[Felix, Net i Nika oraz Bardzo Senna Ryba|Bardzo Senną Rybą]]''.
+
  
 
== Nagrody ==
 
== Nagrody ==
 
Nagrody i nominacje, jakich doczekały się książki z serii ''Felix, Net i Nika'':
 
Nagrody i nominacje, jakich doczekały się książki z serii ''Felix, Net i Nika'':
* cała seria - '''6. miejsce''' w "Top Dekadzie"<sup>[[FNiN#Przypisy|(11)]]</sup> [http://www.fantastyka.pl/39,1.html Nowej Fantastyki],
+
* cała seria - '''6. miejsce''' w "Top Dekadzie"<ref>[http://www.powergraph.pl/z-nowym-rokiem 6. miejsce w "Top Dekadzie" Nowej Fantastyki - Powergraph]</ref> [http://www.fantastyka.pl/39,1.html Nowej Fantastyki],
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' - tytuł '''Książki Roku 2005'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(4)]]</sup> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi]]'' - tytuł '''Książki Roku 2005'''<ref name="b">[http://rafalkosik.com/dwa-pierwsze-tomy-serii-felix-net-i-nika-otrzymaly-tytul-ksiazki-roku-2005 Nagroda dla GNL i TMK - oficjalna strona Autora]</ref> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'' - tytuł '''Książki Roku 2005'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(4)]]</sup> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa]]'' - tytuł '''Książki Roku 2005'''<ref name="b" /> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
 
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]'' - nominacja do '''Książki Roku 2007''' Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
 
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów]]'' - nominacja do '''Książki Roku 2007''' Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]'' - nagroda '''Mały Dong „Dziecięcy Bestseller roku 2007”'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(5)]]</sup> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności]]'' - nagroda '''Mały Dong „Dziecięcy Bestseller roku 2007”'''<ref>[http://rafalkosik.com/nagroda-maly-dong-dzieciecy-bestseller-roku-2007-dla-pulapki-niesmiertelnosci Nagroda dla PN - Oficjalna strona Autora]</ref> Polskiej Sekcji [http://ibby.pl IBBY],
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]'' - zdobyła najwięcej głosów w kategorii '''Najlepsza fantastyczna książka młodzieżowa''' w plebiscycie "Fantastyka 2008"<sup>[[FNiN#Przypisy|(6)]]</sup> portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek]]'' - zdobyła najwięcej głosów w kategorii '''Najlepsza fantastyczna książka młodzieżowa''' w plebiscycie "Fantastyka 2008"<ref>[http://rafalkosik.com/dwa-zwyciestwa-w-plebiscycie-fantastyka-2008 Zwycięstwo OS - Oficjalna Strona Autora]</ref> portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia]]'' - nominacja do tytułu '''Najlepszej książki młodzieżowej'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(9)]]</sup> w plebiscycie "Fantastyka 2009" portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
+
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia]]'' - nominacja do tytułu '''Najlepszej książki młodzieżowej'''<ref name="c">[http://www.powergraph.pl/siedem-nominacji-dla-powergraphu Nominacja OS2MA i 3K w plebiscycie "Fantastyka 2009" - Strona Wydawcy]</ref> w plebiscycie "Fantastyka 2009" portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
 
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]'':
 
* ''[[Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka]]'':
** nominacja do '''Książki Roku 2009'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(7)]]</sup> portalu [http://esensja.pl Esensja.pl].  
+
** nominacja do '''Książki Roku 2009'''<ref>[http://rafalkosik.com/nominacje-do-ksiazki-roku-2009-portalu-esensjapl Nominacja 3K do "Książki Roku 2009" - Oficjalna strona Autora]</ref> portalu [http://esensja.pl Esensja.pl].  
** tytuł '''Najlepszej książki młodzieżowej'''<sup>[[FNiN#Przypisy|(10)]]</sup> w plebiscycie "Fantastyka 2009" portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
+
** tytuł '''Najlepszej książki młodzieżowej'''<ref>[http://old2.fnin.eu/2010/04/plebiscyt-fantastyka-2009-oficjalne-rozwiazanie/ Tytuł "Najlepszej książki młodzieżowej dla 3K - Oficjalny FanClub]</ref> w plebiscycie "Fantastyka 2009" portalu [http://katedra.nast.pl Katedra].
  
 
==Gdzie kupić?==
 
==Gdzie kupić?==
Linia 72: Linia 81:
 
* sieci księgarń Matras,
 
* sieci księgarń Matras,
 
* hipermarketach Geant,
 
* hipermarketach Geant,
* hipermarketach Auchant,
+
* hipermarketach Auchan,
 
* hipermarketach Real,
 
* hipermarketach Real,
 
* salonach In Medio,
 
* salonach In Medio,
Linia 79: Linia 88:
 
oraz we wszystkich dobrych księgarniach.
 
oraz we wszystkich dobrych księgarniach.
  
== Więcej w WikiFNiN ==
+
==Więcej w WikiFNiN==
 
* {{Zobacz|:Kategoria:Felix, Net i Nika}}
 
* {{Zobacz|:Kategoria:Felix, Net i Nika}}
 
* {{Zobacz|:Kategoria:Powieści FNiN}}
 
* {{Zobacz|:Kategoria:Powieści FNiN}}
Linia 104: Linia 113:
  
 
== Przypisy ==
 
== Przypisy ==
# [http://rafalkosik.com/felix-net-i-nika-po-czesku Felix, Net i Nika po czesku]
+
<references/>
# [http://rafalkosik.com/felix-net-i-nika-po-litewsku Felix, Net i Nika po litewsku]
+
# [http://old2.fnin.eu/2009/08/koniec-z-filmem-tmk/ Artykuł o splajtowaniu "Czołówki" w Oficjalnym FanClubie FNiN]
+
# [http://rafalkosik.com/dwa-pierwsze-tomy-serii-felix-net-i-nika-otrzymaly-tytul-ksiazki-roku-2005 Nagroda dla GNL i TMK - oficjalna strona Autora]
+
# [http://rafalkosik.com/nagroda-maly-dong-dzieciecy-bestseller-roku-2007-dla-pulapki-niesmiertelnosci Nagroda dla PN - Oficjalna strona Autora]
+
# [http://rafalkosik.com/dwa-zwyciestwa-w-plebiscycie-fantastyka-2008 Zwycięstwo OS - Oficjalna Strona Autora]
+
# [http://katedra.nast.pl/nowosci/9144/Wyniki-plebiscytu-Fantastyka-2008/ Wyniki plebiscytu "Fantastyka 2008"]
+
# [http://rafalkosik.com/nominacje-do-ksiazki-roku-2009-portalu-esensjapl Nominacja 3K do "Książki Roku 2009" - Oficjalna strona Autora]
+
# [http://www.powergraph.pl/siedem-nominacji-dla-powergraphu Nominacja OS2MA i 3K w plebiscycie "Fantastyka 2009" - Strona Wydawcy]
+
# [http://old2.fnin.eu/2010/04/plebiscyt-fantastyka-2009-oficjalne-rozwiazanie/ Tytuł "Najlepszej książki młodzieżowej dla 3K - Oficjalny FanClub]
+
# [http://www.powergraph.pl/z-nowym-rokiem 6. miejsce w "Top Dekadzie" Nowej Fantastyki - Powergraph]
+
  
 
[[Kategoria:Felix, Net i Nika|*]]
 
[[Kategoria:Felix, Net i Nika|*]]
 
{{Vote}}
 
{{Vote}}

Wersja z 13:08, 21 kwi 2020

książki w serii
książki w serii

Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego Gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.

Historia

Pierwsza część – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – ukazała się w listopadzie 2004 roku. Rok później – część druga: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, a po kolejnym roku – Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów. Premiera czwartej części – Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności – odbyła się 26 listopada 2007. 14 listopada 2008 miała miejsce premiera piątej części serii, zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek. Książka jest podzielona na dwa tomy, przede wszystkim po to, aby zdążyć z premierą pierwszego w roku 2008, Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia ukazał się w maju 2009 roku. Później, 25 listopada, ukazał się siódmy tom, zatytułowany Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka. Premiera ósmego tomu - Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn - wyjątkowo nie odbyła się w roku 2010, lecz dopiero 18 marca 2011. 9 listopada tego samego roku ukazała się dziewiąta część - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero i została podzielona na dwa tomy. Drugi tom - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - ukazał się 7 listopada 2012 roku. 17 kwietnia 2013r. odbyła się premiera zbioru opowiadań pod tytułem Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie. 20 listopada 2013r. ukazała się dwunasta część przygód przyjaciół - Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy. Rok później, 19 listopada 2014r., premierę miała kolejna część serii - Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów.18 listopada 2015 roku odbyła się premiera czternastej części- Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Następna 15 część to Felix Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy. W 2019 p.Kosik pokazał na swoim facebooku że pisze 16 część cyklu.

Powstało dziewięć opowiadań dotyczących serii, z czego pięć dostępnych było jeszcze przed premierą zbioru opowiadań. W tym po premierze zbioru opowiadań w 2014 r. powstało opowiadanie Felix, Net i Nika oraz Koszmarna Podróż.

Postacie

Information icon.svg.png Osobny artykuł: Postacie z serii.

Miejsca akcji

Information icon.svg.png Osobny artykuł: Miejsca akcji.

Części serii

 1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
 2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
 3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
 4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
 5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
 6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia
 7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
 8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn
 9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero
 10. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
 11. Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie - zbiór opowiadań:
 12. Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy
 13. Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów
 14. Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie
 15. Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

Opowiadania wydane tylko w formie zeszytów:

Opowiadania Tajemnica Kredokrada, Metoda Sześciopalczastego, Bardzo Senna Ryba i Ściema Smoczysława można było kiedyś otrzymać, wysyłając kopertę do autora. Obecnie są one częścią zbioru opowiadań.

Adaptacje

Serial

Na podstawie Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, jednak nigdy nie powstał.

Film

Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa powstał film, który miał być zrealizowany przez studio filmowe "Czołówka", to jednak splajtowało[1], następnie prace przejęło studio "Lightcraft". Premiera filmu odbyła się 28 września 2012r.

Planowana jest też ekranizacja książki Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka.

Tłumaczenie

Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi została przetłumaczona na język litewski (Felixas, Netas ir Nika bei Nematomuju Gauja) i wydana w tym kraju przez wydawnictwo Vaga[2], a również na język czeski (Felix, Net a Nika – Gang Neviditelných) i wydana przez wydawnictwo Albatros[3] oraz język węgierski (Félix, Net, Nika és a Láthatatlan Emberek Bandája) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[4].

Również druga część serii została przetłumaczona na język węgierski (Félix, Net, Nika és az Elméletileg Lehetséges Katasztrófa) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[5].

Nagrody

Nagrody i nominacje, jakich doczekały się książki z serii Felix, Net i Nika:

Gdzie kupić?

Książki można zakupić, między innymi, w sklepach internetowych:

a także w:

 • salonach Empik,
 • sieci księgarń Matras,
 • hipermarketach Geant,
 • hipermarketach Auchan,
 • hipermarketach Real,
 • salonach In Medio,
 • Traffic Club

oraz we wszystkich dobrych księgarniach.

Więcej w WikiFNiN

Linki zewnętrzne

Oficjalne strony

FanCluby

Linki zewnętrzne i źródła

Przypisy

 1. Artykuł o splajtowaniu "Czołówki" w Oficjalnym FanClubie FNiN
 2. Felix, Net i Nika po litewsku
 3. Felix, Net i Nika po czesku
 4. Felix, Net i Nika po węgiersku
 5. Informacja o tłumaczeniu TMK na węgierski na felixnetinika.pl
 6. 6. miejsce w "Top Dekadzie" Nowej Fantastyki - Powergraph
 7. 7,0 7,1 Nagroda dla GNL i TMK - oficjalna strona Autora
 8. Nagroda dla PN - Oficjalna strona Autora
 9. Zwycięstwo OS - Oficjalna Strona Autora
 10. Nominacja OS2MA i 3K w plebiscycie "Fantastyka 2009" - Strona Wydawcy
 11. Nominacja 3K do "Książki Roku 2009" - Oficjalna strona Autora
 12. Tytuł "Najlepszej książki młodzieżowej dla 3K - Oficjalny FanClub
5.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka (6 głosów)


avatar

NickieIDCoś już wie o WikiFNiN

2132 dni temu
Ocena: 0
Ta seria nadawałaby się do gier i zabawek LEGO. Ale oczywiście oni uważają za najciekawsze tylko światowe bestsellery. Kogo obchodzą polskie prototypy...
avatar

KarolWesZainspirowany WikiFNiN

1724 dni temu
Ocena: 0
Mam na komputerze ponad 100 modeli lego postaci z serii
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

712 dni temu
Ocena: 0
lego zrobic Felix Net i Nika !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!