UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

WikiFNiN:Historia wikiFNiN

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Inicjatorem projektu "wikiFNiN" był użytkownik Forum Oficjalnego FanClubu FNiN, wówczas Super Moderator, obecnie Administrator, luk.

Historia

Pierwsza wersja projektu powstała - i była rozwijana do momentu oficjalnego przejścia na wikiFNiN wspieraną przez FanClub - jako zupełnie osobny projekt, pod adresem http://wiki.fnin.cba.pl (strona już nie istnieje). Cały czas można przeczytać na Forum Oficjalnego FanClubu temat dotyczący ówczesnej wersji wikiFNiN. Ze względu na to, że wówczas projekt nie był wspierany przez FanClub, temat został zamknięty.

Początkowo zainteresowanie projektem było spore, z czasem jednak znacząco spadło, tak, że edycje były sporadyczne i przez dłuższy czas nie pojawiało się zbyt dużo nowych artykułów. Pod koniec 2009 roku aktywność użytkowników (głównie nowych) znacznie wzrosła, tak, iż 31 grudnia 2009r. powstała setna strona (nie artykuł!). Setny artykuł pojawił się dopiero pięć miesięcy później - 27 maja 2010r.

Jeszcze przed wsparciem projektu przez FanClub, link do wikiFNiN znalazł się na Oficjalnej Stronie Autora (http://rafalkosik.com).

Wsparcie Oficjalnego FanClubu

Mimo, iż początkowo wikiFNiN była niezależnym od FanClubu projektem, to już wówczas ustalono, że aby Oficjalny FanClub wziął wikiFNiN pod swoje skrzydła, musi ona zdobyć większą popularność. W 2010r. się to udało - wikiFNiN zawierała ponad 100 artykułów (w chwili przeniesienia dokładnie 107), zaś nowi użytkownicy i osoby niezarejestrowane coraz częściej wprowadzały poprawki. Większość artykułów zawarta była w odpowiednich kategoriach, powstało wiele szablonów.

Pierwsze poważniejsze rozmowy na temat wsparcia wikiFNiN przez Oficjalny FanClub zaczęły się w maju 2010r. Z kilku postów o wikiFNiN na łamach Forum FanClubu wywiązała się już konkretna rozmowa o jej przeniesieniu, tym razem już o bardziej "prywatnym" charakterze, tj. poprzez prywatne wiadomości. Ostatecznie, nie bez problemów, wiki Felix, Net i Nika pod adresem wiki.fnin.eu, został utworzona 16 czerwca 2010r.

Przez kilka kolejnych dni trwało przenoszenie stron i przygotowywanie wikiFNiN do szerszego użytkowania. Powstała, m. in. część stron projektu. WikiFNiN otrzymała również logo (z błędną, wówczas stosowaną, nazwą Wikipedia, choć nie jesteśmy powiązani z Wikipedią, wolną encyklopedią).

Encyklopedia FNiN obecnie

Równo miesiąc po przeniesieniu - 16 lipca 2010 - za sprawą użytkownika Forum Oficjalnego FanClubu FNiN, Jaguara, wikiFNiN została ujawniona szerszemu gronu (planowano to odłożyć na późniejszy czas) i od tego czasu bardzo prężnie się rozwija.

Wraz ze wzrostem popularności wzrosło też zainteresowanie botów i wandali, wikiFNiN często pada ofiarą ich ataków, skutki tego są jednak szybko usuwane, a sprawcy blokowani.

Sama wiki zdobywa coraz większą popularność; ilość dokonywanych edycji oraz artykułów czy zarejestrowanych użytkowników systematycznie rośnie.

Kalendarium

Data Wydarzenie
15 października 2008r. Luk zakłada pod adresem http://wiki.fnin.cba.pl WikiFNiN
31 grudnia 2009r. Utworzono setną stronę w bazie WikiFNiN
27 maja 2010r. Powstaje setny artykuł.
maj 2010r. Rozpoczynają się rozmowy o przeniesieniu WikiFNiN na serwery Oficjalnego FanClubu.
16 czerwca 2010r. Pod adresem http://wiki.fnin.eu powstaje Encyklopedia FNiN.
16 lipca 2010r. wikiFNiN została ujawniona.

Zobacz też