0.00
(0 głosów)

Pomoc:Pierwsze kroki w świecie wiki: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(została dodana litera "n" przy opisie przy linku zewnętrznym (literówka).)
(odświeżenie)
 
Linia 1: Linia 1:
<small> < [[Pomoc:Spis_treści\Spis|Spis Treści]]</small>
+
{{Seria||Pomoc:Edycja|naglowek=[[Pomoc:Spis_treści\Spis|Tutorial po WikiFNiN]]}}
{{MWW|'''Witaj w wikiFNiN!''' Trafiłeś do wiki o serii [[Felix, Net i Nika]], więc jeśli jesteś Fanem tej serii, możesz pomóc nam w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci '''jak to zrobić''' - opisałem to na tej i następnych stronach pomocy. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.<br/>Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - najbliższe kilka stron bezboleśnie przeprowadzi Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub zwykłym korzystaniu. <br/> Nie czekaj dalej - '''przeczytaj pomoc już teraz''' i rozbudowuj wikiFNiN!}}
 
== Czym jest wiki? ==
 
{{Zobacz|WikiFNiN:O wikiFNiN}}
 
  
''Wiki'' to specjalny rodzaj stron internetowych, w które '''każdy może edytować'''. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m. in. encyklopedii, bo '''dużo osób może zrobić więcej niż jedna'''.
+
{{MWW|'''Witaj w wikiFNiN!''' Trafiłeś do wiki, w której gromadzimy informacje o serii [[Felix, Net i Nika]]. Każdy pomóc w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci '''jak to zrobić'''. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.<br/>Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - na najbliższych kilku stronach bezboleśnie przeprowadzę Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub tylko przeglądaniu.<br/> Nie czekaj dalej - '''przeczytaj pomoc już teraz''' i rozbudowuj wikiFNiN!}}
  
W ''wiki'' każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły, zaś w przypadku MediaWiki, na której pracuje wikiFNiN, zarejestrowany użytkownik dostaje dodatkowe uprawnienia. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książki, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co umiesz. Jeśli dobrze pamiętasz książki - '''uzupełniaj artykuły''' o brakujące informacje, ''nie musisz przy tym doskonale pisać'' - jeśli świetnie posługujesz się piórem - '''poprawiaj teksty innych''' - jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - popraw go.
+
== '''Czym jest wiki?''' ==
 +
{{Patrz|WikiFNiN:O wikiFNiN}}
  
== Pierwsze kroki: wyszukiwanie ==
+
''Wiki'' to specjalny rodzaj stron internetowych, które każdy może edytować. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m.in. encyklopedii, bo dużo osób może zrobić więcej niż jedna! Najbardziej znaną stroną typu wiki jest [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna Wikipedia]. Korzystanie z WikiFNiN jest bardzo podobne!
  
=== Wyszukiwanie proste ===
+
W ''wiki'' każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książek, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co możesz, a inne osoby uzupełnią resztę. Jeśli dobrze pamiętasz książki - '''uzupełniaj artykuły''' o brakujące informacje; jeśli świetnie posługujesz się piórem - '''poprawiaj istniejące teksty'''; jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - '''popraw go'''.
  
Aby wyszukać jakąkolwiek stronę w wikiFNiN wpisać szukane słowo lub słowa do okienka po lewej stronie. Jeszcze w trakcie wpisywania powinny pojawiać się podpowiedzi do wpisywanej frazy. Jeśli chcemy od razu przejść do wpisanej strony, klikamy na podpowiedź lub przyciskamy przycisk ''przejdź''. Jeśli chcemy zobaczyć wyniki wyszukiwania, wybieramy przycisk ''szukaj'', a potem pozycję która nas interesuje z wyświetlonej listy. Do listy wyników wyszukiwania zostaniemy przeniesieni również po naciśnięciu ''przejdź'', pod warunkiem, że dany artykuł nie zostanie znaleziony.
+
== '''Wyszukiwanie w WikiFNiN''' ==
  
{{Red|Uwaga!}} Standardowo wikiFNiN szuka tylko w artykułach w '''głównej przestrzeni nazw''', czyli związanych z [[FNiN]]. Jak rozszerzyć zakres wyszukiwania przeczytasz w następnym podrozdziale.  
+
Aby znaleźć jakąś informację w WikiFNiN, skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu. W trakcie wpisywania otrzymasz podpowiedzi z nazwami istniejących stron. Po kliknięciu ikony lupy, zostaniesz:
 +
* przekierowany na wybraną stronę (jeśli twoje hasło odpowiada nazwie jakiejś),
 +
* wyświetlą się wyniki wyszukiwania w artykułach o FNiN.
  
=== Wyszukiwanie zaawansowane ===
+
{{Pomoc-więcej|Wiki dzieli strony na ''przestrzenie nazw''. Domyślnie wyszukiwane są informacje tylko w głównej przestrzeni, czyli artykułach o FNiN. Jeśli chcesz przeszukać inne miejsca, możesz skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania. Na stronie z wynikami znajdziesz ramkę z przyciskiem ''zaawansowane''. Po kliknięciu go możesz tam wybrać, w jakich przestrzeniach nazw chcesz szukać informacji.
Jeśli nie satysfakcjonują nas wyniki wyszukiwania tradycyjną metodą, możemy spróbować '''zaawansowanego wyszukiwania'''. Na dole strony z rezultatem poszukiwań mamy ramkę, gdzie wpisana jest wybrana przez nas fraza. Możemy wybrać '''przestrzeń nazw''' w której chcemy szukać. Np. jeśli poszukujemy kategorii, to zaznaczymy '''kategoria''', a jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o jakimś użytkowniku, to wybieramy opcję '''użytkownik'''.
 
  
 
Poszczególne przestrzenie nazw wyszukują w różnych miejscach, m. in.:
 
Poszczególne przestrzenie nazw wyszukują w różnych miejscach, m. in.:
 
*''Użytkownik'' - w [[Pomoc:Twoja strona i dyskusja|stronach użytkowników]];
 
*''Użytkownik'' - w [[Pomoc:Twoja strona i dyskusja|stronach użytkowników]];
*''WikiFNiN'' - na stronach projektu wikiFNiN;
+
*''WikiFNiN'' - na stronach projektu wikiFNiN (np. o [[WikiFNiN:O wikiFNiN]]);
 
*''Dyskusja'' - na [[Pomoc:Dyskusja|stronach dyskusji]];
 
*''Dyskusja'' - na [[Pomoc:Dyskusja|stronach dyskusji]];
 
*''Pomoc'' - na [[Pomoc|stronach pomocy]], ''itd.''
 
*''Pomoc'' - na [[Pomoc|stronach pomocy]], ''itd.''
 +
}}
  
== Pierwsze kroki: legenda ==
+
== '''Rejestracja i logowanie''' ==
''Oto kilka najważniejszych rzeczy dotyczących wikiFNiN.''
+
Do przeglądania WikiFNiN nie potrzebujesz konta użytkownika. Jeśli jednak chciałbyś ją rozbudowywać, musisz się zarejestrować oraz potwierdzić swój adres e-mail. Dzięki założeniu konta zyskasz dostęp także do dodatkowych funkcji - takich jak [[Pomoc:Twoja strona i dyskusja|własny profil]], [[Pomoc:Komentarze|komentowanie artykułów]], brudnopis i wiele innych.
  
* Podział artykułów i znaczenie wyróżnień:
+
Aby się zarejestrować, należy kliknąć link [[Specjalna:Utwórz konto|''Utwórz konto'']] w prawym górnym rogu ekranu. Otworzy się formularz rejestracji, w którym należy podać swoją nazwę użytkownika, email oraz hasło, a także odpowiedzieć na proste pytanie antyspamowe. Nazwa użytkownika będzie Twoim internetowym imieniem, pod którym będą Cię znać inni edytorzy WikiFNiN. Uwaga! '''Nie musisz'' podawać prawdziwego imienia ani nazwiska! Hasło zapewnia Ci dostęp do konta i chroni je przed innymi osobami - zapamiętaj je lub zapisz w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, aby nigdy nikomu nie podawać swojego hasła!
== Rozdziały ==
 
=== Podrozdziały ===
 
==== Pod-podrozdziały ====
 
  
  Fragmenty kodu
+
Aby się zalogować, w prawym górnym rogu kliknij link ''[[Specjalna:Zaloguj|Zaloguj się]]'', a następnie podaj swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz teraz edytować WikiFNiN, zmieniać swoje [[Specjalna:Preferencje|preferencje]], edytować [[Specjalna:Moja strona|swój profil]] czy korzystać z [[Specjalna:Moja strona/brudnopis|brudnopisu]].
  
'''Ważne pojęcia'''
+
Jeśli korzystasz z publicznych komputerów (np. w szkole), to po zakończeniu korzystania z WikiFNiN pamiętaj, aby się wylogować. Link do wylogowania znajduje się tam, gdzie wcześniej był link do zalogowania.
  
{{Red|Uwaga!}}Ważna uwaga.
+
{{Pomoc-więcej|Edytowanie jest możliwe jedynie przez zarejestrowanych użytkowników z potwierdzonym adresem e-mail, aby zapobiec różnym wandalizmom. Strony takie jak WikiFNiN są często celem ataków botów lub po prostu złośliwych użytkowników, którzy niszczą pracę innych. Na WikiFNiN nowi użytkownicy mają przez pewien czas pewne ograniczenia (np. w przesyłaniu plików), które nie powinny jednak utrudniać normalnej edycji.}}
  
[[Strona główna|linki do stron istniejących]] przeważnie są niebieskie - gdy jeszcze tam nie byłeś/byłaś, lub fioletowe - jeśli już kliknąłeś/kliknęłaś w ten link; mogą przybierać inne kolory, w zależności od Twojej przeglądarki i jej ustawień.
+
== '''Zasady''' ==
 +
W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w [[Oficjalny FanClub|Oficjalnym Fanclubie]] (w szczególności [http://forum.fnin.eu/showthread.php?1244-Nowy-Regulamin Regulamin]) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie [[WikiFNiN:Informacje prawne i licencja|Informacje prawne i licencja]].
  
[[Pomoc:Strona nieistniejąca|linki do stron nie istniejących]] - po kliknięciu takiego linka automatycznie zostajesz przeniesiony do strony edycji artykułu, gdzie możesz go stworzyć (''nie rób tego w '''tym''' wypadku'')
+
Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do następnej - kliknij na '''strzałkę w prawo na górze strony'''.
  
[http://www.felixnetinika.pl linki zewnętrzne] - ten link prowadzi do strony poza wikiFNiN
 
 
== Pierwsze kroki: zasady ==
 
W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w [[Oficjalny FanClub|Oficjalnym Fanclubie]] (w szczególności [http://forum.fnin.eu/showthread.php?1244-Nowy-Regulamin Regulamin]) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba, że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie [[WikiFNiN:Informacje prawne i licencja|Informacje prawne i licencja]].
 
 
Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do [[Pomoc:Rejestracja i logowanie|następnej]].
 
 
<small> [[Pomoc:Rejestracja i logowanie|Rejestracja i logowanie]] > </small>
 
 
[[Kategoria:Pomoc]]
 
[[Kategoria:Pomoc]]
  
 
{{Vote}}
 
{{Vote}}

Aktualna wersja na dzień 20:40, 15 cze 2021

Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Witaj w wikiFNiN! Trafiłeś do wiki, w której gromadzimy informacje o serii Felix, Net i Nika. Każdy pomóc w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci jak to zrobić. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - na najbliższych kilku stronach bezboleśnie przeprowadzę Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub tylko przeglądaniu.
Nie czekaj dalej - przeczytaj pomoc już teraz i rozbudowuj wikiFNiN!
Manfred, Twój ulubiony wikiprzewodnik

Czym jest wiki?[edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobna strona: WikiFNiN:O wikiFNiN.

Wiki to specjalny rodzaj stron internetowych, które każdy może edytować. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m.in. encyklopedii, bo dużo osób może zrobić więcej niż jedna! Najbardziej znaną stroną typu wiki jest Wikipedia. Korzystanie z WikiFNiN jest bardzo podobne!

W wiki każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książek, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co możesz, a inne osoby uzupełnią resztę. Jeśli dobrze pamiętasz książki - uzupełniaj artykuły o brakujące informacje; jeśli świetnie posługujesz się piórem - poprawiaj istniejące teksty; jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - popraw go.

Wyszukiwanie w WikiFNiN[edytuj kod]

Aby znaleźć jakąś informację w WikiFNiN, skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu. W trakcie wpisywania otrzymasz podpowiedzi z nazwami istniejących stron. Po kliknięciu ikony lupy, zostaniesz:

  • przekierowany na wybraną stronę (jeśli twoje hasło odpowiada nazwie jakiejś),
  • wyświetlą się wyniki wyszukiwania w artykułach o FNiN.

Rejestracja i logowanie[edytuj kod]

Do przeglądania WikiFNiN nie potrzebujesz konta użytkownika. Jeśli jednak chciałbyś ją rozbudowywać, musisz się zarejestrować oraz potwierdzić swój adres e-mail. Dzięki założeniu konta zyskasz dostęp także do dodatkowych funkcji - takich jak własny profil, komentowanie artykułów, brudnopis i wiele innych.

Aby się zarejestrować, należy kliknąć link Utwórz konto w prawym górnym rogu ekranu. Otworzy się formularz rejestracji, w którym należy podać swoją nazwę użytkownika, email oraz hasło, a także odpowiedzieć na proste pytanie antyspamowe. Nazwa użytkownika będzie Twoim internetowym imieniem, pod którym będą Cię znać inni edytorzy WikiFNiN. Uwaga! 'Nie musisz podawać prawdziwego imienia ani nazwiska! Hasło zapewnia Ci dostęp do konta i chroni je przed innymi osobami - zapamiętaj je lub zapisz w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, aby nigdy nikomu nie podawać swojego hasła!

Aby się zalogować, w prawym górnym rogu kliknij link Zaloguj się, a następnie podaj swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz teraz edytować WikiFNiN, zmieniać swoje preferencje, edytować swój profil czy korzystać z brudnopisu.

Jeśli korzystasz z publicznych komputerów (np. w szkole), to po zakończeniu korzystania z WikiFNiN pamiętaj, aby się wylogować. Link do wylogowania znajduje się tam, gdzie wcześniej był link do zalogowania.

Zasady[edytuj kod]

W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w Oficjalnym Fanclubie (w szczególności Regulamin) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie Informacje prawne i licencja.

Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do następnej - kliknij na strzałkę w prawo na górze strony.

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]


Nie możesz publikować komentarzy.