4.25
(4 głosy)

Ćmamut

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ćmamut - zwierzę zmyślone przez Laurę w opowieści w książce „Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka” podczas wycieczki w góry. Według także zmyślonego przez nią prof. Hieronima Zygmuntowicza żyły w polskich Sudetach, były niewielkie, czarne i niezwykle płochliwe, prowadziły nocny tryb życia. Jako jedyny podgatunek mamutów miały przetrwać ostatnią epokę lodowcową.

Przystosowanie do środowisk[edytuj | edytuj kod]

By zacierać za sobą ślady, ćmamuty na końcach ogonów miały kity ze sztywnego włosia; zjadały dla niepoznaki co piątą jagodę z krzaka, upodabniając się do niedźwiedzi karłowatych, przez co trudno je było wytropić.

Tropienie ćmamutów przez prof. Zygmuntowicza[edytuj | edytuj kod]

Płochliwość ćmamutów nie przeszkodziła profesorowi w udowodnieniu ich istnienia. Ćmamuty uwielbiały marcepan, więc w okolicy Zygmuntowicz rozsypał go wraz ze środkiem na wypadanie włosów, by zostawiały za sobą ślad. Profesor zaznaczał na mapach trasy ich przejścia. Po połączeniu tych ścieżek zauważył wzór, który świadczył o tym, że ćmamuty były dość inteligentne. W końcu badacz przebrał się z borsuka, którego zwierzęta te akurat się nie bały i zrobił im zdjęcie. Później okazało się, że zdjęcie nie wyszło, bo uczony zapomniał nałożyć kliszę, a na dodatek ćmamuty okazały się zwykłymi dzikami.


Komentarze (1)

Komentarze (1) [Pomoc]
Loading comments...