4.82
(22 głosy)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Nika Mickiewicz

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nika Mickiewicz
Nika Mickiewicz

Nika Mickiewicz - główna bohaterka serii książek pt. Felix, Net i Nika. Urodziła się w lipcu 1992 lub 1991 w Warszawie. W drugiej części FNiN świętowała urodziny kilka dni po rozpoczęciu wakacji, natomiast z treści czternastej części wynika, że ma urodziny w połowie lipca. Mieszka w półtorapokojowym mieszkaniu na trzecim piętrze starej kamienicy na Pradze. Jest dziewczyną Neta. Nie lubi Aurelii, ponieważ ta podrywa Neta, a także nieustannie wypomina jej skromny stan finansów. Uczęszcza do Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. W filmie TMK jej rolę odegrała Klaudia Łepkowska.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Nika to bardzo ładna dziewczyna o rudych włosach, stale układających się w niesforne loczki (w „Pałacu Snów” okazuje się, że nie są one naturalne). Ma wesoło błyszczące, zielone oczy oraz mały, lekko zadarty nos. Najchętniej zakłada czarne lub w szkocką kratę mini spódniczki i jeansowe kurteczki. Zawsze ubrana w czarne, wypastowane Martensy. Nieodłącznym elementem jej stroju jest spinka do włosów z zielonym oczkiem, którą odziedziczyła po babci. Wszystkie jej ubrania, poza martensami, pochodzą z lumpeksów, ale dziewczyna nosi je z takim wdziękiem, że nawet starsi chłopcy często się za nią oglądają.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Nika jest odważna, samodzielna i zaradna. Te cechy charakteru wykształciły się u niej po śmierci rodziców, kiedy zdana tylko na siebie, musiała sama o siebie zadbać. Innymi jej cechami są: prawdomówność (stara się kłamać tylko w sprawie śmierci taty), dotrzymywanie danego słowa, lojalność (dobrym przykładem może być niezdradzenie, przez określoną ilość czasu, tożsamości Olimpijczyków, którzy ukradli, jak się później okazało niewłaściwy, obraz, w książce Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka). Nika jest rozsądna, ponieważ oszczędnie wydaje niewielką sumę pieniędzy z renty taty. Jest przeciwna manipulacji drugim człowiekiem (martwiła się o ludzi, z których Net robił kretynów; nie chciała mieszać w głowie geograficzce, chociaż dzięki temu mogła poprawić ocenę).

Umiejętności i zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Nika posiada niezwykłe umiejętności: zdolności telekinetyczne (potrafi podnosić przedmioty bez ich dotykania) oraz intuicję pozwalającą czasami przewidzieć niedaleką przyszłość (nazywana "kobiecą intuicją" lub od drugiej części "lodami miętowymi"), dzięki której wie m.in., że wydarzy się coś złego lub gdzie przyjaciele powinni czegoś szukać. Ulubionymi przedmiotami szkolnymi Niki są: historia i j. polski. Dziewczyna jest wielbicielką literatury, pochłania książki, a w szczególności romanse.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kiedy Nika miała sześć lat, w wypadku zginęła jej mama, która była historykiem sztuki. Leciała do zamku w Książu awionetką, której silnik przestał działać podczas przelotu nad zamkiem. Z książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa dowiadujemy się również, że przyczyną wypadku było przejście Bezkształta przez teleporter. Nika nie wie, gdzie pochowano jej mamę.

Klika lat po tym wydarzeniu zmarł jej ojciec, Paweł Mickiewicz. Fakt ten dziewczyna skrzętnie ukrywa, w obawie przed przeniesieniem jej do domu dziecka. Utrzymuje, że ojciec ma problemy z alkoholem i specjalnie się nią nie zajmuje. Wersję prawdziwą znają tylko Felix, Net, ich rodzice, Laura, Manfred, Amelia Mickiewicz, babcia Lusia. Babcia i mama Felixa same się tego domyśliły. Ojciec Niki pochowany jest na cmentarzu w Warszawie.

W wieku 13 lat poszła do gimnazjum, gdzie poznała chłopców. Praktycznie od razu się zaprzyjaźnili. W książce pt. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów śledzić możemy, jak nowy chłopak z klasy, Gerald usiłuje poderwać Nikę, co wyraźnie denerwuje Neta. Angus także podrywał Nikę na co dziewczyna nie zważała. Netowi jednak to nie było obojętne. Gdy Angus wyjeżdża, Net dziękuje, za to, Bogu z głębi serca.

Jej największym wrogiem jest klasowa piękność, Aurelia. Dziewczyny nie ukrywają faktu, że podoba im się Net, nieraz jawnie o niego walcząc. Z tą różnicą, że Nika go kocha, a Aurelia chciałaby po prostu chodzić z najkonkretniejszym chłopakiem w klasie.

Pierwszy, nieśmiały pocałunek Neta i Niki pojawił się na imprezie u Aurelii w tomie Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Natomiast pierwszy raz, odważnie całują się w części zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów.

W części czwartej jej sekret omal nie został odkryty przez wysoce niesympatycznego śledczego Szyneczko. Przeżywała ciężkie chwile podczas imprezy mikołajkowej urządzanej w sierocińcu Eleonory Chrubieszczak. Koniec końców, udało się oszukać śledczego za pomocą Golema-Golema.

W Orbitalnym Spisku została wpakowana w tarapaty przez Zosię, która, ubrawszy się jak Nika, została przyłapana przez kamerę na piciu wina w szkolnej toalecie. Dzięki pomocy przyjaciół, a także i niechcący Butlera (za sprawą nalewki z zapominajki alpejskiej), sprawę udało się rozwiązać bez demaskowania Zosi. Nika nie została ukarana, a nawet dodatkowo uzyskała z zachowania ocenę wzorową, dzięki czemu otrzymała stypendium.

W "Trzeciej Kuzynce" przyjaźń Niki i chłopaków została wystawiona na poważną próbę. Podczas gdy Felix i Net starali się udawać, że to normalny wyjazd i nic się nie dzieje, Nika zaczęła odkrywać mroczną tajemnicę skrywaną przez Kuzynki. Mało brakowało, a kłótnie i brak zrozumienia między nimi poskutkowałby śmiercią Niki i przejęciem jej ciała przez tytułową trzecią kuzynkę, Leopoldynę.

"Bunt Maszyn" ukazuje prawdziwe problemy, które dla Niki są codziennością. Deficyt budżetowy zmusza dziewczynę do zarobku balansującego na krawędzi prawa (Nika jest niepełnoletnia). Praca w restauracji Staropolska, choć wyjątkowo męcząca fizycznie i psychicznie, poreperowała nieco sytuację finansową Niki. Do tego z Krakowa przyjechała jej ciotka, Amelia Mickiewicz, siostra Pawła Mickiewicza. Dziewczyna była zmuszona udawać, że jej tata wciąż żyje. Ostatecznie ciotka Amelia (lub Emalia, jak przechrzcił ją Net) i tak dowiedziała się prawdy z ust mamy Felixa. Na pożegnanie zostawia bratanicy spore zapasy jedzenia i gotówkę, a sytuacja Niki wydawała się być ustabilizowana.

W Świecie Zero wraz z Felixem i Netem Nika podróżuje między światami równoległymi. Dochodzi do tego poprzez przejście przez pierścień zbudowany w Instytucie w celu prowadzenia badań nad podróżami czasoprzestrzennymi. Trafiają do różnych światów, gdzie między innymi Nika mieszkała w sierocińcu Eleonory Chrubieszczak (i chodziła do innej szkoły), zarabiała nosząc na sobie reklamy różnych firm - nie brakowało jej wtedy pieniędzy. Największym szokiem dla Niki był fakt, iż w hitlerowskiej Warszawie, jej rodzice wcale nie umarli.

W części zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci Nika dla ratowania sytuacji pocałowała Felixa kilkanaście centymetrów przed Netem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Prapra... prababcia Niki była jedną z ostatnich czarownic w Polsce. Ocalona została przez jej prapra... pradziadka, który był inkwizytorem i zakochawszy się w niej, ocalił ją przed spaleniem na stosie. Wypisał się dla niej z kościoła i wziął z nią ślub.
  • Pochodzenie imienia Niki nie jest znane, zaś książka Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci występuje w trzech wersjach, w każdej z nich w jednym ze światów równoległych pełne imię Niki brzmi, w zależności od wersji (istnieje również wersja z imieniem Nika.) Weronika, Monika lub Dominika[1]. W jednej z części Net wyraźnie podkreśla jednak, iż 'Nika' nie jest zdrobnieniem żadnego imienia.
  • Przez jakiś czas pracowała w restauracji Staropolska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czy na pewno przez przypadek nie przeszliście przez pierścień? - news na Forum Oficjalnego FanClubu demaskujący istnienie trzech wersji książki

Komentarze (42)

Komentarze (42) [Pomoc]
Loading comments...