Pomoc:Zalecenia dla edytorów

< Jak stworzyć artykuł o bohaterze lub miejscu?

Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Poniżej zamieściłem zalecenia dla edytorów. Nie zmuszam Cie do ich stosowania, ale w wielu przypadkach stosowanie się do nich może być bardzo pomocne - i dla Ciebie, i dla innych. Jeśli z którymś z nich się nie zgadzasz lub sądzisz, że powinien tu znaleźć się jeszcze jakiś inny - śmiało napisz o tym na stronie dyskusji tego artykułu lub do administratora.
To już ostatnia rzecz, jaką powinieneś wiedzieć przed edytowaniem wiki - dalej, przeczytaj i zabieraj się za edycję wiki!

Zalecenia dla edytorówEdytuj

Pisz obiektywnie i encyklopedycznieEdytuj

Ważne jest, by pisany artykuł był obiektywny. Nie może on przedstawiać tematu z punktu widzenia jednej osoby lub grupy osób, lecz wszystko napisane było obiektywnie, czyli bez wyrażania własnego zdania na ten temat. Artykuł musi być encyklopedyczny - umieszczamy tylko fakty, bez własnych opinii oraz domysłów. Naszym zadaniem nie jest przepisywanie książki, lecz zebranie najważniejszych i najciekawszych informacji w artykułach.

Dbaj o poprawność językaEdytuj

Pisząc artykuły na WikiFNiN, koniecznie dbaj o podstawowe zasady języka polskiego. Przede wszystkim wystrzegaj się często popełnianych błędów, stosując poniższe porady:

 • spacje stawiamy wyłącznie po znakach interpunkcyjnych (kropka, przecinek, średnik, znak zapytania, wykrzyknik, itd.),
 • stosujemy polskie znaki ą, ę, ó, ł, ż, ź, ć, ś, itd.,
 • nie pomijamy interpunkcji - czasem odpowiednio wstawiony przecinek zmienia sens zdania.

Postaraj się także zadbać o odpowiedni czas, tj.:

 • o ludziach, robotach, miejscach itd. istniejących w trakcie najnowszej części piszemy w czasie teraźniejszym,
 • o osobach zmarłych, nieistniejących już robotach, miejscach oraz zakończonych wydarzeniach - w przeszłym.

Dziel na sekcjeEdytuj

Estetyczny i czytelny artykuł musi być podzielony na kilka sekcji. Np., w przypadku bohatera mogą się znaleźć sekcje takie jak np.:

 • Wygląd
 • Praca
 • Rodzina.

Nie są to jednak wszystkie możliwości. Nie bój się tworzyć własnych sekcji. Pamiętaj jednak, że dzielenie na sekcje ma sens przy większych artykułach i samych sekcji nie powinno być ich zbyt dużo (za dobry wskaźnik można tu uznać wielkość sekcji - jeśli kilka działów jest bardzo krótkich, może dobrze byłoby połączyć je w jeden, nieco dłuższy).

Sekcje najlepiej tworzyć przy pomocy znaków == Nazwa sekcji ==, zaś podsekcje (gdy zachodzi taka potrzeba): === Podsekcja ===.

Unikaj nadmiernego formatowaniaEdytuj

Pisząc artykuł, można korzystać z różnych opcji formatowania, a nawet je łączyć. Nie zawsze jest to jednak pomocne. Zazwyczaj w artykułach nie ma potrzeby korzystania z pogrubień - poza zwyczajowym pogrubieniem nazwy na samym początku artykułu. Z pochyłego tekstu warto korzystać do oznaczania tytułów lub cytatów. Korzystaj wtedy albo z pochyłej czcionki (kursywy), albo cudzysłowów - nie używaj jednak obu na raz.

Oznaczaj artykuły do uzupełnienia i używaj szablonówEdytuj

 • Jeśli nie możesz dokończyć jakiejś sekcji lub widzisz artykuł do uzupełnienia, oznaczaj artykuł, który wymaga uzupełnienia na samym jego początku szablonem Szablon:Wymaga uzupełnienia.
 • Śmiało korzystaj z szablonów tam, gdzie są przydatne! Są one po to, by ułatwiać życie.
 • Więcej o szablonach i ich listę znajdziesz w Pomoc:Lista szablonów.

Uzupełniaj opis zmianEdytuj

Uzupełniaj opis zmian, nie chodzi tu jednak o szczegółowe opisywanie, co zrobiłeś, lecz podsumowanie Twoich zmian w kilku (albo jednym) słowach. Możesz korzystać ze skrótów, takich jak np.:

 • dod. - dodano
 • pop. - poprawiono
 • lit. - poprawione literówki
 • ort. - poprawione bł. ortograficzne.

Nie musisz uzupełniać opisu zmian gdy, np.: tworzysz nową stronę czy przekierowanie.

Dodawaj kategorie!Edytuj

Jest to bardzo ważne, by móc łatwo znaleźć artykuły dotyczące podobnego tematu, np:

 [[Kategoria:Bohaterowie]]
[[Kategoria:Miejsca akcji]]

Dodawaj linkiEdytuj

Jeśli w artykule znajduje się np. imię Manfred, to dodawaj link do strony o nim. Oczywiście, jeśli Manfred występowałby w artykule często, to nie musisz ciągle dodawać linków - wystarczy zrobić to w początkowych wystąpieniach.

 [[Manfred]] 

Źródła!Edytuj

To jest bardzo ważne. Jeśli kopiujesz artykuł z innego serwisu:

 1. Upewnij się, że z tego serwisu można kopiować artykuły i umieszczać je na licencji CC-BY-SA 3.0 (nie trzeba sprawdzać w przypadku Wikipedii),
 2. Dodawaj sekcję Źródła i podawaj w niej bezpośredni link do oryginału kopiowanego artykułu.

Szablony >


Komentarze (4)

Komentarze (4) [Pomoc]
Loading comments...