4.00
(4 głosy)

Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
 
{{Seria|SCH|Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie}}
 
{{Seria|SCH|Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie}}
 +
'''Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów''' – trzynasta część serii [[Felix, Net i Nika]], napisana przez [[Rafał Kosik|Rafała Kosika]]. Premiera książki odbyła się 19 listopada 2014 roku.
 +
 
{{Książka|Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów|Rafał Kosik|19 listopada 2014|Polska|Powergraph|398|Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy|Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie| okladka = kdm.jpg
 
{{Książka|Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów|Rafał Kosik|19 listopada 2014|Polska|Powergraph|398|Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy|Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie| okladka = kdm.jpg
 
| sklep = https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/felix-net-i-nika-oraz-klatwa-domu-mckillianow
 
| sklep = https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/felix-net-i-nika-oraz-klatwa-domu-mckillianow
 
}}
 
}}
'''Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów''' – trzynasta część serii [[Felix, Net i Nika]], napisana przez [[Rafał Kosik|Rafała Kosika]]. Premiera książki odbyła się 19 listopada 2014 roku.
 
  
 
==Opis==
 
==Opis==

Wersja z 22:29, 28 maj 2021

OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów – trzynasta część serii Felix, Net i Nika, napisana przez Rafała Kosika. Premiera książki odbyła się 19 listopada 2014 roku.

Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 19 listopada 2014

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Liczba stron: 398


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy

Następna: Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie


Zobacz cytaty


Kdm.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis

Opis wydawcy - Powergraph

Mroczny szkocki zamek i Londyn spowity mgłą - oto sceneria wakacji Felixa, Neta i Niki. Przyjaciele tym razem zmierzą się z klątwą od stuleci prześladującą pewien szkocki klan. Będzie trochę steampunkowo, trochę wiktoriańsko, bardzo śmiesznie i bardzo... horrorystycznie. Już możecie się bać!

Rozdziały i ich opisy

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. Nie pozwólcie, żeby był tam smutny
  Trwa niemiłosiernie długi (dla uczniów) apel kończący rok szkolny. Net z niecierpliwością czeka na odebranie dyplomu za zajęcie pierwszego miejsca w olimpiadzie informatycznej z rąk Eftepa. Po apelu pożegnanie z klasą i wychowawczynią jest znacznie bardziej osobiste. Następnie przyjaciele idą do Zbędnych Kalorii i porównują wyróżnienia. Nika mówi, że koresponduje z Angusem, by ustalić termin rewizyty, co nie podoba się Netowi. Zazdrosny chłopak postanawia, że to on dokończy planowanie wyjazdu. Następnego dnia przyjaciele umawiają się na piknik w parku, by ustalić szczegóły wycieczki. Okazuje się, że termin wyjazdu został zaplanowany na kolejny dzień, a Laura nie może jechać z powodu obozu jeździeckiego.
 2. Większość katastrof wydarza się podczas lądowania
  Felix jest ponury, że jego dziewczyna dojedzie dopiero w drugim tygodniu wakacji i nie cieszy się z wyjazdu. Przyjaciele lecą samolotem tanich linii lotniczych, więc podróż nie jest komfortowa.
 3. Wściekły Borsuk
  Na lotnisku nikt nie przyjechał po superpaczkę. Po godzinie czekania i kilku nieskutecznych próbach kontaktu postanawiają sami pojechać do Angusa, ponieważ znają jego adres. W Glasgow przyjaciele mają do wyboru autobus do Killwitch lub pociąg do Stepdine. Decydują się na drugą opcję, ponieważ wydaje im się bardziej komfortowa. Choć miasteczko jest po drugiej stronie Loch Argor, są przekonani, że na miejscu przepłyną promem przez jezioro. W pociągu wydają prawie wszystkie oszczędności na bilety. Następnie do ich przedziału dosiada się tajemniczy mężczyzna, który opowiada im niepokojącą historię o Szkocji oraz o katastrofach kolejowych na linii, którą właśnie jadą.
 4. Po tym jeziorze się nie pływa
  W Stepdine okazuje się, że po jeziorze się nie pływa, więc nie ma promu. Ucieka im jedyny autobus, więc decydują się na podróż autostopem. Mężczyzna zachęca ich do zostania w miasteczku, jednak przyjaciele są przekonani, że chcą jechać do Beastlycrag. Na miejscu kierowca jeszcze raz pyta, czy na pewno chcą tu zostać, na co Felix, Net i Nika mówią, że na pewno ktoś na nich czeka. Posiadłość wygląda na opuszczoną, jednak furtka jest otwarta, więc superpaczka wchodzi do środka. Główny budynek jest zamknięty. Przyjaciele wchodzą do grobowca, w którym zamykają się, gdy słyszą dziwne odgłosy na zewnątrz i postanawiają spędzić w nim noc.
 5. A może zrobiliśmy dokładnie to, czego od nas oczekiwano
  W nocy Felixa, Neta i Nikę budzi huk rozpadającej się płyty nagrobnej. Uciekają z grobowca i kierują się w stronę zamku. Wchodzą do środka przez tunel od strony jeziora. W budynku widzą portrety członków rodu McKillianów. Na obrazach zamiast ludzi znajdują się dziwne zwierzęta przypominające niedźwiedzie z porożem jelenia. Cały czas coś ich goni, więc uciekają do wieży. Znajdują w niej list zaadresowany do Vanory McKillian, której tablicę pamiątkową przyjaciele widzieli w grobowcu.
 6. To tylko wyobraźnia
  Rano przyjaciele budzą się w otwartym grobowcu. Orientują się, że pościg do wieży tylko im się przyśnił. Zastanawiają się, dlaczego wszyscy mieli taki sam, bardzo realny sen. Wychodzą z budynku, gdzie spotykają kamerdynera ze strzelbą w dłoni. Felix, Net i Nika chcą wytłumaczyć, że są gośćmi z Polski, ale Harald karze im się wynosić z posiadłości. Powstrzymuje go pokojówka. Przyjeżdża Lord Ervin McKillian wezwany przez Beatrice, co nie podoba się kamerdynerowi. Lord pozwala zostać superpaczce w Beastlycrag. Wieczorem przyjaciele dowiadują się, że Angus wyjechał na trzytygodniowy rejs. Opowiadają też dlaczego spędzili noc w grobowcu oraz wspominają o śnie i bestii, którą w nim widzieli. Wuj zabiera ich do stajni, gdzie pokazuje im ogromnego psa – Baskera, oraz konia – Carino oraz tłumaczy, że bestie istnieją tylko w ich wyobraźni. Felixowi udaje się przeczytać maile Neta z Angusem, z których wynika, że przyjechali do Wielkiej Brytanii o miesiąc za wcześnie. Chłopak wpada w szał, bo wie, że pod koniec lipca mogłaby przyjechać z nimi Laura. W trakcie kłótni wszyscy wpadają do jeziora. Nice udaje się uspokoić przyjaciół. Wieczorem lorda Ervina nie ma w posiadłości, mimo że samochód stoi w garażu, a w okolicy nic nie ma. Przyjaciele samotnie jedzą kolację. Starają dowiedzieć się, dlaczego lokalni ludzie boją się zbliżać do jeziora. Beatrice niechętnie mówi im legendę o ucieczce córki Colina McKilliana. Felix proponuje, żeby rano zdecydować o tym, czy zostają w Beastlycrag, czy wyjeżdżają.
 7. Lord McKillian zwyczajnie ściemnia
  W nocy przyjaciele nie mają żadnych snów. Rano Felix nadal jest obrażony na Neta, jednak naprawia jego telefon, który zamókł podczas kąpieli w jeziorze. Chłopak nie wierzy w magiczną klątwę, więc podejrzewa, że McKillianowie handlują narkotykami. Przed lunchem Nika znalazła w bibliotece „Bestiariusz”. Okazuje się, że bestia z ich snu znajduje się w księdze i nazywa się „dear”. Wieczorem wrócił lord Ervin. Opowiada przyjaciołom o księdze, którą znaleźli w bibliotece. Uważa też, że nie interesuje go, dlaczego woda w jeziorze się podnosi. Felix nie wierzy w wyjaśnienia wuja. Twierdzi, że albo on kłamie, albo jest bardzo naiwny.
 8. To nie jest zwykły sen
  W nocy superpaczkę budzą hałasy. W ogrodzie widzą bestie z „Bestiariusza”. Gdy coś próbuje wyważyć drzwi wejściowe przyjaciele uciekają do wieży. Przyjaciele orientują się, że to znowu sen, ale nie jest to zwykły sen. Felix przeprasza Neta za wybuch złości. Na szczycie znowu znajdują szkatułkę z listem. Podczas próby otwarcia Nika skaleczyła się. O świcie schodzą do kanału pod zamkiem, gdzie Felix wyrył na murze litery „FNiN”. Potem idą do pokoju i wracają do łóżek.
 9. To nie jest tak, jak pan myśli
  Rano przyjaciele pamiętają wszystkie szczegóły snu, który zaczynają nazywać niesnem. Nika zauważa ranę na palcu. Felix używa Kulbota - robota z kamerą, którym chce sprawdzić tunel, jednak traci on zasięg. Później decydują się na ucieczkę z Beastlycrag, ponieważ mają nadzieję, że po wyjeździe przestaną mieć sny. W Killwitch okazuje się, że nie mogą pojechać do Glasgow, ponieważ w soboty autobus nie kursuje. Dodatkowo sprawdzają na facebooku, że William wyjechał na rejs z Angusem, więc nie mają zapewnionego noclegu w Londynie. Po kilku minutach nadjeżdża Lord McKillian i podwozi ich z powrotem do posiadłości.
 10. Machinownia
  Po przyjeździe do Beastlycrag lunch przebiega w ponurej atmosferze. Harald jest jeszcze bardziej niemiły, a Beatrice smutna. Nika idzie do biblioteki, skąd ponownie bierze „Bestiariusz”. Czyta w nim rozdział o bardzo realnych snach, po których ludzie często budzili się ranni. Wieczorem przyjaciele podejrzewają, że niesen znów nastąpi, więc chcą temu zapobiec. Przygotowują wielki kubek z kawą, a Net prosi Manfreda o pobudkę, jeśli tylko by zasnęli. Mimo to niesen rozpoczyna się. Tajnym przejściem trafiają do machinowni pod zamkiem. Potwory gonią ich tak, aby znowu trafili do wieży. Net robi zdjęcie listu. Przyjaciele domyślają się, że niesny zmuszają ich do odnalezienia go w ciągu dnia.
 11. Widzę, że państwo nieźle się bawią
  Rano w telefonie Net znajduje całe czarne zdjęcie, które wykonał w nocy. Przyjaciele idą do wieży po szkatułkę z listem. Net zaczepił plecakiem o śrubę i zepsuł w nim suwak. Następnie kierują się do piwnicy, gdzie Felix chce odnaleźć Kulbota. Otwierają kratę za którą jest przejście do tunelu. Gdy wracają na parter słyszą alarm. Spotykają Haralda, który celuje do nich z dwururki.
 12. Panienka raczyła krzyknąć
  Kamerdyner chce poczekać do następnego dnia, aby Lord Ervin podjął decyzję, co zrobić z superpaczką. Gdy widzi list zmienia zdanie i postanawia zawieźć przyjaciół do Stepdine. Daje im adres, pod który mają zawieźć przesyłkę. Po drodze na jezdnię spadają kamienie i prawie trafiają w samochód. W miasteczku przyjaciele przypominają sobie, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na bilety, więc wyławiają monety z fontanny. W pociągu okazuje się, że tylko Nika może otworzyć szkatułkę. Net chce wykorzystać ten fakt do zrobienia psikusa konduktorowi. Mężczyzna nie jest w nastroju do żartów, a pieniądze rozsypują się po całym przedziale. Nika znajduje „Bestiariusz”, który zabrała przez przypadek z Beastlycrag. Ponieważ nie mają pieniędzy na dalszą podróż do Londynu proszą Manfreda o pożyczkę. Program komputerowy kupuje bilety, a jednocześnie uświadamia przyjaciół, że katastrofy, o których mówił tajemniczy podróżny, przytrafiały się tylko w drodze do Glasgow. Po drodze pociąg w ostatniej chwili hamuje przed cysterną z benzyną. Na stacji przyjaciele pomagają wysiąść staruszce, przez co rusztowanie w przejściu upada tuż przed nimi, a nie na nich. Do Londynu jadą nowoczesnym pociągiem w business class, jednak śpią przez całą drogę.
 13. Częste mycie skraca życie
  Na stacji w Londynie obcy mężczyzna wpada na Neta. Następnie ucieka na ulicę, gdzie zostaje śmiertelnie potrącony przez autobus. Felix za pomocą GPS ustala adres dostarczenia listu. Okazuje się, że jest to cmentarz Highgate. Wieczorem przed wejściem Net zauważa otwarty plecak i brak szkatułki z listem. Felix ponownie kłóci się z przyjacielem, wyrzuca rzeczy jego oraz Niki ze wspólnego kufra i samotnie odchodzi w stronę metra. Net i Nika znajdują bezpłatny nocleg u pani Grace Piernikowskiej.
 14. Nie chcę tego zwiedzać ponownie
  Rano Net i Nika znajdują w domu pudełko, a gospodyni mówi, że po południu mają stawić się w muzeum Sherlocka Holmesa. Dzień spędzają spacerując po Londynie. Wieczorem kierują się pod wskazany adres. Okazuje się, że zamiast płacić za nocleg, przyjaciele mają sprzątać muzea. Jednym z eksponatów jest dziennik Sherlocka Holmesa, w którym znajduje się informacja o tajemniczych śmierciach 32. listonoszy z Camden. Następnego dnia do sprzątnięcia jest Museum of London. Podczas pracy przyjaciele widzą pomnik listonosza, a Net przypomina sobie, co wczoraj przeczytał w poprzednim muzeum. Wieczorem w telewizji Net i Nika widzą reportaż o zmarłym mężczyźnie. Jest to ten sam człowiek, który potrącił Neta na dworcu, a w ręku trzyma szkatułkę z listem. Nika czyta w „Bestiariuszu” rozdział o tajemniczym liście, który pomimo wysyłania zawsze wracał do Beastlycrag. W nocy przyjaciele znów mają niesen. Odkrywają, ze za katastrofy kolejowe i śmierć listonoszy odpowiada ten list, którego szukają. Tworzą teorię, że istnieją dwie siły: dzienna, która nie dopuszcza do dostarczenia wiadomości i nocna, próbująca to wykonać. Na dachu gonią ich nowe bestie, które nazwali człekopsami. Przegania je pani Grace.
 15. Czemu jeszcze nikt nas nie goni?
  Rano Net i Nika otrzymują kolejne zadanie – sprzątnięcie Muzeum Transportu. W ciągu dnia trafiają na statek pływający po kanale o nazwie „Tonący Borsuk”. Chłopak zatrudnia się jako sprzedawca biletów. Po krótkiej podróży do następnego przystanku Net udaje chorobę morską, za co kapitan wyrzuca go oraz Nikę z pokładu. Chłopak nie oddał jednak pieniędzy za bilety. Przyjaciele wyruszają na Camden, gdzie mają nadzieję dowiedzieć się więcej o sprawie listonoszy. Nagle Nika dostaje zabytkowy klucz od tajemniczej staruszki. Zanim zdążyła oddać jej przedmiot, kobieta znika w tłumie. Dawny budynek poczty, którego szukali, już nie istnieje. Nagle na ulicy robi się pusto, a przyjaciele słyszą charakterystyczne dudnienie zbliżającego się niesnu. Sceneria zmienia się, jakby cofnęli się w czasie. Do Neta podbiega goniec, który daje mu przesyłkę od Felixa. Chłopak korzysta z maszyny do pisania, aby odpowiedzieć przyjacielowi. Następnie Net i Nika wchodzą na dach budynku, gdzie przylatuje Felix własnoręcznie skonstruowanym samolotem parowym. Superpaczka ustala, że w nocy muszą znaleźć list, a rano pójdą po niego w to samo miejsce. Net i Nika wsiadają do metra. Nagle budzą się w Muzeum Transportu. Dziewczyna chowa spinkę i prosi ochroniarza, czy mogliby zobaczyć nagrania z monitoringu. Na filmie widzą, że normalnie weszli do budynku i wykonali pracę.
 16. Adresat nieznany
  W nocy Net i Nika wychodzą na ulicę, gdzie wsiadają do czekającej na nich karocy. Zostają zawiezieni na Piccadilly Circus, gdzie czeka na nich Felix i przypominający rycerza Golem-Golem skonstruowany w nieśnie. Wsiadają do autobusu, gdzie spotykają Laurę. Nagle atakują ich człekopsy. Felix każe robotowi bronić ich, jednak rozpada się on przy pierwszym uderzeniu. Gdy nie mają możliwości ucieczki, pytają bestię, gdzie jest list. Potwór wskazuje im odpowiedni budynek. W sortowni poczty rozpoczynają przeszukiwanie niedostarczonych przesyłek, ale przestają, gdy przypominają sobie, że w Beastlycrag list w wieży leżał w innym miejscu niż zapamiętali to z niesnów. Skoro poznali już miejsce, do którego mają dotrzeć, Felix i Laura odłączają się od Neta i Niki i spędzają resztę niesnu razem.
 17. Umarła za życia, żyć będzie wiecznie
  Rano przyjaciele idą do budynku, który odwiedzili w nocy. Na miejscu okazuje się, że teraz znajduje się tam kostnica miejska. Gdy chcą wyjść z budynku, nagle uderza w niego samochód. Korzystając z zamieszania superpaczka wchodzi dalej. Odnajdują magazyn rzeczy osobistych, a w nim szkatułkę z listem. Felix zauważa, że kiedyś naprawdę była tu poczta i odnajduje drogę do systemu metra pocztowego. Dzięki niemu przyjaciołom udaje się przebyć najbardziej zatłoczoną część miasta. Następnie wsiadają na pokład „Tonącego Borsuka”. Wysiadają na jednym z przystanków, wcześniej niż zaplanowali na początku podróży. Net sprawdza w Internecie wiadomości o zatonięciu statku, na którym byli kilka minut wcześniej oraz o kilku innych wypadkach w mieście. Na koniec wsiadają do taksówki, która podwozi ich pod cmentarz Highgate. Nika używa klucz od staruszki, aby otworzyć bramę. Przy grobie Vanory McKillian odczytują list ze zgodą na ślub kobiety z Edwardem Spencerem.
Epilog
Felix, Net i Nika jadą na lotnisko odebrać Laurę.

Motto

"Warto zapominać o rzeczach złych, zanim nasza nienawiść zacznie żyć własnym życiem"

Nowe postacie

Nowe miejsca

Zobacz więcej

Fragmenty

Trailery

Premierę książki poprzedzono publikacją kilku krótkich filmików:

Komentarze (4)

Komentarze (4) [Pomoc]


avatar

Padalec8852Zainspirowany WikiFNiN

81 miesiące temu
Wynik 0
A where is fabuła?
avatar

Brak NazwyCoś już wie o WikiFNiN

80 miesiące temu
Wynik 0

Na 205 stronie Net mówi: "Zaraz, zaraz. 48 nie dzieli się na trzy."

Przecież 48:3=16!!!
avatar

Padalec8852Zainspirowany WikiFNiN

79 miesiące temu
Wynik 0
To był już wiele razy memłany i chyba największy w całej serii błąd.
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

35 miesiące temu
Wynik 0
W następnej książce się wyjaśnia

Nie możesz publikować komentarzy.