4.67
(6 głosów)

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (ujednoznacznienie), aby znaleźć inne.
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka – siódma część cyklu książek Felix, Net i Nika, napisanego przez Rafała Kosika. Premiera odbyła się 25 listopada 2009 roku. Książka opowiada o przygodach trójki przyjaciół podczas ferii zimowych w górach, w tajemniczym, odludnym pensjonacie „Trzy kuzynki”, prowadzonym przez dziwne starsze panie. Przyjaciele powoli odkrywają mroczne tajemnice. Książka liczy 464 strony oraz 14 rozdziałów. W ciągu dwóch tygodni od premiery stała się bestsellerem[1]

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 25 listopada 2009

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Liczba stron: 464


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia

Następna: Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn


Zobacz cytaty


3K-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Opis[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Felix, Net i Nika przyjeżdżają do Pensjonatu "Trzy Kuzynki", na wyjazd ufundowany im przez Ministerstwo Spraw Specjalnych. Z początku miały to być "bezstresowe ferie", lecz super-paczka wpakowała się w niezwykłą historię. Na miejscu dzieją się dziwne rzeczy. Nocą ktoś chodzi po domu, a pewien stary obraz "sam się maluje". Niedługo potem przyjaciele dowiadują się, że przedmioty "rosną" i "kurczą się". Te wszystkie niesamowite wydarzenia znajdują wyjaśnienie dopiero gdy Nika zostaje porwana przez Leopoldynę, a ta opowiada jej historię swego życia. Wtedy też Felix poznaje Laurę , która w następnych częściach jest jego dziewczyną. Lecz to nie koniec niespodzianek. Felix i Net wyruszają na poszukiwania Niki, a zamiast jej znajdują Skałę, która dostarcza kuzynkom mocy. Nie wiadomo co steruje Skałą, ale Netowi udaje się ją "zawiesić" dzieleniem przez 0 (co tak naprawdę jest niemożliwe). Przyjaciele odnajdują Nikę, a Tobiasza, Honoratę oraz kuzynki zabierają policyjne furgonetki.

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. Krzyk
  Felix, Net i Nika wyjeżdżają na ferie w Sudety, gdzie mają nadzieję odpocząć i nie przejmować się dziwnymi rzeczami. W trakcie podróży Nice śnią się zielone drzwi. Dojeżdżają do domu, który wygląda na opuszczony. Gdy wychowawcy próbują skontaktować się z właścicielami, z domu słychać krzyk. Grupa ucieka do autokaru, a kierowca jedzie w las, gdzie pojazd zakopuje się. Pani Oldze udaje dodzwonić się do pensjonatu i grupa wyrusza do budynku, spod którego uciekli kilkadziesiąt minut wcześniej. Superpaczce nie udaje się zająć miejsca na strychu w celu wspólnego noclegu, dlatego Felix i Net biorą dwuosobowy pokój, a Nika musi zamieszkać z Laurą i Reginą.
 2. Deszczowa wycieczka
  Grupa nie może skorzystać z autokaru, więc wyrusza na pieszą wycieczkę po okolicy. Pani Olga nie jest przygotowana aby opowiadać o miejscu, w którym się znaleźli. Z pomocą przychodzi Laura, która mówi historię o profesorze Hieronimie Zygmuntowiczu i jego poszukiwaniach ćmamutów. Następnie feriowicze kontynuują wycieczkę, która kończy się obiadem w Karczmie pod Rozchrumkanym Warchlakiem.
 3. Szafa
  Wieczorem większość grupy nudzi się. Marek i Marcin oglądają dom, chociaż najbardziej interesują się obrazami. Felix, Net i Nika grają w „Scrabble”. Nagle wchodzi pan Krzysztof aby zrobić zdjęcie grupowe. Po powrocie do stołu litery są inaczej ustawione, jednak Net szybko chowa grę, żeby nie kusić losu. Jedna płytka spadła na ziemię. Chłopak znajduje klapę w podłodze, spod której po otwarciu wylatują nietoperze. W nocy ktoś chodzi po domu. Dziewczyny obawiają się, że ktoś wszedł do ich pokoju i schował się w szafie. Felix i Net przychodzą do ich pokoju i otwierają mebel. Ubrania wypadły na podłogę, jednak nikogo nie znajdują, więc wracają do swojego pokoju.
 4. Sabotażysta jest wśród nas
  Tobiasz cały czas próbuje naprawić Goliata, który ma pomóc w wyciągnięciu autokaru z błota. Felix, Net i Nika wybierają się na spacer po lesie. Gdy są z tyłu pensjonatu, widzą trzecią kuzynkę po raz pierwszy. Po powrocie do budynku słyszą trzaski, po których jedna z kuzynek mierzy stół. Laura opowiada, czego się dowiedziała o pensjonacie i kuzynkach przed przyjazdem na ferie. Gdy Goliat w końcu odpalił okazało się, że linka holownicza jest zniszczona, a pan Janusz nie posiada zapasowej. Wieczorem przyjaciele chcą pograć, jednak nie mogą się skupić. Podsumowują to co wiedzą i przekonują się, że ferie nie będą bezstresowe.
 5. Krzywa Wieś
  Rano rzeczy z szafy znowu leżą na podłodze, a dzięki prowizorycznemu kluczowi, który zrobił Felix, wiadomo, że musiała to być któraś z dziewczyn. Wszyscy mają kiepski humor, ponieważ rozerwane zostały przewody zapłonowe ze skutera śnieżnego i nie można pojechać do miasta po nową linę. Wszyscy podejrzewają Felixa, Neta, a zwłaszcza Nikę, która żałuje, że nie została w Warszawie. Przyjaciele ponownie wyruszają na pieszą wycieczkę po lesie. Trafiają do Krzywej Wsi – opuszczonej wsi w środku lasu. Chowają się przed łosiem w jednym z domów, gdzie znajdują kalendarz z ostatnią datą 14 czerwca 1963 oraz zdjęcie rodziny, na którym znajdują się m. in. trzy siostry – trojaczki. Nagle łoś ucieka, a superpaczka biegnie do pensjonatu, gdzie okazuje się, że wszyscy ich szukają, bo zbliżała się pora wyjścia na obiad.
 6. Przekładnia linowa
  Tobiasz nie ma pomysłu co robić dalej, więc zostawia w garażu Felixa, Neta i Nikę, którzy konstruują przekładnię linową ze sznurka do prania. Oddają hol kuzynkom, aby nikt go nie uszkodził. Laura kończy opowiadać historię o kuzynkach, jednak przyjaciele jej nie wierzą. Rano lina jest cała, ale opony Goliata są całkowicie zniszczone. Wtedy postanawiają wykorzystać gałęzie drzew. Całej grupie udaje się wyciągnąć autokar z błota. Po akcji Felix i Net orientują się, że Niki nie było przy wyciąganiu pojazdu.
 7. Nowe odkrycia
  Rano autokar jest sprawny, więc grupa jedzie na wycieczkę do Lolkowa. Felix, Net, Laura i Regina idą na pizzę, a Nika do ratusza. W archiwum miejskim dziewczyna stara się znaleźć informacje o kuzynkach i pensjonacie. W księgach znajduje niewiele rzeczy, które ją interesują. Dopiero archiwistka mówi jej historię, która okazuje się zgodna z opowieścią Laury. Felix dochodzi do wniosku, że kuzynkom zależy na czymś w okolicy, ponieważ dwukrotnie ludzie się od nich odwrócili, a one przeprowadzały się zaledwie kilka kilometrów dalej. Wieczorem Nika i olimpijczycy rozmawiają przy obrazie, który znów się zmienił. Net zdobywa zdjęcia od opiekunów, na których widać zmiany w konstrukcji budynku i położenia przedmiotów. Felix odkrywa drzwi ukryte za szafą w pokoju dziewczyn. Tobiasz przybija deski tak, aby nikt nie mógł przez nie przejść. Net przypomina sobie, że od wyjazdu nie zainstalował Manfreda i dopiero teraz łączy się z programem. Wykrywa on na chwilę dwa sygnały – jeden w budynku i jeden na zewnątrz. Superpaczka znajduje także odwada-robota, który szpiegował dom. Laura opowiada kolejną historię, tym razem o krawcu, którego ubrania zmieniały rozmiar.
 8. Zamek
  Rano Felix sprawdza, że deski za szafą zaczynają zmieniać się w nowe drzwi. W zamku jedynym pracownikiem jest dozorca, który zgadza się oprowadzić grupę po budowli. Opowiada wymyśloną historię o królu Stefanie – dawnym władcy oraz o przebiegu II Wojny Światowej w okolicy. Net próbuje namówić Nikę, aby użyła mocy i spróbowała wyprostować krzywą wieżę, jednak się to nie udaje.
 9. Kradzież
  W drodze powrotnej pan Krzysztof narzeka na każdą mijaną restaurację w wyniku czego feriowicze wracają bezpośrednio do pensjonatu. Leokadia, Leontyna i Tobiasz pojechali na zakupy. Felix odkrywa kamerę, która została tam zamieszczona niedawno i obserwuje jadalnię. Chłopcy po raz kolejny proponują poczekać na rozwój wydarzeń, na co Nika wychodzi obrażona z pokoju. Felix i Net idą do lasu, gdzie znajdują obozowisko, z którego ktoś obserwuje prywatną część pensjonatu. Wracają, ponieważ zbliża się burza. Tymczasem Nika widzi otwarte drzwi do gabinetu. Spotyka tam Marka i Marcina, którzy kradną obraz. Nie związują dziewczyny tylko dlatego, że obiecała nic nie powiedzieć przez dwie godziny. Dziewczyna wyrusza dalej w głąb prywatnej części domu. Felix, Net, Laura i Regina wchodzą na otwarty strych. Chłopcy spadają ze schodów na „ciemną stronę" pensjonatu. Przychodzi Honorata, która widzi tylko dziewczyny i każe im wracać. Chłopcy idą dalej, gdzie znajdują ukrytych Patryka, Adriana i Kingę, którzy szpiegują robotami niezbadaną część budynku. Widzą Nikę, która zbliża się do niebezpiecznego miejsca. Net biegnie naokoło, aby zatrzymać dziewczynę.
 10. Przesłuchanie
  Komisarz Czapski próbuje przesłuchać Nikę, jednak ta zgadza się dopiero o trzeciej (dwie godziny po włamaniu). Nie podoba się to grupie, która obawia się spóźnienia na obiad. Felix i Net oglądają nagranie od konkurencyjnej superpaczki, na której widzą Marka i Marcina kradnących obraz. Puszczają film w przyśpieszeniu i dopiero wtedy widzą zmiany, jakie zachodzą w pensjonacie. Postanawiają powiedzieć komisarzowi to, czego sami się dowiedzieli. Dokładnie o trzeciej Nika opowiada o włamaniu. Doktor Wodecki twierdzi, że dziewczyna powinna zostać w pensjonacie i odpocząć.
 11. Feralny skrót
  Laura mówi, że chciała zobaczyć obraz, bo podobno zawiera przepis na eliksir młodości. Regina słyszała o źródle mocy zmian w okolicy, jednak myśli, że jest to mały obiekt. Opiekunowie chcą znaleźć skrót, aby nie iść błotnistą drogą w deszczu. Grupa trafia na cmentarz, na którym w jednym grobie leżą trzy siostry zmarłe jednego dnia, a na reszcie znajduje się taka sama data, jak w kalendarzu w Krzywej Wsi. Nagle osuwa się ziemia. Część feriowiczów ucieka w las, a pan Krzysztof i pan Janusz biegną ich szukać. Tymczasem komisarz Czapski dostaje pilne wezwanie do zamku w Lolkowie. Później Nika mówi, że dobrze się czuje, więc doktor Wodecki także wyjeżdża. Gdy jest sama w pokoju, Leopoldyna stara się przejść przez szafę. Kuzynki wracają z zakupów przed feriowiczami i pomagają jej dostać Nikę.
 12. Nie możemy dłużej czekać
  Leokadia i Leontyna kłamią, że Nika źle się poczuła i pojechała do szpitala. Pani Olga przedawkowała tabletki na uspokojenie i zasypia. Felix i Net konstruują świetlny drogowskaz z reflektorów autokaru, który ma pomóc znaleźć drogę zagubionym w lesie. Kinga prosi Felixa i Neta o pomoc w odszukaniu maszyny życzeń. Razem z Patrykiem, Adrianem, Laurą i Reginą wykorzystują „Scrabble” do porozumienia się z duchem Leopoldyny. Felix próbuje zadzwonić do komisarza Czapskiego z gabinetu, jednak jakość rozmowy jest fatalna. Razem z Netem wchodzą na słup telefoniczny, ale nawet to nie pomaga. Gdy wracają okazuje się, że konkurencyjna superpaczka zeszłą do piwnicy w poszukiwaniu Maszyny Życzeń. Regina chce spróbować dotrzeć do niej umysłem.
 13. Maszyna Życzeń
  Felix, Net i Laura w prywatnej części domu znajdują wiele obrazów, a na każdym z nich są inne wskazówki dojścia do źródła mocy. W pomieszczeniu zmiany następują na tyle szybko, że widać je gołym okiem. Chłopcy schodzą do piwnicy, gdzie trafiają do sieci jaskiń. Po drodze Felix zastanawia się, czy pensjonat wciąż prowadzą prawdziwe kuzynki, czy ich miejsce zajęły trzy siostry, które upozorowały swoją śmierć, a ich grób widzieli na cmentarzu w lesie. Nagle spotykają Patryka, Adriana i Kingę w komorze bez wyjścia. Domyślają się, że Maszyna Życzeń jest ogromna, a oni znajdują się w jej wnętrzu.
 14. Trzecia kuzynka
  Uwięzieni w Maszynie Życzeń starają się z niej uwolnić. Net zaczyna rozumieć jej działanie i każe wykonać dzielenie przez zero. Skała resetuje się i wypuszcza ich. Tymczasem Leopoldyna opowiada Nice swoją historię i usiłuje przekonać ją do wpuszczenia jej do swojego ciała. Gdy widzi, że rozmowa nie przynosi skutków używa siły. Jest bardzo pobudzona, ponieważ ma nadzieję, że ciągły ból niedługo zniknie. Nika chowa tabletkę w dziurze w zębie i uwalnia się.
Epilog
Trzy kuzynki oraz Tobiasz i Honorata zostają aresztowani. Zatrzymani są także Marek, Marcin i Brodacz – tajemniczy obserwator domu. Tymon szybko wyjeżdża, a superpaczka domyśla się, że ukradł on oryginalny obraz Hansa von Klopenburga. Felix i Laura wymieniają się telefonami i umawiają na spotkanie w Warszawie.

Nowe Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Tobiasz - bardzo wysoki mężczyzna, mieszkał w pensjonacie,
 • Honorata - bardzo niska (ok. 120cm wzrostu) starsza pani, również mieszkająca w pensjonacie,
 • Regina - tajemnicza gotka. Często zapisuje swoje emocje w "Pajęczniku",
 • Zuza i Natalia - dziewczyny nazywane Śmieszkami,
 • Kleofas - feriowicz, uważa że wszystko wie lepiej od innych; oskarżał Felixa, Neta i Nikę o zniszczenie liny holowniczej, aby nie można było wyciągnąć autokaru,
 • Filip - feriowicz, uwielbiał robić wszystkim kawały
 • Marek i Marcin - Olimpijczycy. Odgrywają w książce ważna rolę przy kradzieży obrazu,
 • Tymon - udawał fana gry na PSP. W rzeczywistości sterował małymi robotami, patrolując pensjonat,
 • Laura - dziewczyna o czerwonych włosach, w której zakochał się Felix. Jest bardzo mądra i zna wiele historii,
 • Tekla - dziewczyna "od treski"; cały czas narzekała,
 • Patryk, Adrian i Kinga - konkurencyjna paczka, która okazuje się być "szpiegami" pracującymi dla organizacji non profit,
 • pani Olga - opiekunka grupy,
 • pan Krzysztof - opiekun grupy, namawiał wszystkich do uśmiechania się podczas robienia zdjęć. Miał ponoć program do dorabiania na zdjęciach uśmiechów,
 • Leokadia - kuzynka prowadząca pensjonat. Przywitała wszystkich po przyjeździe,
 • Leontyna - miała się pojawić w pensjonacie następnego dnia, licząc od przyjazdu feriowiczów,
 • Leopoldyna - trzecia kuzynka, która miała problemy z kręgosłupem. Chciała się przenieść do ciała Niki,
 • Czapski - komisarz wezwany po włamaniu,
 • pan Janusz - kierowca autokaru. Bez przerwy poprawiał literę "J", opadającą z napisu "Janusz",
 • doktor Wodecki - zajmował się Niką, po tym jak "doznała szoku".
 • Gustaw Kotwica - dozorca na zamku w Lolkowie, który przejął tymczasowo przejął pracę przewodnika pod nieobecność pani przewodnik.
 • Pan Roman (Brodacz) - tajemniczy obserwator domu. Zlecił Markowi i Marcinowi kradzież obrazu.
OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Postacie z serii.

Nowe miejsca akcji[edytuj | edytuj kod]

 • Pensjonat Trzy Kuzynki - miejsce, gdzie nocowali feriowicze. Prowadziły go trzy kuzynki,
 • Lolkowo - miasto zwiedzane przez feriowiczów. Mieścił się tam zamek i krzywa wieża,
 • Krzywa Wieś - opuszczona wieś w środku lasu, na którą natknęli się Felix, Net i Nika. Kuzynki bawiły się w niej mocą ze Skały.
 • Zamek w Lolkowie - siedemset jeden letni zamek znajdujący się w Lolkowie.
 • Karczma pod Rozchrumkanym Warchlakiem - Karczma położona kilka kilometrów od pensjonatu stała się główną lokalizacją obiadową feriowiczów i opiekunów
OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Miejsca akcji.

Nominacje i tytuły[edytuj | edytuj kod]

Książka została nominowana do:

 • tytułu Książki Roku 2009[2]

Otrzymała też tytuł Najlepszej książki młodzieżowej[3] w plebiscycie "Fantastyka 2009" portalu Katedra.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

W planach była ekranizacja tej części, projekt scenariusza filmu aktualnie został złożony w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej[4].

Motto[edytuj | edytuj kod]

"Sądzimy po pozorach, łatwo i często oceniamy. Tymczasem nie wszystko jest tym, czym się wydaje."

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Zobacz więcej[edytuj | edytuj kod]

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Okładka znajduje się na stronie Powergraph - Wydawcy

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty znajdują się na stronie Autora

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...