UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Pomoc:Kategorie

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Wiki-kod

Cześć, Użytkowniku!
Kategoria ułatwiają porządkowanie stron w WikiFNiN oraz dostanie się do stron na podobny temat (np. miejsc akcji czy postaci występujących w danej książce), dlatego uznałem, że każda strona powinna być w jakiejś umieszczona. Dodatkowo kategorie również można umieszczać w innych kategoriach (np. kategoria Uczniowie jest umieszczona w kategorii Bohaterowie) - nazywamy je wtedy podkategoriami.
Zapoznaj się z moimi wskazówkami i pamiętaj, by dodawać kategorie do tworzonych stron!
Manfred, Twój ulubiony wikiprzewodnik

Aby stworzyć kategorię lub dodać ją do jakiejś strony, należy wpisać pod koniec odpowiedniego artykułu formułę:

[[Kategoria:Nazwa_kategorii]]

Listę kategorii, w jakich znajduje się dana strona, znajdziesz u dołu, np. w tym wypadku będzie tam wymieniona jedynie Kategoria:Pomoc.

UWAGA!
Podczas włączania podglądu, może się wydawać, że na stronie nie ma kategorii. Dzieje się tak dlatego, ze są one widoczne pod polem edycji!

Jeśli link do kategorii jest czerwony, klikamy na niego (ale dopiero po tym, jak zapiszesz zmiany na stronie, którą teraz edytujesz!). W polu edycji umieszczamy krótki opis kategorii. Strony, na których umieszczono kategorię, automatycznie są do niej dodawane.

Chcąc dodać stronę do kategorii, stosujemy formułę, którą podano na początku. Różnica jest taka, że jeśli kategoria istnieje - link będzie niebieski.

Aby dodać kategorię do innej kategorii, trzeba umieścić tę formułę na stronie kategorii.

UWAGA!
Kategorii nie umieszcza się na stronach przekierowujących.

Ważne Kategorie[edytuj]

Tutaj umieszczone są nazwy ważniejszych kategorii związanych z FNiN, nie są to wszystkie występujące w WikiFNiN.

 1. Kategoria:Powieści FNiN
 2. Kategoria:Opowiadania FNiN
 3. Kategoria:Bohaterowie
  • Tutaj umieszczamy artykuły o bohaterach serii.
  1. Kategoria:Uczniowie
   • Podkategoria o uczniach z serii FNiN.
  2. Kategoria:Nauczyciele
   • Podkategoria o nauczycielach z serii FNiN.
 4. Kategoria:Miejsca akcji
  • Tutaj umieszczamy artykuły o miejscach akcji
 5. Kategoria:Cytaty
  • Tu umieszczamy strony z cytatami, dodatkowo należy umieścić je również w kategorii dot. danej kiążki.

Są też inne kategorie (m.in. Kategoria:Wymaga uzupełnienia, Kategoria:Pilne), do których strony są dodawane po użyciu szablonów.

Kategorie dot. książek[edytuj]

Każda książka z serii ma własną kategorię, której nazwą jest tytuł części. Strony do tej kategorii są dodawane głównie szablonem {{Tylko}}, w niektórych przypadkach (np. stronach z cytatami) owe kategorie należy dodatkowo wpisać do artykułu. Niekiedy, jeśli jest to pierwszy artykuł z tą kategorią, jej nazwa będzie czerwona. Należy wówczas kliknąć na nią i utworzyć stronę z opisem kategorii (w tym przypadku dodając link do artykułu o odpowiedniej części).

Kategorie dotyczące książek dodajemy do stron, które opisują np. bohatera występującego tylko w tej części (wówczas za pomocą szablonu {{Tylko}}). Jeśli jakiś bohater występuje w dwóch lub trzech książkach, możemy, z pominięciem szablonu {{Tylko}}, dodać do niego kategorie książek, w jakich występuje - najlepiej również umieścić w treści strony informację o tym, że dany bohater/miejsce akcji/coś innego występuje jedynie w danych częściach.

Jak edytować stronę >