3.00
(3 głosy)

Użytkownik:Kam193/brudnopis: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
{{Seria||Pomoc:Edycja|naglowek=[[Pomoc:Spis_treści\Spis|Tutorial po WikiFNiN]]}}
+
{{Seria|Pomoc:Pierwsze kroki w świecie wiki|Pomoc:Edycja|naglowek=[[Pomoc:Spis_treści\Spis|Tutorial po WikiFNiN]]}}
  
{{MWW|'''Witaj w wikiFNiN!''' Trafiłeś do wiki, w której gromadzimy informacje o serii [[Felix, Net i Nika]]. Każdy pomóc w jej tworzeniu! Jestem tutaj, aby pokazać Ci '''jak to zrobić'''. Nie musisz obawiać się, że coś zniszczysz - wikiFNiN zapisuje każdą edycję i pozwala na przywrócenie starszych, jeśli zajdzie taka potrzeba.<br/>Nie musisz też znać żadnych języków programowania ani być mistrzem pióra - na najbliższych kilku stronach bezboleśnie przeprowadzę Cię przez mechanizm wiki i wszystko, czego możesz potrzebować przy jej uzupełnianiu lub tylko przeglądaniu.<br/> Nie czekaj dalej - '''przeczytaj pomoc już teraz''' i rozbudowuj wikiFNiN!}}
+
{{MWW|Skoro tu jesteś, to znaczy, że wiesz o najważniejszej rzeczy związanej z wiki - '''możliwości edycji przez każdego'''. Dzięki temu w wiki można łatwo zgromadzić dużo aktualnych informacji, na wysokim poziomie. Nie musisz bowiem mieć doskonałej pamięci, być mistrzem pióra i wyłapywać wszystkie literówki - wystarczy, że zrobisz to, w czym jesteś dobry, a ktoś inny może poprawić, uzupełnić lub nawet kompletnie zmienić Twój tekst. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o edytowaniu WikiFNiN.<br/>Pamiętaj - '''Ty też możesz rozbudowywać WikiFNiN!'''}}
  
== '''Czym jest wiki?''' ==
+
== '''Jak edytować strony?''' ==
{{Patrz|WikiFNiN:O wikiFNiN}}
 
  
''Wiki'' to specjalny rodzaj stron internetowych, które każdy może edytować. Dzięki temu są bardzo dobre do tworzenia m.in. encyklopedii, bo dużo osób może zrobić więcej niż jedna! Najbardziej znaną stroną typu wiki jest [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna Wikipedia]. Korzystanie z WikiFNiN jest bardzo podobne!
+
Kiedy klikniesz jeden z przycisków ''Edytuj'' lub link do strony, która jeszcze nie istnieje, znajdziesz się w trybie edycji. Domyślnie otworzy się ''edytor wizualny'', w którym możesz wygodnie zmieniać treść stron. Poniższe wideo pokazuje jak korzystać z jego najważniejszych funkcjonalności - formatowania tekstu, wstawianie linków, sekcji, szablonów oraz kategorii.
  
W ''wiki'' każdy może poprawiać, edytować i tworzyć artykuły. Nie musisz zatem ani doskonale pamiętać wszystkiego z książek, ani świetnie pisać - wystarczy, że zrobisz to, co możesz, a inne osoby uzupełnią resztę. Jeśli dobrze pamiętasz książki - '''uzupełniaj artykuły''' o brakujące informacje; jeśli świetnie posługujesz się piórem - '''poprawiaj istniejące teksty'''; jeśli zaś po prostu widzisz literówkę, błąd ortograficzny - '''popraw go'''.
+
Więcej pomocy na jego temat znajdziesz na stronach [https://www.mediawiki.org/wiki/Help:VisualEditor/User_guide/pl pomocy MediaWiki] (mogą występować drobne różnice).
  
== '''Wyszukiwanie w WikiFNiN''' ==
+
{{#evt:service=youtube
 +
|id=WTt2uPYfShI
 +
|alignment=center
 +
|dimensions=640}}
  
Aby znaleźć jakąś informację w WikiFNiN, skorzystaj z wyszukiwarki w prawym górnym rogu. W trakcie wpisywania otrzymasz podpowiedzi z nazwami istniejących stron. Po kliknięciu ikony lupy, zostaniesz:
+
{{Pomoc-więcej|Edytor wizualny to prosta i wygodna, ale nie jedyna metoda edytowania WikiFNiN. Alternatywnie dostępne jest edytowanie z wykorzystaniem wikikodu, które uruchomisz linkami ''edytuj kod źródłowy''. Więcej na ten temat dowiesz się ze strony [[Pomoc:Edytowanie kodu źródłowego]]}}
* przekierowany na wybraną stronę (jeśli twoje hasło odpowiada nazwie jakiejś),
 
* wyświetlą się wyniki wyszukiwania w artykułach o FNiN.
 
  
{{Pomoc-więcej|Wiki dzieli strony na ''przestrzenie nazw''. Domyślnie wyszukiwane są informacje tylko w głównej przestrzeni, czyli artykułach o FNiN. Jeśli chcesz przeszukać inne miejsca, możesz skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania. Na stronie z wynikami znajdziesz ramkę z przyciskiem ''zaawansowane''. Po kliknięciu go możesz tam wybrać, w jakich przestrzeniach nazw chcesz szukać informacji.
+
== '''Jak przenieść stronę?''' ==
  
Poszczególne przestrzenie nazw wyszukują w różnych miejscach, m. in.:
+
Jeśli widzisz, że jakaś strona jest ma błędną nazwę, możesz zgłosić to na jej stronie [[Pomoc:Dyskusja|dyskusji]] lub samodzielnie przenieść. W tym celu wybierz opcję ''Przenieś'' z menu ''Więcej'' (zobacz screen poniżej) i podaj nową nazwę. Aby nie zepsuć linków, warto zostawić przekierowanie na poprzedniej stronie. Uwaga! Przenoszenie stron nie jest dostępne od razu dla nowych użytkowników.
*''Użytkownik'' - w [[Pomoc:Twoja strona i dyskusja|stronach użytkowników]];
 
*''WikiFNiN'' - na stronach projektu wikiFNiN (np. o [[WikiFNiN:O wikiFNiN]]);
 
*''Dyskusja'' - na [[Pomoc:Dyskusja|stronach dyskusji]];
 
*''Pomoc'' - na [[Pomoc|stronach pomocy]], ''itd.''
 
}}
 
  
== '''Rejestracja i logowanie''' ==
+
[[Grafika:Wiki-przenoszenie.png|center]]
Do przeglądania WikiFNiN nie potrzebujesz konta użytkownika. Jeśli jednak chciałbyś ją rozbudowywać, musisz się zarejestrować oraz potwierdzić swój adres e-mail. Dzięki założeniu konta zyskasz dostęp także do dodatkowych funkcji - takich jak [[Pomoc:Twoja strona i dyskusja|własny profil]], [[Pomoc:Komentarze|komentowanie artykułów]], brudnopis i wiele innych.
 
  
Aby się zarejestrować, należy kliknąć link [[Specjalna:Utwórz konto|''Utwórz konto'']] w prawym górnym rogu ekranu. Otworzy się formularz rejestracji, w którym należy podać swoją nazwę użytkownika, email oraz hasło, a także odpowiedzieć na proste pytanie antyspamowe. Nazwa użytkownika będzie Twoim internetowym imieniem, pod którym będą Cię znać inni edytorzy WikiFNiN. Uwaga! '''Nie musisz'' podawać prawdziwego imienia ani nazwiska! Hasło zapewnia Ci dostęp do konta i chroni je przed innymi osobami - zapamiętaj je lub zapisz w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, aby nigdy nikomu nie podawać swojego hasła!
+
== '''Jak usunąć stronę?''' ==
  
Aby się zalogować, w prawym górnym rogu kliknij link ''[[Specjalna:Zaloguj|Zaloguj się]]'', a następnie podaj swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz teraz edytować WikiFNiN, zmieniać swoje  [[Specjalna:Preferencje|preferencje]], edytować [[Specjalna:Moja strona|swój profil]] czy korzystać z [[Specjalna:Moja strona/brudnopis|brudnopisu]].
+
Kiedy jakaś strona powinna zostać usunięta, napisz o tym na jej stronie dyskusji lub poinformuj [[Użytkownik:kam193|administratora wiki]]. Strona zostanie wkrótce sprawdzona i usunięta.
  
Jeśli korzystasz z publicznych komputerów (np. w szkole), to po zakończeniu korzystania z WikiFNiN pamiętaj, aby się wylogować. Link do wylogowania znajduje się tam, gdzie wcześniej był link do zalogowania.
+
== '''Jak utworzyć nową stronę?''' ===
  
{{Pomoc-więcej|Edytowanie jest możliwe jedynie przez zarejestrowanych użytkowników z potwierdzonym adresem e-mail, aby zapobiec różnym wandalizmom. Strony takie jak WikiFNiN są często celem ataków botów lub po prostu złośliwych użytkowników, którzy niszczą pracę innych. Na WikiFNiN nowi użytkownicy mają przez pewien czas pewne ograniczenia (np. w przesyłaniu plików), które nie powinny jednak utrudniać normalnej edycji.}}
+
TODO
  
== '''Zasady''' ==
+
== '''Historia edycji''' ==
W WikiFNiN obowiązuje oczywiście netykieta i ogólne zasady dobrego wychowania i komunikowania. Ponadto zastosowanie mają tu także wszelkie zasady obowiązujące w [[Oficjalny FanClub|Oficjalnym Fanclubie]] (w szczególności [http://forum.fnin.eu/showthread.php?1244-Nowy-Regulamin Regulamin]) w tym zakresie, w jakim mogą być one zastosowane i egzekwowane w WikiFNiN, chyba, że administratorzy wiki postanowią inaczej. Tekst, który znajdziesz i udostępniasz w wikiFNiN znajduje się na licencji CC-BY-SA 3.0. Szczegółowe informacje o zasadach i licencji znajdziesz na stronie [[WikiFNiN:Informacje prawne i licencja|Informacje prawne i licencja]].
 
  
Jeśli już przeczytałeś tę stronę, zapraszamy do następnej - kliknij na strzałkę w prawo na górze strony.
+
Nie bój się edytować! Każda zmiana jest zapisywana, historię edycji możesz znaleźć pod przyciskiem ''Wyświetl historię''. Czasami może się zdarzyć, że Twoja zmiana zostanie anulowana przez innych użytkowników - na przykład, kiedy ktoś uzna, że pomyliłeś się w jakiejś informacji. W takiej sytuacji nie zniechęcaj się, tylko wykorzystaj stronę dyskusji do ustalenia z innymi użytkownikami, jaka jest właściwa wersja.
 +
 
 +
== '''Kategorie, szablony i grafiki''' ==
 +
{{Patrz|Pomoc:Kategorie|Pomoc:Szablony|Pomoc:Grafika}}
 +
 
 +
Kategorie, szablony i grafiki to dodatkowe możliwości, które ułatwiają przekazywanie informacji i odnajdywanie powiązanych stron. Na kilku następnych stronach tutorialu dowiesz się, z jakich można korzystać w WikiFNiN.
 +
 
 +
== '''Zalecenia dla edytorów''' ==
 +
{{Patrz|Pomoc:Zalecenia dla edytorów}}
 +
 
 +
Na stronie [[Pomoc:Zalecenia dla edytorów]] znajduje się kilka podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się wszyscy edytorzy WikiFNiN. Pamiętaj, że WikiFNiN jest poświęcona serii ''Felix, Net i Nika''. Wszystkie niezwiązane z nią strony mogą zostać bez ostrzeżenia usunięte.
  
 
[[Kategoria:Pomoc]]
 
[[Kategoria:Pomoc]]
  
 
{{Vote}}
 
{{Vote}}

Wersja z 18:46, 22 cze 2021

Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Skoro tu jesteś, to znaczy, że wiesz o najważniejszej rzeczy związanej z wiki - możliwości edycji przez każdego. Dzięki temu w wiki można łatwo zgromadzić dużo aktualnych informacji, na wysokim poziomie. Nie musisz bowiem mieć doskonałej pamięci, być mistrzem pióra i wyłapywać wszystkie literówki - wystarczy, że zrobisz to, w czym jesteś dobry, a ktoś inny może poprawić, uzupełnić lub nawet kompletnie zmienić Twój tekst. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o edytowaniu WikiFNiN.
Pamiętaj - Ty też możesz rozbudowywać WikiFNiN!

Jak edytować strony?

Kiedy klikniesz jeden z przycisków Edytuj lub link do strony, która jeszcze nie istnieje, znajdziesz się w trybie edycji. Domyślnie otworzy się edytor wizualny, w którym możesz wygodnie zmieniać treść stron. Poniższe wideo pokazuje jak korzystać z jego najważniejszych funkcjonalności - formatowania tekstu, wstawianie linków, sekcji, szablonów oraz kategorii.

Więcej pomocy na jego temat znajdziesz na stronach pomocy MediaWiki (mogą występować drobne różnice).

Jak przenieść stronę?

Jeśli widzisz, że jakaś strona jest ma błędną nazwę, możesz zgłosić to na jej stronie dyskusji lub samodzielnie przenieść. W tym celu wybierz opcję Przenieś z menu Więcej (zobacz screen poniżej) i podaj nową nazwę. Aby nie zepsuć linków, warto zostawić przekierowanie na poprzedniej stronie. Uwaga! Przenoszenie stron nie jest dostępne od razu dla nowych użytkowników.

Wiki-przenoszenie.png

Jak usunąć stronę?

Kiedy jakaś strona powinna zostać usunięta, napisz o tym na jej stronie dyskusji lub poinformuj administratora wiki. Strona zostanie wkrótce sprawdzona i usunięta.

Jak utworzyć nową stronę? =

TODO

Historia edycji

Nie bój się edytować! Każda zmiana jest zapisywana, historię edycji możesz znaleźć pod przyciskiem Wyświetl historię. Czasami może się zdarzyć, że Twoja zmiana zostanie anulowana przez innych użytkowników - na przykład, kiedy ktoś uzna, że pomyliłeś się w jakiejś informacji. W takiej sytuacji nie zniechęcaj się, tylko wykorzystaj stronę dyskusji do ustalenia z innymi użytkownikami, jaka jest właściwa wersja.

Kategorie, szablony i grafiki

Kategorie, szablony i grafiki to dodatkowe możliwości, które ułatwiają przekazywanie informacji i odnajdywanie powiązanych stron. Na kilku następnych stronach tutorialu dowiesz się, z jakich można korzystać w WikiFNiN.

Zalecenia dla edytorów

Na stronie Pomoc:Zalecenia dla edytorów znajduje się kilka podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się wszyscy edytorzy WikiFNiN. Pamiętaj, że WikiFNiN jest poświęcona serii Felix, Net i Nika. Wszystkie niezwiązane z nią strony mogą zostać bez ostrzeżenia usunięte.

Komentarze (6)

Komentarze (6) [Pomoc]


avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

113 miesiące temu
Wynik 0
Testowy komentarz
avatar

SnorriChętnie dzieli się wiedzą o FNiN

113 miesiące temu
Wynik 4
Testowy Komentarz :D
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
Odpowiedź do komentarza.
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze ja!
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze raz
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze odpowiedź...

Nie możesz publikować komentarzy.