4.00
(9 głosów)

Felix, Net i Nika

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Książki w serii

Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction dla młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół – Felixa Polona, Neta Bieleckiego oraz Niki Mickiewicz – chodzących do warszawskiego Gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza część – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – ukazała się w listopadzie 2004 roku. Rok później – część druga: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, a po kolejnym roku – Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów. Premiera czwartej części – Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności – odbyła się 26 listopada 2007. 14 listopada 2008 miała miejsce premiera piątej części serii, zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek. Książka jest podzielona na dwa tomy, przede wszystkim po to, aby zdążyć z premierą pierwszego w roku 2008, Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia ukazał się w maju 2009 roku. Później, 25 listopada, ukazał się siódmy tom, zatytułowany Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka. Premiera ósmego tomu - Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn - wyjątkowo nie odbyła się w roku 2010, lecz dopiero 18 marca 2011. 9 listopada tego samego roku ukazała się dziewiąta część - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero i została podzielona na dwa tomy. Drugi tom - Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - ukazał się 7 listopada 2012 roku. 17 kwietnia 2013r. odbyła się premiera zbioru opowiadań pod tytułem Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie. 20 listopada 2013r. ukazała się dwunasta część przygód przyjaciół - Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy. Rok później, 19 listopada 2014 roku, premierę miała kolejna część serii - Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów.18 listopada 2015 roku odbyła się premiera czternastej części - Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Następna, piętnasta część to Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy. W 2019 roku Rafał Kosik opublikował na Facebooku, że szesnasta część z cyklu Felix, Net i Nika ukaże się w listopadzie 2020 roku, jednak data ta uległa zmianie - książka zostanie wydana w ciągu 2021 roku.

Powstało dziewięć opowiadań dotyczących serii, z czego pięć dostępnych było jeszcze przed premierą zbioru opowiadań. W tym po premierze zbioru opowiadań w 2014 r. powstało opowiadanie Felix, Net i Nika oraz Koszmarna Podróż.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Postacie z serii.

Miejsca akcji[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Miejsca akcji.

Części serii[edytuj | edytuj kod]

 1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
 2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
 3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
 4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
 5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
 6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia
 7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
 8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn
 9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero
 10. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
 11. Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie - zbiór opowiadań:
 12. Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy
 13. Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów
 14. Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie
 15. Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

Opowiadania wydane tylko w formie zeszytów:

Opowiadania Tajemnica Kredokrada, Metoda Sześciopalczastego, Bardzo Senna Ryba i Ściema Smoczysława można było kiedyś otrzymać, wysyłając kopertę do autora. Obecnie są one częścią zbioru opowiadań.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Serial[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi miał być nakręcony serial TV, jego scenariusz został nagrodzony na Polsko–Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza, jednak nigdy nie powstał.

Film[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa powstał film, który miał być zrealizowany przez studio filmowe "Czołówka", to jednak splajtowało[1], następnie prace przejęło studio "Lightcraft". Premiera filmu odbyła się 28 września 2012r.

Planowana jest też ekranizacja książki Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka.

Tłumaczenie[edytuj | edytuj kod]

Książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi została przetłumaczona na język litewski (Felixas, Netas ir Nika bei Nematomuju Gauja) i wydana w tym kraju przez wydawnictwo Vaga[2], a również na język czeski (Felix, Net a Nika – Gang Neviditelných) i wydana przez wydawnictwo Albatros[3] oraz język węgierski (Félix, Net, Nika és a Láthatatlan Emberek Bandája) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[4].

Również druga część serii została przetłumaczona na język węgierski (Félix, Net, Nika és az Elméletileg Lehetséges Katasztrófa) i wydana przez wydawnictwo Pongrác[5].

Pierwsze pięć części zostało przetłumaczone na język ukraiński przez Irenę i Olenę Shevchenko i wydana przez wydawnictwo ACCA.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje, jakich doczekały się książki z serii Felix, Net i Nika:

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne strony[edytuj | edytuj kod]

FanCluby[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne i źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (13)

Komentarze (13) [Pomoc]


avatar

NickieIDCoś już wie o WikiFNiN

85 miesiące temu
Wynik 6
Ta seria nadawałaby się do gier i zabawek LEGO. Ale oczywiście oni uważają za najciekawsze tylko światowe bestsellery. Kogo obchodzą polskie prototypy...
avatar

KarolWesCoś już wie o WikiFNiN

71 miesiące temu
Wynik 1
Mam na komputerze ponad 100 modeli lego postaci z serii
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

38 miesiące temu
Wynik 0
lego zrobic Felix Net i Nika !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar

Fanka 1234Coś już wie o WikiFNiN

12 miesiące temu
Wynik 4
tak zrobić LEGO!!! ja uwielbiam LEGO, a wy?
avatar

*CookieMonster*Zainspirowany WikiFNiN

12 miesiące temu
Wynik 2
Tak samo! Też uważam, że LEGO z FNiN byłoby rzeczą świetną. Wyobraźcie sobie składanie jakichś miejsc z książki albo tych większych robotów.
avatar

EmkaZyrafa013Zainspirowany WikiFNiN

11 miesiące temu
Wynik 1
Taaaaaak byłoby super!
avatar

EmkaZyrafa013Zainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Ej, fajnie by było jakby ktoś zrobił appke WikiFNiN...
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Co byś chciała w takiej aplikacji?
avatar

ArcadiusZainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
@Kam193 sądzę, że chodziło mu o proste przeglądane treści. Dobra dla edytorów byłaby możliwość mobilnej edycji tylko czy nie jest nas za mało na coś takiego?
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
@Arcadius Raczej "jej" :) Ale tak, jeśli nie ma gotowych aplikacji obsługujących dowolną wiki, to niestety nie jestem w stanie zapewnić takiej. Natomiast aktualizuję cały czas mobilną wersję strony WikiFNiN i jeśli jest taka możliwość, to staram się ją rozbudowywać. Dajcie znać, jeśli jest coś konkretnego co wymaga poprawy - być może da się coś zrobić.
avatar

ArcadiusZainspirowany WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0

@Kam193 racja! Mój błąd wybacz Emka :) Dla mnie to akurat nie problem bo ogarniam wszystko na macu raczej w mobilne się nie bawię :)

Swoją drogą offtopic - wróciłem tu po 8 latach! Stare konto zapomniałem hasło i wsio ale teraz czas powrócić do społeczności i w wolnej chwili podzielić się tym co wiem i może doedukować się trochę
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

7 miesiące temu
Wynik 0
Super! Cieszę się z powrotu, a w razie jakichś technicznych lub organizacyjnych problemów - dawaj znać :)
avatar

Morfred SchultzZafascynowany FNiN&WikiFNiN

2 miesiące temu
Wynik 0
Książki FNiN mają przedziwną tendencję do ukazywania się w listopadzie.

Nie możesz publikować komentarzy.