3.00
(3 głosy)

Użytkownik:Kam193/brudnopis

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Skoro tu jesteś, to znaczy, że wiesz o najważniejszej rzeczy związanej z wiki - możliwości edycji przez każdego. Dzięki temu w wiki można łatwo zgromadzić dużo aktualnych informacji, na wysokim poziomie. Nie musisz bowiem mieć doskonałej pamięci, być mistrzem pióra i wyłapywać wszystkie literówki - wystarczy, że zrobisz to, w czym jesteś dobry, a ktoś inny może poprawić, uzupełnić lub nawet kompletnie zmienić Twój tekst. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o edytowaniu WikiFNiN.
Pamiętaj - Ty też możesz rozbudowywać WikiFNiN!
Manfred, Twój ulubiony wikiprzewodnik

Jak edytować strony?

Kiedy klikniesz jeden z przycisków Edytuj lub link do strony, która jeszcze nie istnieje, znajdziesz się w trybie edycji. Domyślnie otworzy się edytor wizualny, w którym możesz wygodnie zmieniać treść stron. Poniższe wideo pokazuje jak korzystać z jego najważniejszych funkcjonalności - formatowania tekstu, wstawianie linków, sekcji, szablonów oraz kategorii.

Więcej pomocy na jego temat znajdziesz na stronach pomocy MediaWiki (mogą występować drobne różnice).

Historia edycji

Nie bój się edytować! Każda zmiana jest zapisywana, historię edycji możesz znaleźć pod przyciskiem Wyświetl historię. Czasami może się zdarzyć, że Twoja zmiana zostanie anulowana przez innych użytkowników - na przykład, kiedy ktoś uzna, że pomyliłeś się w jakiejś informacji. W takiej sytuacji nie zniechęcaj się, tylko wykorzystaj stronę dyskusji do ustalenia z innymi użytkownikami, jaka jest właściwa wersja. Na końcu tutorialu znajdziesz stronę Pomoc:Zalecenia dla edytorów zawierającą kilka podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się wszyscy edytorzy WikiFNiN.

Jak przenieść stronę?

Jeśli widzisz, że jakaś strona jest ma błędną nazwę, możesz zgłosić to na jej stronie dyskusji lub samodzielnie przenieść. W tym celu wybierz opcję Przenieś z menu Więcej (zobacz screen poniżej) i podaj nową nazwę. Aby nie zepsuć linków, warto zostawić przekierowanie na poprzedniej stronie. Uwaga! Przenoszenie stron nie jest dostępne od razu dla nowych użytkowników.

Wiki-przenoszenie.png

Jak usunąć stronę?

Kiedy jakaś strona powinna zostać usunięta, napisz o tym na jej stronie dyskusji lub poinformuj administratora wiki. Strona zostanie wkrótce sprawdzona i usunięta.

Jak utworzyć nową stronę?

Aby utworzyć nową stronę, wystarczy, że wpiszesz nazwę brakującego artykułu w wyszukiwarce. Ponadto, tworzenie strony rozpoczyna się też po kliknięciu czerwonego linku. Możesz także skorzystać ze strony Specjalna:Potrzebne strony, na której znajduje się zestawienie linków do nieistniejących artykułów.

Porady jak napisać artykuł znajdziesz na poniższych stronach (także w dalszej części tutorialu):

Szablony, kategorie i grafiki

Szablony to wcześniej przygotowane elementy, które pozwalają na łatwe wstawianie często wykorzystywanych fragmentów. Są nimi m.in. ramki informacyjne i pole z komentarzami. Listę ważniejszych szablonów wykorzystywanych w WikiFNiN znajdziesz na stronie Pomoc:Lista szablonów.

Kategorie ułatwiają odnajdywanie powiązanych stron, zaś grafiki uatrakcyjniają artykuły. Na następnych stronach tutorialu dowiesz się, jak korzystać z nich w WikiFNiN.

Komentarze (6)

Komentarze (6) [Pomoc]


avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

111 miesiące temu
Wynik 0
Testowy komentarz
avatar

SnorriChętnie dzieli się wiedzą o FNiN

111 miesiące temu
Wynik 4
Testowy Komentarz :D
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

103 miesiące temu
Wynik 1
Odpowiedź do komentarza.
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

103 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze ja!
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

103 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze raz
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

103 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze odpowiedź...

Nie możesz publikować komentarzy.