4.33
(3 głosy)

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności - przeznaczona dla młodzieży czwarta część z cyklu Felix, Net i Nika, autorstwa Rafała Kosika. Premiera odbyła się 26 listopada 2007. Książka wydana została przez Powergraph i liczy 536 stron oraz 18 rozdziałów.

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 26 listopada 2007

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Liczba stron: 536


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Następna: Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek


Zobacz cytaty


PN-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Opis pochodzi ze strony Wydawcy - Powergraph.

Trójka warszawskich gimnazjalistów powraca, by w czwartej części powieści zmierzyć się z zadaniem, które muszą podjąć wbrew sobie. Podczas szkolnej imprezy halloweenowej pojawia się tajemniczy Ponury Żniwiarz, który będzie od tej pory prowadził z Felixem, Netem i Niką niebezpieczną grę, wyznaczając im kolejne zadania. Choć przyjaciele spróbują je ignorować, splot zdarzeń dotknie bezpośrednio ich rodzin i będą musieli podjąć wyzwanie. Zaangażują się w poszukiwania grasującego w podziemiach Warszawy stwora, okrzykniętego Bazyliszkiem, trafią do opuszczonego domu pewnego konstruktora, poszukają legendarnego skarbu. Kolejne wyzwania będą czekać na przyjaciół w szkole, gdzie razem z klasą wezmą udział w między klasowych zawodach. W tej części książki bohaterowie będą musieli także uporać się z problemami rodzinnymi: Felix z chorobą babci Lusi, Net z oczekiwaniem na bratosiostrę, a Nika po raz kolejny z ukrywaniem przed światem swojej tajemnicy.

Rozdziały i ich opisy[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. Drzwi
  Podczas balu haloweenowego Felix spotyka tajemniczego Ponurego Żniwiarza, od którego dostaje wiadomość „Oczekujcie więcej”. Razem z Netem i Niką odkrywają drzwi numer 308 i pół. Nika twierdzi, że nie wolno ich otwierać. Po powrocie do sali gimnastycznej Felix spotyka dwie dziewczyny, które mu się podobają: jedną przebraną za stewardessę a później drugą nieznajomą, która przedstawia mu się jako Paula. Net i Nika przypadkowo zgłaszają się do wyborów na króla i królową balu, które wygrywają, a Felix otwiera drzwi.
 2. Wszystkich Świętych
  Superpaczka spotyka się przed grobem Pawła Mickiewicza. Nika opowiada Felixowi i Netowi o rodzicach. Idą na pizzę, aby wrócić na cmentarz jak się ściemni. Gdy Felix idzie kupić znicz spotyka Paulę przed rodzinnym grobowcem.
 3. Goście
  Felix i Net skończyli konstruować Golema i zabierają się do testów „umysłu” robota. Maszyna zaczyna zachowywać się niezgodnie z planem, więc przerywają testy. Przychodzi Nika i oglądają wiadomości, w których po raz pierwszy pojawia się informacja o Bazyliszku, a następnie zaczynają oglądać film. Seans zostaje przerwany przez niespodziewane przybycie Zenosławy z Przebrzydłowa z wnukiem. Ciotka od razu wprowadza nowe zasady w domu.
 4. Zadanie
  Felix, Net i Nika znajdują w kwaterze zadanie od Ponurego Żniwiarza. Ignorują je. W domu okazuje się, że było to zadanie dla Felixa zlecone przez jego mamę, a ktoś uszkodził kartkę tak, aby nie było wiadomo szczegółów innych niż czas i miejsce.
 5. Makulatura
  Przyjaciele chcą zapomnieć o Ponurym Żniwiarzu. Nie mogą też zająć się rozwijaniem Golema. Przekonują swoją klasę do wzięcia udziału w konkursie międzyklasowym. Okazuje się, że oprócz nich zgłosiła się tylko klasa 2b. W zeszytach superpaczka znajduje kolejne zadanie od Żniwiarza, dotyczące makulatury. Takie samo zadanie daje im później dyrektor Juliusz Stokrotka. Uczniowie różnie reagują na pomysł, jednak większość przyniosła papierowe odpady. Klasa 2a wygrywa dzięki temu, że Wiktor załatwił transport niesprzedanej prasy w drukarni. Zaraz potem Ponury Żniwiarz przekazuje następne zadanie – zdjęcie znaków drogowych. Przyjaciele ponownie ignorują go. Rodzina Felixa kupuje bilety powrotne Zenosławie i Maxiowi, którzy opuszczają dom państwa Polonów.
 6. Cebulowa radość po rozstaniu
  Po wyjeździe ciotki przyjaciele organizują wieczór filmowy, na który zapraszają rodziców Felixa i Neta. Pani Polon jako gospodarz chce przyrządzić obiad, jednak nie ma doświadczenia. Superpaczka rozwiązuje problem braku jedzenia, wymyślając na szybko zapiekankę. Z telewizji dowiadują się o wypadku na skrzyżowaniu, na którym Ponury Żniwiarz kazał im przewiesić znaki. Następnego dnia klasy dostają drugie zadanie – stworzenie strony internetowej. Podczas instalowania routera w szkolnej piwnicy przyjaciele po raz pierwszy słyszą Bazyliszka. Net chce udowodnić Geraldowi, że potrafi stworzyć stronę internetową, co skutkuje przegraną klasy 2a.
 7. Podstęp
  Do testów Golema-Golema dołącza Nika. Robot chce ją złapać, więc znowu przerywają testy. Po kilku wiadomościach od Ponurego Żniwiarza oraz informacjach z telewizji o wypadkach, przyjaciele postanawiają spełnić jego wolę. Jadą na wskazane miejsce, gdzie odkręcają znak. Rozumieją, że zostali wrobieni, aby nie zgłosić sprawy na policję. Ponownie podejmują decyzję o ignorowaniu Żniwiarza. Wracają do domu Felixa i ponownie próbują porozmawiać z Golemem-Golemem.
 8. Nocna ucieczka
  Dyrektor przekazuje kolejne zadanie konkursowe – opracowanie dowolnej lektury warszawskiej. Felix, Net i Nika wybierają legendę o Bazyliszku, aby szukać jednocześnie informacji o potworze z podziemi miasta, jednak reszta klasy nie pomaga im w zadaniu. Felix domyśla się, że Ponury Żniwiarz szuka legendarnego skarbu Złotej Kaczki. On też chce go znaleźć, aby opłacić leczenie babci Lusi. Po kilku rozmowach Niki z Golemem-Golemem Felix zdjął część zabezpieczeń, co pozwala robotowi na ucieczkę.
 9. Nawiedzony dom
  Felix, Net i Nika kontynuują opracowywanie legendy, a jednocześnie szukają Golema-Golema. Felix idzie na cmentarz, gdzie spotyka Paulę, która opowiada mu o swojej rodzinie. Chłopak kupuje także telefon komórkowy, żeby być w kontakcie z bliskimi. Odkrywają stary dom koło Rynku, gdzie chcą zrobić zdjęcie wejścia do podziemi. Przypadkiem wchodzą do domu, gdzie dowiadują się, że mieszkała tu rodzina Pauli, a Frank Knipszyc skonstruował Bazyliszka.
 10. Patologia savoir-vivre'u
  Superpaczka próbuje wyjaśnić, co się stało w domu Knipszyców. Nika przyznaje się, że dostała list z policji. Klasa 2b wygrywa zadanie, ponieważ była na konsultacjach u profesora Cedynii. W sobotę do domu Felixa przyjeżdża kolejny krewny wujek Stefek z Bączysk Dolnych. Net wpadł na pomysł wyśledzenia Golema-Golema za pomocą gry komputerowej. Felix także otrzymuje list z policji, dlatego sądzi, że chodzi o sprawę ze znakami.
 11. Musical
  Następnym zadaniem w konkursie międzyklasowym jest stworzenie musicalu. Net też otrzymał list z policji. Cała trójka jedzie na komisariat z tatą Felixa. Na miejscu kapitan Szyneczko informuje ich, że odebrali kilka maili z żądaniem wypłaty znaleźnego za skarb, który Felix, Net i Nika odkryli rok wcześniej. Po powrocie do domu okazuje się, że pomimo prób, nie udaje im się ignorować Ponurego Żniwiarza. Odpalają stronę internetową, która zawiera wirusa. Wujek Obrzydliwiec zachowuje się w taki sposób, że mama Felixa wygania go z domu. Wieczorem Felix rozmawia z tatą o Franku Knipszycu i Golemie-Golemie. Superpaczka postanawia obserwować dom Knipszyców za pomocą kamery przymocowanej do balona. W piątek okazuje się, że nikt nie przygotował musicalu. Klasa 2a improwizuje i wygrywa to zadanie. W laptopie mamy wykryto trojana, który został wykorzystany do włamania się do banku.
 12. Instytut
  Pan Polon zabiera Felixa, Neta i Nikę do Instytutu. Tata zajmuje się swoimi sprawami, a przyjaciele oglądają roboty kroczące i starają dowiedzieć się czegoś o Franku Knipszycu.
 13. Babcia Lusia
  Dyrektor daje klasom 2a i 2b kolejne zadanie – zorganizowanie imprezy mikołajkowej. Klasa 2a decyduje się na imprezę w domu dziecka. Felix umawia się z Anią, jednak w trakcie spotkania dostrzega Paulę za oknem kawiarni. Próbuje ją dogonić, ale mu się nie udaje. Widzi natomiast specjalną ekipę prowadzącą poszukiwania Bazyliszka. Mama Felixa rezygnuje z pracy w banku po wykryciu trojana w jej laptopie. W środę babcia Felixa źle się poczuła i trafiła do szpitala. Chce opowiedzieć historię dziadka Felixa, ale przeszkadza im dawna znajoma babci - Hinduski Dramat Psychologiczny. Po powrocie do domów wszystkich troje czekają niemiłe wieści. Manfred pokazuje Felixowi nagranie z telewizji, z którego dowiaduje się, że odpowiada za pojawienie się wirusa w laptopie mamy. Mama Neta może w każdej chwili urodzić, dlatego chłopak ma jej nie denerwować. Do mieszkania Niki przyjeżdża komisarz Szyneczko, który nakazuje stawić się jej ojcu na komisariacie. Następnego dnia Felix i Nika decydują się na poszukiwanie Bazyliszka. Net z pomocą Manfreda przechwytuje chmarę minirobotów z IBN-u, która ma pomóc w poszukiwaniu potwora.
 14. Podwójna Ściema
  Klasa 2a jedzie do domu dziecka, gdzie organizuje imprezę mikołajkową. W trakcie zabawy dwójka dzieci zaprowadza Felixa, Neta i Nikę do piwnicy, w której podobno jest potwór. Uświadamiają sobie, że Bazyliszek nie jest zwierzęciem tylko robotem. W pewnym momencie pani Helenka przyjeżdża z informacją o wygranej.
 15. Wyprawa
  Felix i Nika idą do domu Knipszyców, aby znaleźć dziennik z informacjami o Bazyliszku. W podziemiach dołacza do nich Net. Idą wzdłuż zaplanowanej trasy i czekają na miniroboty Manfreda. Chmara nie dociera z powodu śnieżycy. Nika cały czas ma wrażenie, że ktoś ich obserwuje. Po kilku godzinach otaczają ich Szarzy ludzie.
 16. Dnionoc w podmieście
  Szarzy ludzie proszą przyjaciół o pójście z nimi do Podwarszawy. Radca Jonasz chce im zadać ważne pytanie. Felix, Net i Nika nie mają pomysłu co zrobić, więc zgadzają się. Kiedy czekali na pytanie okazało się, że Jonasz zmarł. Superpaczka opuszcza Podwarszawę. Po jakimś czasie atakują ich Starsi. Z pomocą nadchodzi Golem-Golem.
 17. Bazyliszek
  Robot przeprasza za ucieczkę i prosi aby poznali przyjaciela. Najpierw jednak Felix wydaje polecenie zniszczenia drzwi, za którymi odnajdują sejf. Nie udaje im się go otworzyć, więc kierują się za Golemem-Golemem. Na miejscu spotykają Bazyliszka. Robot opowiada im historię Anny Knipszyc. Następnie odchodzi, a Golem-Golem oddaje się w ręce policji. Po powrocie do domu rodzice informują Felixa, że babcia umarła.
 18. Bratosiostra
  Ostatnim zadaniem konkursowym jest skomponowanie hymnu szkoły. Klasy remisują w tym zadaniu, więc wygrywa klasa 2b, która prowadziła wcześniej. Po dowiedzeniu się, że nagrodą jest wycieczka do Muzeum Gazownictwa, rezygnują z niej. Dzień przed Wigilią Felix, Net i Nika idą do aresztu, aby uwolnić Golema-Golema. Następnego dnia spotykają się u Neta. Podczas kolacji jego mama zaczyna rodzić. Jadą do szpitala. Net dowiedział się, że Bratosiostra to bliźniaki.

Motto[edytuj | edytuj kod]

"Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą – ta pamięć daje im nieśmiertelność." - Rafał Kosik

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

Czwarta część przygód Felixa, Neta, i Niki otrzymała nagrodę Mały Dong „Dziecięcy Bestseller roku 2007”[1] Polskiej Sekcji IBBY.

Przekłady[edytuj | edytuj kod]

Książka została przetłumaczona na język ukraiński pod tytułem Фелікс, Нет і Ніка та Пастка Безсмертя przez Irenę i Olenę Shevhenko i wydana przez wydawnictwo ASSA.

Nakład[edytuj | edytuj kod]

Jak można dowiedzieć się z Wywiadu Rafała Kosika dla Radia Kraków z 2 października 2008 (wywiad udostępniony w Oficjalnym FanClubie FNiN), Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności sprzedał się w ok. 20 000 egzemplarzy.

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Zobacz więcej i źródła[edytuj | edytuj kod]

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Okładka znajduje się na stronie Wydawcy - Powergraph

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty znajdują się w serwisie http://www.literatura.gildia.pl

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...