4.67
(3 głosy)

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero - dziewiąta część serii Felix, Net i Nika, napisana przez Rafała Kosika. Została wydana 9 listopada 2011 roku[1]. Ta książka, podobnie jak Orbitalny Spisek, została podzielona na dwie części - druga ukazała się w 2012 roku i nosi nazwę Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci . Książka jest dedykowana dla Michaela Endego

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 9 listopada 2011

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Autor okładki: Rafał Kosik

Liczba stron: 480


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn

Następna: Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci


Zobacz cytaty


S0-okladka.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis[edytuj | edytuj kod]

Opis wydawcy - Powergraph[2]

Co, jeśli dzisiejsza rzeczywistość różni się od tej, którą pamiętasz z wczoraj? Zawodzi cię pamięć, czy cały świat próbuje cię oszukać? Jeśli tak jak Felix, Net i Nika przeszedłeś przez Pierścień – po drugiej stronie czeka cię wiele niespodzianek. Przygody, humor, gimnazjalne miłości – tego, jak zwykle w książkach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie!

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. O jeden wykrzyknik za daleko
  Mama Felixa odwozi syna oraz Neta i Nikę do szkoły. Tego dnia Felix ma imieniny. Przyjaciele mają zrobić prezentację o prof. Stefanie Kuszmińskim, gdyż zbliża się rocznica jego urodzin. Nie są tym faktem zachwyceni, zwłaszcza że zostali wkręceni przez Geralda. Podczas uroczystości nic się nie udaje: maszyna Felixa nie działa, a na dodatek rozpadła się, Net nie wgrał najnowszej wersji prezentacji, a starą zaczął edytować tak, że zacina się po uruchomieniu, natomiast Nika nie zdążyła nauczyć się przemówienia na pamięć, a wydruk uległ zniszczeniu. Gdy następuje katastrofa, Juliusz Stokrotka wygłasza przemówienie. Kawałek urządzenia Felixa utknął w torcie, na który trafił Gerald i złamał ząb, przez co nie poszedł później na imprezę.
 2. Nudy, jak zwykle
  Net i Nika idą kupić prezent dla Felixa. Najpierw decydują się pójść do Niesklepu T-34, jednak nie znajdują tam nic ciekawego. Następnie kierują się do galerii, gdzie spotykają Aurelię i Lucjana. Później idą do małego sklepu papierniczego i kupują brudnopis. Gdy przychodzą do domu Felixa, Felix, Laura i Golem-Golem przygotowują się do imprezy. Dziewczyna poznaje Manfreda. Gospodarz nie chce robić sensacji, dlatego schował część wynalazków i prosi robota o schowanie się w piwnicy. Zanim zdążył on zejść przyszli Gilbert i Zosia. Golem-Golem zostaje w korytarzu i udaje wieszak na ubrania. Gdy wszyscy goście przyszli, zdecydowano się na obejrzenie filmu „Zombieland”. Klemens i Celina chowają się w piwnicy. Znudzony Net bawi się pilotem od monitoringu i włącza kamery w pomieszczeniu niżej, a obraz wyświetla się na telewizorze. Felix pisze SMS do Klemensa, żeby wrócili na górę, bo wszyscy wiedzą co robi razem z Celiną. Chłopak myśli, że to żart i włącza część urządzeń. W pokoju wybucha panika, gdy na telewizorze ponownie wyświetla się podgłośniony, przerwany film, a maszyny wchodzą do salonu. Kiedy w końcu uspokoili się, wszyscy rzucili się do sprzątania, ponieważ przyjechała mama Felixa. Wraz z jej przyjściem wydało się, że Golem-Golem nie jest wieszakiem. Po skończonej imprezie kobieta zawozi superpaczkę do Instytutu Badań Nadzwyczajnych.
 3. Pierwszy test z pełną mocą
  Pani Polon podwozi Felixa, Neta i Nikę pod wjazd do Instytutu. Następnie przyjaciele zostają przetransportowani pojazdem EAS-1 pod wejście do budynku. W środku Autotup prowadzi ich do hali, w której znajduje się Pierścień. Tata Felixa i tata Neta zaprosili superpaczkę na pierwszy test urządzenia z okazji imienin Felixa. Po próbie przyjaciele są zawiedzeni, że nic efektownego nie wydarzyło się. Postanawiają przejść przez Pierścień, ponieważ myślą, że jest wyłączony.
  Pierwszy świat alternatywny
  Pan Polon prowadzi ich na parking, gdzie stoi Jeep, a nie Land Rover. Odwozi wszystkich do domów, gdzie zauważają więcej różnic, jednak są one niewielkie. Przyjaciele uważają, że są roztargnieni i nie przejmują się nimi.
 4. Nie wszystko się zgadza
  W szkole przyjaciele zauważają znacznie więcej różnic. Po lekcjach wybierają się do Zbędnych Kalorii, gdzie spotykają Laurę. Dziewczyna mówi im, że nie była na imieninach z powodu choroby, a Manfred potwierdza tę wersję. Przyjaciele wracają do domu Felixa, gdzie oglądają nagranie z kamery Golema-Golema. Gdy widzą na nagraniu Geralda, są pewni, że przejście przez Pierścień spowodowało zmiany.
 5. Zróbmy to, zanim ktoś zauważy
  Superpaczka podejmuje decyzję o przejściu przez pierścień w drugą stronę. Mają nadzieję, że w ten sposób zmiany wrócą do takiej wersji, jaką pamiętają. Dzięki elektrogitymacjom oraz wolnemu dostępowi do części Instytutu z Pierścieniem zamawiają transport. Na miejscu urządzenie pracuje, chociaż jest wyłączone. Mimo, że nie mają pewności, czy ich postępowanie jest słuszne, przechodzą przez JumpGate.
  Drugi świat alternatywny
  Ani wieczorem, ani rano nie zauważają różnic. Dopiero na lekcji okazuje się, że w klasie jest uczennica, której nie znają.
 6. Że jesteśmy, to wiemy. Ale gdzie?
  Net sprawdza w bazie danych, że Gerald nie dołączył do ich klasy na początku roku szkolnego, a zamiast niego przyszła Gertruda. Po lekcjach Felix spotyka Laurę, ale dziewczyna nie poznaje go, ponieważ w tym świecie nie poznali się w czasie ferii. Razem z Gertrudą idzie do „Zbędnych Kalorii”, gdzie dziewczyna opowiada mu o ostatnich wydarzeniach. Felix po raz pierwszy domyślił się, że JumpGate nie zmienia pamięci, tylko przenosi między światami alternatywnymi. Przyjaciele jadą do Instytutu, gdzie opowiadają panu Polonowi o swoim problemie. Mężczyzna zgadza się przeprowadzić test z wyłączonym Pierścieniem.
  Trzeci świat alternatywny
  Niedługo po przejściu przez Pierścień wyjeżdżają z Instytutu. Superpaczka wie, że znaleźli się w kolejnym świecie, kiedy zatrzymują się przed Domem Dziecka Eleonory Chrubieszczak.
 7. Nie możesz tutaj przychodzić
  Nika spędza noc w sierocińcu. Znalazła się w nim, ponieważ Orbitalny Spisek nie doszedł do skutku w tym świecie. Rano dziewczyna przychodzi do Gimnazjum nr 13, gdzie dowiaduje się od pani Joli, że teraz chodzi do innej szkoły.
 8. Nie ma na co czekać
  Po lekcjach Felix i Net jadą do mieszkania Niki. Próbują połączyć się z Internetem, jednak sąsiedzi orientują się i wzywają policję. Przyjaciele uciekają przez dach budynku i starą kamienicę w okolicy. Jadą do Neta, gdzie Net proponuje Nice zajmowanie się Bratosiostrą. Dziewczyna w tajemnicy spędza noc w pokoju chłopaka. Rano spotykają się w domu Felixa, skąd jadą do Instytutu i ponownie przechodzą przez pierścień.
 9. Oby następny był lepszy
  B35
  Felix, Net i Nika wylądowali w Instytucie Badań Nadzwyczajnych podczas wycieczki szkolnej. Zobaczyli, że jako jedyni są ubrani inaczej, więc poszli do sklepu, gdzie dostali nowe ubrania. Rozpoczęli też poszukiwanie różnic między światami w Internecie. Po przyjeździe do szkoły przyjaciele zostali wezwani przez dyrektora za dziwne zachowanie w trakcie wycieczki. Po południu dostrzegli kolejne zmiany. Dom Felixa został zmieniony w siedzibę firmy, a Caban mieszka w hotelu dla psów. Net odkrył, że w tym świecie nie ma rodzeństwa, bo ono zagroziłoby karierze jego matki i ojca. Jedynie Nika była szczęśliwa, że mieszka w swoim mieszkaniu. Chłopcy byli zbulwersowani tymi odkryciami, dlatego przyjaciele udali się do Instytutu. Do sali traweli czasoprzestrzennych zaprowadza ich Konpopoz. Przyjaciele nie mogą włączyć Pierścienia. Potem urządzenie włącza się samo i wychodzi z niego Złoty Jeż. Wtedy Felix, Net i Nika przebiegli przez Pierścień i alterportowali się do innego świata.
 10. Będą nas tu trzymać latami
  B40
  Po alterportacji Felix, Net i Nika wylądowali w Instytucie Badań Pożądanych. Spotkali tam pana Polona, który w tym świecie pracował na Wydziale Maszyn Budowlanych. W drodze z Instytutu przyjaciele zauważają, że świat jest bardzo ponury - wszystkie budynki są szare i mało oświetlone, przechodniów jest niewielu i nie ma wielu reklam. W Warszawie okazuje się, że Nika mieszka w sierocińcu prowadzonym przez Eleonorę Chrubieszczak Szóstą, Net w piętnastopiętrowym bloku, a pokój dzieli z bratem - Lechem, a dom Felixa jest podzielony na część państwa Polonów i Sobolaków. Następnego dnia, w sobotę rano, czeka ich niemiła niespodzianka. Okazuje się, że w tym świecie tego dnia chodzi się do szkoły. Uczniów jest znacznie więcej niż w Świecie zero, a lekcje nie są ciekawe. Na przerwie Gerald mówi przyjaciołom, że muszą zgłosić się do dyrektora za swoje zachowanie. W ramach zemsty wydają go milicji za podejrzenie udziału w nielegalnej demonstracji. Znajomi z klasy wiedzą, co to oznacza, dlatego atakują ich, a Felix, Net i Nika ratują się ucieczką ze szkoły. W domu Neta sprawdzają informacje o świecie w lokalnym odpowiedniku Internetu. Później zostają zatrzymani przez agentów w czerni za kupno gazety za alternatywne pieniądze. W areszcie odnajdują pierścień Wunrung, dzięki któremu opuszczają świat.
 11. Sprawdźmy. Najwyżej przeprosimy
  B75
  Felix, Net i Nika trafiają do świata, w którym nie poznają Warszawy. Próbują znaleźć dom Neta, ale się im to nie udaje. Decydują się pojechać do mieszkania Niki, gdzie spotykają jej rodziców.

Nowe postacie[edytuj | edytuj kod]

Motto[edytuj | edytuj kod]

 • Jesteśmy sumą wolnej woli i tego, co się nauczyliśmy - świata, w jakim przyszło nam żyć

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...