0.00
(0 głosów)

Pomoc:Pierwsze kroki w świecie wiki

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Witaj w wikiFNiN! Trafiłeś do wiki, w której gromadzimy informacje o serii Felix, Net i Nika. Każdy pomóc w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci jak to zrobić. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - na najbliższych kilku stronach bezboleśnie przeprowadzę Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub tylko przeglądaniu.
Nie czekaj dalej - przeczytaj pomoc już teraz i rozbudowuj wikiFNiN!
Manfred, Twój ulubiony wikiprzewodnik

Czym jest wiki?

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobna strona: WikiFNiN:O wikiFNiN.

Wiki to specjalny rodzaj stron internetowych, które każdy może edytować. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m.in. encyklopedii, bo dużo osób może zrobić więcej niż jedna! Najbardziej znaną stroną typu wiki jest Wikipedia. Korzystanie z WikiFNiN jest bardzo podobne!

W wiki każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książek, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co możesz, a inne osoby uzupełnią resztę. Jeśli dobrze pamiętasz książki - uzupełniaj artykuły o brakujące informacje; jeśli świetnie posługujesz się piórem - poprawiaj istniejące teksty; jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - popraw go.

Wyszukiwanie w WikiFNiN

Aby znaleźć jakąś informację w WikiFNiN, skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu. W trakcie wpisywania otrzymasz podpowiedzi z nazwami istniejących stron. Po kliknięciu ikony lupy, zostaniesz:

  • przekierowany na wybraną stronę (jeśli twoje hasło odpowiada nazwie jakiejś),
  • wyświetlą się wyniki wyszukiwania w artykułach o FNiN.

Rejestracja i logowanie

Do przeglądania WikiFNiN nie potrzebujesz konta użytkownika. Jeśli jednak chciałbyś ją rozbudowywać, musisz się zarejestrować oraz potwierdzić swój adres e-mail. Dzięki założeniu konta zyskasz dostęp także do dodatkowych funkcji - takich jak własny profil, komentowanie artykułów, brudnopis i wiele innych.

Aby się zarejestrować, należy kliknąć link Utwórz konto w prawym górnym rogu ekranu. Otworzy się formularz rejestracji, w którym należy podać swoją nazwę użytkownika, email oraz hasło, a także odpowiedzieć na proste pytanie antyspamowe. Nazwa użytkownika będzie Twoim internetowym imieniem, pod którym będą Cię znać inni edytorzy WikiFNiN. Uwaga! 'Nie musisz podawać prawdziwego imienia ani nazwiska! Hasło zapewnia Ci dostęp do konta i chroni je przed innymi osobami - zapamiętaj je lub zapisz w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, aby nigdy nikomu nie podawać swojego hasła!

Aby się zalogować, w prawym górnym rogu kliknij link Zaloguj się, a następnie podaj swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz teraz edytować WikiFNiN, zmieniać swoje preferencje, edytować swój profil czy korzystać z brudnopisu.

Jeśli korzystasz z publicznych komputerów (np. w szkole), to po zakończeniu korzystania z WikiFNiN pamiętaj, aby się wylogować. Link do wylogowania znajduje się tam, gdzie wcześniej był link do zalogowania.

Zasady

W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w Oficjalnym Fanclubie (w szczególności Regulamin) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie Informacje prawne i licencja.

Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do następnej - kliknij na strzałkę w prawo na górze strony.

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]


Nie możesz publikować komentarzy.