4.75
(4 głosy)

Pomoc:Zadania do wykonania

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Wersja z dnia 21:12, 30 maj 2021 autorstwa Kam193 (dyskusja | edycje) (→‎Zadania edytorskie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Świetnie, że tu zajrzałeś! Na tej stronie wymieniłem najważniejsze rzeczy, jakie należy wykonać w WikiFNiN. Jeśli tylko masz chwilkę - zajmij się jedną z nich!
Jeśli masz pomysł na ważne zadanie, które powinno zostać zamieszczone na tej stronie, zaproponuj je na stronie dyskusji - najważniejsze zadania z pewnością zostaną tutaj zamieszczone!

Zadania związane z treścią[edytuj kod]

Nowe artykuły oraz uzupełnianie istniejących[edytuj kod]

Najbardziej podstawowe - znalezienie brakujących treści i uzupełnienie. Pomocne są tutaj strony:

  • Specjalna:Potrzebne_strony - wypisuje linki do nieistniejących stron - należy każdorazowo sprawdzić, czy nie ma w nich literówki (i ewentualnie poprawić), strona nie istnieje pod inną nazwą (wtedy przekierować) lub link nie powinien być dawno usunięty (np. linkuje do dawno usuniętego szablonu). Jeśli nie - należy utworzyć stronę na dany temat.
  • Pomoc:Książki do uzupełnienia - zawiera informacje ile artykułów poświęconych postaciom/miejscom z danej książki już istnieje. Warto kierować się tym i spróbować znaleźć nowe treści dotyczące książek, gdzie jest ich najmniej - o ile to możliwe.
  • Kategoria:Wymaga uzupełnienia - grupuje strony, które oznaczono do uzupełnienia - warto przejrzeć je i uzupełnić braki.

Postacie z serii, Miejsca akcji[edytuj kod]

Artykuły Postacie z serii oraz Miejsca akcji służą za listę znanych postaci. Brakuje w nich części artykułów, które są w kategoriach Kategoria:Bohaterowie i Kategoria:Miejsca akcji. Dobrze byłoby zadbać, żeby każdy z nich znalazł się w odpowiedniej sekcji (np. ze względu na tom, w którym występuje), wraz z krótkim opisem (maksymalnie jedno zdanie). Należy też sprawdzić, czy obecne opisy są aktualne.

WikiFNiN:Polecane artykuły[edytuj kod]

Szukamy najlepszych artykułów, które można podlinkować na stronie głównej. Jeśli widzisz ciekawy artykuł spełniający kryteria - zaproponuj go. Warto także rozbudowywać artykuły pod kątem polecenia ich. Szczegóły na WikiFNiN:Polecane artykuły

Strony książek[edytuj kod]

Strony pierwszych tomów, np. GNL, zawierają dużo informacji: zdobyte nagrody, linki do fragmentów. W podobny sposób warto rozbudować artykuły o późniejszych częściach.

Warto, aby strona o książce zawierała m.in.:

  • informacje o zdobytych nagrodach lub nominacjach,
  • linki do fragmentów (najlepiej na stronie Rafała Kosika lub Powergraphu).

Strony tłumaczeń[edytuj kod]

Informacje o tłumaczeniach są mocno nieaktualne. Należy zebrać informacje i utworzyć artykuły o istniejących tłumaczeniach. Artykuły, które już istnieją, można znaleźć w Kategoria:Tłumaczenia. Warto też zastanowić się, jak podejść do strony Tłumaczenie - jeśli chcemy ją rozwijać jako źródło informacji o tłumaczeniach, należy ją uzupełnić.

Informacje o nagrodach i tytułach[edytuj kod]

Książki z serii FNiN otrzymały różne nagrody i tytuły. Informacje na wiki w tym zakresie są uzupełnione głównie dla starszych części. Przydałoby się dodać to także dla pozostałych (wraz z linkami do źródeł).

Linkowania[edytuj kod]

Ważnym elementem stron typu wiki są linki do powiązanych artykułów. Na stronie Specjalna:Porzucone_strony znajduje się lista stron, do których nie odwołuje się żadna inna strona. Część z nich tego nie potrzebuje, ale dla większości dobrze byłoby znaleźć dobre miejsce w związanych z nimi artykułach na dodanie linków.

Zadania edytorskie[edytuj kod]

Przejrzenie stron wymagających uzupełnienia[edytuj kod]

Wśród stron wymienionych w Kategoria:Wymaga uzupełnienia część oznaczeń jest zbędna lub nieaktualna. Warto przejrzeć wszystkie strony i usuwać szablon wymaga uzupełnienia, jeśli jest on już nieaktualny.

Wstawianie komentarzy (szablon Vote)[edytuj kod]

Wszystkie artykuły, poza stronami kategorii i nielicznymi innymi wyjątkami, powinny posiadać na końcu szablon {{Vote}}, co dodaje komentarze oraz ocenę strony. Część stron wciąż nie ma go dodanego - należy to poprawić. Na niektórych stronach, np. opisach kategorii i stronach ujednoznaczniających, nie wstawiamy komentarzy.

Do znajdowania stron, na których brakuje szablonu, można wykorzystać rejestr oznaczeń. Generuje on wpis, kiedy edytowana jest strona bez szablonu Vote. Jest to zatem pomocne, ale niekoniecznie zawsze dana strona potrzebuje komentarzy oraz nie są wykrywane dawno nieedytowane strony.

Aktualnie przy zapisie strony bez szablonu Vote pojawia się komunikat z prośbą o jego dodanie.

Odświeżenie pomocy[edytuj kod]

Pomoc WikiFNiN jest w dużej mierze nieaktualna i wymaga odświeżenia, być może przeprojektowania.

Uzupełnianie artykułów o kategorie[edytuj kod]

Część artykułów nie ma odpowiednich kategorii (np. bohaterowie bez Kategoria:Bohaterowie lub uczniowie bez Kategoria:Uczniowie). Należy je znaleźć i uzupełnić. Więcej informacji na stronie Pomoc:Kategorie

Więcej w WikiFNiN / Powiązane artykuły[edytuj kod]

Warto uzupełniać artykuły o odwołania do istotnych, powiązanych artykułów. Może to mieć formę sekcji Więcej w WikiFNiN (zwłaszcza w długich artykułach), szablonu Patrz (ramka Osobny artykuł: xyz - kiedy sekcja w jednym artykule tylko skrótowo opisuje coś, co ma własną stronę) lub odnośników do powiązanych stron wyświetlanych pod artykułem (maksymalnie trzech). Te ostatnie generowane są poprzez niektóre szablony lub ręcznie, dopisując w treści strony:

{{#related:Nazwa-powiązanej-strony}}

Jeżeli jakieś artykuły są szczególnie warte do przeczytania jako kontekst lub rozwinięcie bieżącego, warto dodać je w jeden z powyższych sposobów.

Powiązane artykuły.png
Przykładowe powiązane artykuły na stronie Projekt JumpGate

Przegląd kategorii[edytuj kod]

Strona Specjalna:Kategorie zawiera listę istniejących kategorii. Należałoby ją przejrzeć i upewnić się, że niektóre nie są stworzone na wyrost lub zostały stworzone, ale wiele odpowiednich artykułów nie ma ich dodanych. Należy wtedy rozważyć odpowiednio usunięcie kategorii lub dodanie jej w artykułach, gdzie jej brakuje.

Zadania techniczne[edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobna strona: WikiFNiN:Plan zmian.

Zadania niezwiązane z treścią i artykułami (np. zmiany na stronie głównej, plany zmian w szablonach itd.) są spisywane na osobnej stronie WikiFNiN:Plan zmian.

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...

Więcej pomocy znajdziesz w kategorii "Pomoc". Tutaj umieszczono tylko najważniejsze strony.