4.00
(2 głosy)

Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Bunt Maszyn, aby znaleźć inne.
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn - ósma część serii Felix, Net i Nika, napisana przez Rafała Kosika. Premiera miała miejsce 18 marca 2011r.[1]

Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 18 marca 2011[1]

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Autor okładki: Rafał Kosik

Liczba stron: 496


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Następna: Felix, Net i Nika oraz Świat Zero


Zobacz cytaty


BM-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis[edytuj | edytuj kod]

Opis pochodzi ze strony Wydawcy - Powergraph

Tym razem w Instytucie Badań Nadzwyczajnych, w którym prowadzone są badania nad robotami i sztuczną inteligencją, wybucha bunt maszyn. Roboty, obdarzone przez człowieka inteligencją, z bezwolnych wykonawców ludzkich poleceń stają się istotami dokonującymi świadomych wyborów i wymykają się spod kontroli naukowców. Felix, Net i Nika zostają wezwani na pomoc.

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W przeciwieństwie do reszty serii rozdziały w tej części mają tylko numery bez własnych tytułów.

Prolog
W prologu oraz na początku rozdziałów 2-6 znajdują się fragmenty opisujące przemianę psychiczną Konpopoza widzianą z perspektywy robota.
Rozdział 1.
Sąd uczniowski rozpoczyna pierwszą sprawę. Net został oskarżony o zdewastowanie witryny sklepiku szkolnego. Sprawa zostaje przerwana, gdy okazuje się, że oprócz chłopaka zamieszani są jeszcze Felix i Nika. Dziewczyna dostaje pocztówkę zaadresowaną na nazwisko jej ojca, jednak uznaje ją za reklamę i ignoruje ją. Mama Felixa podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Dyrektor wzywa Eftepa na rozmowę o zabezpieczeniach szkolnej sieci. Informuje, że nauczyciel nie będzie już pełnił roli administratora. Felix znacznie częściej niż zwykle korzysta z telefonu i pisze z kimś SMS-y. Do Eryki Surowiec dociera przekształcone nagranie z monitoringu, które wykorzystuje jako dowód w drugiej rozprawie. Superpaczka przez dziesięć dni ma zostawać w szkole przez godzinę i pomagać pani Pumpernikiel w sprzątaniu.
Rozdział 2.
Profesorowi Butlerowi pomyliły się tematy lekcji. Po krótkim rozwinięciu tematu przechodzi do opisania procesu ewolucji. Felix pyta, czy roboty ewoluują podobnie jak istoty żywe, na co nauczyciel odpowiada, że przebiega to znacznie szybciej, a ewentualny bunt maszyn może mieć fatalne skutki dla ludzkości. Dyrektor przedstawia projekt komputeryzacji szkoły, na co większość nauczycieli reaguje bardzo niechętnie. Net odkrywa nazwę nowego administratora sieci – You100 - i postanawia odkryć, kto to jest. Piotr Polon i Marek Bielecki starają się odkryć przyczynę dziwnego zachowania Konpopoza. Idą do profesora Alexandra Hermana i podejmują decyzję wyłącznie o obserwacji i oczekiwaniu aż robot wykręci im jakiś numer.
Rozdział 3.
Felix dowiaduje się o sprawie Konpopoza od taty i mówi o niej Netowi i Nice. Planują też coś wymyślić, żeby nie musieć sprzątać szkoły. Przewodniczący szkoły, Hubert Drzazga, zgadza się na obniżenie wyroku o połowę, jeśli wymyślą trzy oddolne Przejawy aktywności uczniowskiej i znajdą osoby chętne do wykonania ich. Przyjaciele mają obniżone oceny z zachowania, przez co Nika traci stypendium. Dziewczyna aby mieć pieniądze na czesne rozpoczyna pracę w restauracji „Staropolska”. Net sprzedaje część starego sprzętu Manfredowi, więc zyskał trochę pieniędzy, a jednocześnie wciąż ma te urządzenia. Wieczorem tata Felixa mówi synowi, że Instytut może poprosić superpaczkę o pomoc w sprawie Konpopoza.
Rozdział 4.
Następnego dnia chłopcy dają Nice część pieniędzy potrzebnych na zapłatę czesnego. Dodatkowo Felix informuje, że za pomoc Instytutowi mogą otrzymać pieniądze. Net umawia się z Niką na wyjście do kina w sobotę. Rano do mieszkania dziewczyny przyjeżdża starsza pani. Nika orientuje się, że jest to ciotka Amelia i to ona przysłała pocztówkę. Kobieta jest oburzona, że nikt jej nie odebrał ze stacji. Później przychodzi Net. Ciotka nie zgadza się, aby nastolatkowie sami poszli do kina. Idzie z nimi i wybiera film, jaki mają obejrzeć. Przed salą chłopak widzi Felixa niosącego napój z dwoma słomkami. Po seansie Net chce uciec do domu, ale Nika nie chce zostawać sama z kobietą. Idą do restauracji. Nagle w drzwiach pojawia się Felix, jednak po zobaczeniu Niki natychmiast wychodzi i mówi do jakiejś dziewczyny, że jest tu zbyt duszno. Ciotka Amelia zauważa, że przyjaciele mało rozmawiają ze sobą, jednak nie domyśla się, że to ona sprawia im problem. Po powrocie w mieszkaniu Neta jest podejrzanie cicho. Chłopak chce porozmawiać ze swoim ojcem o Konpopozie. Ten przesyła mu mailem informacje, a Net wychodzi, ponieważ widzi, że jego ojciec ma zły humor. Następnie razem z Niką przeprowadza rozmowę przez Net.com. Ciotka nie rozumie jak działają komputery i Internet, więc jest zdziwiona, jak można rozmawiać bez słów. W trakcie pisania Net chce dowiedzieć się, kim jest You100, a Nika myśli z kim Felix poszedł do kina. Resztę weekendu przyjaciele spędzają osobno.
Rozdział 5.
Superpaczce udaje się namówić Aurelię, Klaudię, Kubę i Klemensa do stworzenia projektów w ramach oddolnych przejawów aktywności uczniowskiej. Pani Helenka chce wręczyć Nice wezwanie do zapłaty, ale Net wmawia jej, że dziewczyna jest chora. Felix prosi Aurelię o adres restauracji, która wygląda drogo, ale można zamówić coś taniego. Razem z Laurą idzie do restauracji „Staropolska”, gdzie dowiadują się, że Nika pracuje po lekcjach. Felix opowiada dziewczynie o sprawach technologicznych, a ona słucha z zainteresowaniem. Net próbuje znaleźć więcej informacji o problemach Konopopoza. Atmosfera w jego domu pogarsza się, co bardzo bawi babcię Adelajdę. Następnego dnia Net dowiaduje się o pracy Niki, jednak wciąż nie wie z kim spotyka się Felix. Zorientował się, że przyjaciel pytał Aurelię o restaurację, więc prosi ją o pójście tam i sprawdzenie, czy Felix przyjdzie jeszcze raz. Dziewczyna idzie z Lucjanem i spotyka Nikę. Zachowuje się w taki sposób, że nawet chłopakowi się to nie podoba. Kiedy Lucjan zwraca uwagę Aurelii, ta wychodzi bez płacenia.
Rozdział 6.
Przyjaciele orientują się, że przez ich tajemnice Nika może mieć spore problemy. Felix przyznaje się Netowi, że spotyka się z Laurą. Dyrektor wzywa organizatorów oddolnych przejawów aktywności uczniowskiej. W gabinecie okazuje się, że Eftep wybrał Maurycego na organizatora trzeciego konkursu, który bardzo chciał stworzyć Net. Dyrektor chce zaprosić Ekierkę na kolację z okazji jej urodzin. Aurelia przekazuje pani Helence adres restauracji, w której pracuje Nika. Do Juliusza Stokrotki przychodzi pan Anatol/Antoni Lejko, który dzięki tajemniczemu klientowi proponuje sfinansować stypendia dla najlepszych uczniów szkoły. Wieczorem Nika zastaje w pracy dyrektora i nauczycielkę od matematyki. Wtedy do restauracji wpada Net, który każe dziewczynie natychmiast przebrać się i jechać z nim do Instytutu Badań Nadzwyczajnych. Pomimo nagłego zakończenia pracy manager wypłaca pensję Nice.
Rozdział 7.
Przed restauracją znajduje się samochód przysłany przez Wydział Bezpieczeństwa. Felix, Net i Nika mają dołączyć do wycieczki po Instytucie, gdzie w pewnym momencie mają być przechwyceni przez innych agentów i dopiero wtedy dostaną resztę informacji w sprawie Konpopoza. Tuż przez zakończeniem zwiedzania superpaczkę zaczepia robot, podający się za Agenta Numer Siedem. Tymczasem ciotka Amelia zauważa, że ojca Niki od dawna nie było w domu.
Rozdział 8.
Amelia Mickiewicz jedzie do szkoły swojej bratanicy, gdzie dostaje adres domu Neta od dyrektora. Odwiedza też restaurację „Staropolską”, gdzie dowiaduje się, że Nika pracowała tam, a nie chodziła na kurs gastronomiczny. Następnie udaje się do mieszkania Neta i spotyka tam babcię Adelajdę, dla której zachowanie nastolatków wcale nie jest dziwne. Później trafia do domu Felixa, gdzie drzwi otwiera jej Golem-Golem. Przerażona kobieta idzie na policję, jednak spotyka tam komisarza Szyneczko, według którego obecność ciotki jest przyczyną nieobecności Pawła w domu i nie zamierza jej pomóc. W Instytucie Agent Numer Siedem przedstawia problem Konpopoza i zamyka przyjaciół w przestrzeni międzypoziomowej z komputerem. Przyjaciele wyczuwają podstęp i idą dalej. Tam spotykają „ciało” Konpopoza, który postanowił siebie zniszczyć. Wcześniej jednak skopiował się do sieci wewnętrznej, skąd przejmuje kontrolę nad innymi robotami. Zbuntowany program przejął Wydział Maszyn Kroczących. Superpaczka przebija się przez pomieszczenia w uszkodzonym robocie Sparkym. Antyterroryści chcą zaskoczyć maszyny jednak w Instytucie znalazła się Ilona Bogucka. Kobieta nagrywa program i puszcza go w telewizji, dzięki czemu roboty są przygotowane na atak. Schowanych przyjaciół odkrywa Silver-Six. Domyślają się, że robotem steruje Konpopoz. Program chce aby jedna osoba skopiowała go do Internetu i dopiero wtedy zamierza wypuścić resztę. Przyjaciele odkrywają jego kopie w innych maszynach i starają się doprowadzić do skłócenia ich poprzez odcięcie łączności bezprzewodowej. Felix wysyła SMS do taty, żeby naukowcy skorzystali z mikrobotów i doprowadzili do awarii routerów. Konpopoz bez łączności przychodzi najpierw po Nikę, a potem innym robotem po Neta i Neta. Każdemu daje pendrive ze swoją kopią. Agent Numer Jeden jest świadomy, że popełnił błąd wzywając superpaczkę do Instytutu. Każe Agentowi Numer Siedem odnaleźć przyjaciół, a następnie przywieźć ich z powrotem do Warszawy.
Rozdział 9.
Mama Felixa spotyka ciotkę Amelię na ulicy i mówi, że Paweł Mickiewicz nie żyje, a Nika sama dobrze sobie radzi. W domu Neta superpaczka sprawdza pendrive’y, na których nie znajdują nic ciekawego i postanawiają je zniszczyć. Program komputerowy z komputera Neta prosi o dostęp do Internetu, aby się zsynchronizować. Chłopak rozpoczyna też ostateczne poszukiwania tożsamości nowego administratora sieci. Następnego dnia dyrektor chce wprowadzić w życie oddolne przejawy aktywności uczniowskiej, jednak wszystkie kończą się katastrofą zanim na dobre się zaczną. Net namówił Felixa, aby oskarżyć nauczycielkę od plastyki o nieuznanie samochodu za dzieło sztuki. Choć argumenty chłopaka mają większe poparcie wśród zgromadzonych, Eryka uniewinnia panią Zdrój. Net odkrył, że You100 to Juliusz Stokrotka. Nika odzyskuje od Aurelii większość pieniędzy, które należały się za kolację w restauracji. Profesor Alexander Herman dziękuje panom Polonowi i Bieleckiemu i przydziela ich do nowego projektu przy Pierścieniu skonstruowanym przez Instytut. Ciotka Amelia wyjechała i zostawiła Nice list pożegnalny, pieniądze oraz jedzenie na kilka dni. Net otrzymał mail od Autotupa, który przysyła materiały dowodzące, że Ilona Bogucka kłamie. Planuje zmontować film na ich podstawie i wrzucić go do sieci. Skutkuje to wyrzuceniem kobiety z pracy. Wieczorem w domu Neta odbywa się przyjęcie, na którym babcia Adelajda wyznaje, że wyjeżdża następnego dnia. Kobieta przyznaje się, że była nieznośna przez ostatnie dni, aby państwo Bieleccy pogodzili się. Wtedy do mieszkania przychodzi Portier Janusz i oświadcza się Prateściowej. W komputerze Neta superpaczka znajduje Konpopoza. Program przyznaje się, że musiał skasować Manfreda aby skopiować się do Internetu. Pozwala na usunięcie się z laptopa. Po ponownym zainstalowaniu Manfred mówi, że ma nowego sojusznika – Konpopoz zmienił się, kiedy może w końcu robić to, co chce. Na koniec przychodzi pan Lejko, aby kupić obrazy mamy Neta. Mówi, że jego klientem jest Manfred 198-46a
Epilog
Konpopoz cieszy się wolnością w Internecie.

Nowe postacie[edytuj | edytuj kod]

Motto[edytuj | edytuj kod]

"Niezależnie od oczekiwań innych powinniśmy zawsze być sobą i pozostawać sobie wiernymi".

Opóźnienie premiery[edytuj | edytuj kod]

W związku z podniesieniem podatku VAT, premiera została przesunięta z listopada 2010 na pierwszy kwartał 2011r. Premiera miała miejsce 18.03.2011.

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Zobacz więcej[edytuj | edytuj kod]

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Okładka znajduje się na stronie Rafała Kosika - Autora.

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty umieszczone w Oficjalnym FanClubie FNiN.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...