5.00
(2 głosy)

Czasy PRL-u

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czasy PRL-u, do których przenieśli się bohaterowie w drugiej części serii. Znaleźli się tam przechodząc przez pierścień Wunrung. Te czasy znacznie różniły się od dzisiejszych. Bohaterowie, by "złapać" autobus do Gdańska, musieli wychodzić na ulicę i szaleńczo machać do kierowcy, inaczej by się nie zatrzymał. Na ulicach jeździło niewiele samochodów, w większości Syreny, Warszawy i Fiaty 125p. Nie wiadomo dokładnego roku, do którego przenieśli się przyjaciele, ale na ulicach nie było jeszcze polonezów, więc Felix stwierdził, że muszą być przed rokiem 1978.

W sklepach w małych miasteczkach mogli kupić tylko czerstwy chleb, makaron, wodę sodową i ocet. W większych miastach można było sobie pozwolić na większy luksus, np. twarde biszkopty, oranżadę, która smakowała jak landrynka rozpuszczona w wodzie sodowej, czy bułki pokryte pieczarkami i przypalone serem. Wieści o czekoladzie do kupienia, przychodziły z dwu tygodniowym wyprzedzeniem, a ludzie brali wolne, żeby tylko móc ją kupić. Cieszono się z kupna papieru toaletowego, ustawiano się w gigantycznych, nawet stu-osobowych kolejkach po makaron i mięso, a gdy Net chciał kupić długopis, kobieta pracująca w kiosku podała mu akwarele.

Również styl tamtejszych Polaków zadziwiał bohaterów. Mieszkańcy Polski nosili stroje szare, wyblakłe, nudne, albo hipisowskie, wesołe i kwieciste. Popularną fryzurą była trwała lub długie rozpuszczone włosy. Polska za czasów PRL'u była smutna, jednolita i nieciekawa. Neta zdziwił brak KFC, Mc'Donaldsa, korków w Warszawie, reklam i wszystkiego tego, co teraz spotykamy na każdym kroku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...