UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Pomoc:Pierwsze kroki w świecie wiki

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Wersja Kam193 (dyskusja | edycje) z dnia 21:48, 30 maj 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Spis Treści

Cześć, Użytkowniku!
Witaj w wikiFNiN! Trafiłeś do wiki o serii Felix, Net i Nika, więc jeśli jesteś Fanem tej serii, możesz pomóc nam w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci jak to zrobić - opisałem to na tej i następnych stronach pomocy. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - najbliższe kilka stron bezboleśnie przeprowadzi Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub zwykłym korzystaniu.
Nie czekaj dalej - przeczytaj pomoc już teraz i rozbudowuj wikiFNiN!
Manfred, Twój ulubiony wikiprzewodnik

Czym jest wiki?[edytuj]

Zobacz też: WikiFNiN:O wikiFNiN

Wiki to specjalny rodzaj stron internetowych, w które każdy może edytować. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m. in. encyklopedii, bo dużo osób może zrobić więcej niż jedna.

W wiki każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły, zaś w przypadku MediaWiki, na której pracuje wikiFNiN, zarejestrowany użytkownik dostaje dodatkowe uprawnienia. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książki, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co umiesz. Jeśli dobrze pamiętasz książki - uzupełniaj artykuły o brakujące informacje, nie musisz przy tym doskonale pisać - jeśli świetnie posługujesz się piórem - poprawiaj teksty innych - jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - popraw go.

Pierwsze kroki: wyszukiwanie[edytuj]

Wyszukiwanie proste[edytuj]

Aby wyszukać jakąkolwiek stronę w wikiFNiN wpisać szukane słowo lub słowa do okienka po lewej stronie. Jeszcze w trakcie wpisywania powinny pojawiać się podpowiedzi do wpisywanej frazy. Jeśli chcemy od razu przejść do wpisanej strony, klikamy na podpowiedź lub przyciskamy przycisk przejdź. Jeśli chcemy zobaczyć wyniki wyszukiwania, wybieramy przycisk szukaj, a potem pozycję która nas interesuje z wyświetlonej listy. Do listy wyników wyszukiwania zostaniemy przeniesieni również po naciśnięciu przejdź, pod warunkiem, że dany artykuł nie zostanie znaleziony.

Uwaga!
Standardowo wikiFNiN szuka tylko w artykułach w głównej przestrzeni nazw, czyli związanych z FNiN. Jak rozszerzyć zakres wyszukiwania przeczytasz w następnym podrozdziale.

Wyszukiwanie zaawansowane[edytuj]

Jeśli nie satysfakcjonują nas wyniki wyszukiwania tradycyjną metodą, możemy spróbować zaawansowanego wyszukiwania. Na dole strony z rezultatem poszukiwań mamy ramkę, gdzie wpisana jest wybrana przez nas fraza. Możemy wybrać przestrzeń nazw w której chcemy szukać. Np. jeśli poszukujemy kategorii, to zaznaczymy kategoria, a jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o jakimś użytkowniku, to wybieramy opcję użytkownik.

Poszczególne przestrzenie nazw wyszukują w różnych miejscach, m. in.:

Pierwsze kroki: legenda[edytuj]

Oto kilka najważniejszych rzeczy dotyczących wikiFNiN.

  • Podział artykułów i znaczenie wyróżnień:

Rozdziały[edytuj]

Podrozdziały[edytuj]

Pod-podrozdziały[edytuj]

Fragmenty kodu

Ważne pojęcia

Uwaga!
Ważna uwaga.

linki do stron istniejących przeważnie są niebieskie - gdy jeszcze tam nie byłeś/byłaś, lub fioletowe - jeśli już kliknąłeś/kliknęłaś w ten link; mogą przybierać inne kolory, w zależności od Twojej przeglądarki i jej ustawień.

linki do stron nie istniejących - po kliknięciu takiego linka automatycznie zostajesz przeniesiony do strony edycji artykułu, gdzie możesz go stworzyć (nie rób tego w tym wypadku)

linki zewnętrzne - ten lik prowadzi do strony poza wikiFNiN

Pierwsze kroki: zasady[edytuj]

W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w Oficjalnym Fanclubie (w szczególności Regulamin) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba, że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie Informacje prawne i licencja.

Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do następnej.

Rejestracja i logowanie >

0.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka


Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!