Felix, Net i Nika

Książki w serii

Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego Gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.

HistoriaEdytuj

Pierwsza część – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – ukazała się w listopadzie 2004 roku. Rok później – część druga: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, a po kolejnym roku – Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów. Premiera czwartej części – Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności – odbyła się 26 listopada 2007. 14 listopada 2008 miała miejsce premiera piątej części serii, zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek. Książka jest podzielona na dwa tomy, przede wszystkim po to, aby zdążyć z premierą pierwszego w roku 2008, Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia ukazał się w maju 2009 roku. Później, 25 listopada, ukazał się siódmy tom, zatytułowany Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka. Premiera ósmego tomu - Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn - wyjątkowo nie odbyła się w roku 2010, lecz dopiero 18 marca 2011. 9 listopada tego samego roku ukazała się dziewiąta część - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero i została podzielona na dwa tomy. Drugi tom - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - ukazał się 7 listopada 2012 roku. 17 kwietnia 2013r. odbyła się premiera zbioru opowiadań pod tytułem Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie. 20 listopada 2013r. ukazała się dwunasta część przygód przyjaciół - Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy. Rok później, 19 listopada 2014 roku, premierę miała kolejna część serii - Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów.18 listopada 2015 roku odbyła się premiera czternastej części - Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Następna, piętnasta część to Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy. W 2019 roku Rafał Kosik opublikował na Facebooku, że szesnasta część z cyklu Felix, Net i Nika ukaże się w listopadzie 2020 roku, jednak data ta uległa zmianie - książka zostanie wydana w ciągu 2021 roku.

Powstało dziewięć opowiadań dotyczących serii, z czego pięć dostępnych było jeszcze przed premierą zbioru opowiadań. W tym po premierze zbioru opowiadań w 2014 r. powstało opowiadanie Felix, Net i Nika oraz Koszmarna Podróż.

PostacieEdytuj

 
Osobny artykuł: Postacie z serii.

Miejsca akcjiEdytuj

 
Osobny artykuł: Miejsca akcji.

Części seriiEdytuj

 1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
 2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
 3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
 4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
 5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
 6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia
 7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
 8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn
 9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero
 10. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
 11. Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie - zbiór opowiadań:
 12. Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy
 13. Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów
 14. Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie
 15. Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

Opowiadania wydane tylko w formie zeszytów:

Opowiadania Tajemnica Kredokrada, Metoda Sześciopalczastego, Bardzo Senna Ryba i Ściema Smoczysława można było kiedyś otrzymać, wysyłając kopertę do autora. Obecnie są one częścią zbioru opowiadań.

AdaptacjeEdytuj

SerialEdytuj

Na podstawie Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, jednak nigdy nie powstał.

FilmEdytuj

Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa powstał film, który miał być zrealizowany przez studio filmowe "Czołówka", to jednak splajtowało[1], następnie prace przejęło studio "Lightcraft". Premiera filmu odbyła się 28 września 2012r.

Planowana jest też ekranizacja książki Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka.

TłumaczenieEdytuj

Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi została przetłumaczona na język litewski (Felixas, Netas ir Nika bei Nematomuju Gauja) i wydana w tym kraju przez wydawnictwo Vaga[2], a również na język czeski (Felix, Net a Nika – Gang Neviditelných) i wydana przez wydawnictwo Albatros[3] oraz język węgierski (Félix, Net, Nika és a Láthatatlan Emberek Bandája) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[4].

Również druga część serii została przetłumaczona na język węgierski (Félix, Net, Nika és az Elméletileg Lehetséges Katasztrófa) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[5].

Pierwsze pięć części zostało przetłumaczone na język ukraiński przez Irenę i Olenę Shevchenko i wydana przez wydawnictwo ACCA.

NagrodyEdytuj

Nagrody i nominacje, jakich doczekały się książki z serii Felix, Net i Nika:

Więcej w WikiFNiNEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

Oficjalne stronyEdytuj

FanClubyEdytuj

Linki zewnętrzne i źródłaEdytuj

PrzypisyEdytuj

Komentarze (13)


avatar

NickieIDCoś już wie o WikiFNiN

85 miesiące temu
Wynik 6
Ta seria nadawałaby się do gier i zabawek LEGO. Ale oczywiście oni uważają za najciekawsze tylko światowe bestsellery. Kogo obchodzą polskie prototypy...
avatar

KarolWesCoś już wie o WikiFNiN

72 miesiące temu
Wynik 1
Mam na komputerze ponad 100 modeli lego postaci z serii
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

38 miesiące temu
Wynik 0
lego zrobic Felix Net i Nika !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar

Fanka 1234Coś już wie o WikiFNiN

12 miesiące temu
Wynik 4
tak zrobić LEGO!!! ja uwielbiam LEGO, a wy?
avatar

*CookieMonster*Zainspirowany WikiFNiN

12 miesiące temu
Wynik 2
Tak samo! Też uważam, że LEGO z FNiN byłoby rzeczą świetną. Wyobraźcie sobie składanie jakichś miejsc z książki albo tych większych robotów.
avatar

EmkaZyrafa013Zainspirowany WikiFNiN

11 miesiące temu
Wynik 1
Taaaaaak byłoby super!
avatar

EmkaZyrafa013Zainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Ej, fajnie by było jakby ktoś zrobił appke WikiFNiN...
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Co byś chciała w takiej aplikacji?
avatar

ArcadiusZainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
@Kam193 sądzę, że chodziło mu o proste przeglądane treści. Dobra dla edytorów byłaby możliwość mobilnej edycji tylko czy nie jest nas za mało na coś takiego?
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
@Arcadius Raczej "jej" :) Ale tak, jeśli nie ma gotowych aplikacji obsługujących dowolną wiki, to niestety nie jestem w stanie zapewnić takiej. Natomiast aktualizuję cały czas mobilną wersję strony WikiFNiN i jeśli jest taka możliwość, to staram się ją rozbudowywać. Dajcie znać, jeśli jest coś konkretnego co wymaga poprawy - być może da się coś zrobić.
avatar

ArcadiusZainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0

@Kam193 racja! Mój błąd wybacz Emka :) Dla mnie to akurat nie problem bo ogarniam wszystko na macu raczej w mobilne się nie bawię :)

Swoją drogą offtopic - wróciłem tu po 8 latach! Stare konto zapomniałem hasło i wsio ale teraz czas powrócić do społeczności i w wolnej chwili podzielić się tym co wiem i może doedukować się trochę
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Super! Cieszę się z powrotu, a w razie jakichś technicznych lub organizacyjnych problemów - dawaj znać :)
avatar

Morfred SchultzZafascynowany FNiN&WikiFNiN

2 miesiące temu
Wynik 0
Książki FNiN mają przedziwną tendencję do ukazywania się w listopadzie.

Nie możesz publikować komentarzy.