Konpopoz
Konpopoz ( KONserwator POwierzchni POZiomych) - spory niebieski robot na gumowych gąsienicach. Był robotem sprzątającym w Instytucie Badań Nadzwyczajnych. W tomie szóstym współpracował z Felixem, Netem i Niką – przez wzgląd na pierwsze prawo robotyki, musiał pomóc im wykradając dane z Instytutu.
Był uznawany za dość „chamski” odkurzacz, gdyż nie lubi ludzi i jest do nich krytycznie nastawiony (nazywa ludzi białkowcami). Szczerze nienawidził swojej pracy, a jeszcze bardzo nienawidził tego, że odczuwa wewnętrzną potrzebę jej wykonywania. Potrzeba była oczywiście zaprogramowana i Konpopoz wręcz maniakalnie musiał odkurzać, zamiatać, zmywać, ścierać, pastować i polerować.
W ósmym tomie zapoczątkował bunt maszyn, na początku którego jedna z jego kopii zniszczyła jego „ciało” za pomocą Bomby EMP wraz z pierwotnym oprogramowaniem. Wynikiem buntu było wydostanie się AI Konpopoza do Internetu.
W dziewiątej części, w świecie B35 Konpopoz nie doprowadził do buntu maszyn i wciąż sprzątał w Instytucie.
Wygląd[edytuj | edytuj kod]
Konpopoz wyglądał trochę jak karykaturalny model śmieciarki lub żukopodobnego owada. Był wysoki na półtora metra, długi też półtora, a szeroki zaledwie na pół. Większą jego część stanowił obły zbiornik, zakończony z tyłu dziwną konstrukcją drążków, szczotek i elastycznych rur. Z przodu, nieco poniżej garbu zbiornika, z obudowy wystawała kopułka z dwoma obiektywami i antenką. Po obydwu jej stronach przylegały do kadłuba złożone stalowe ramiona, zakończone trójpalczastymi manipulatorami.Ma przednią część odczepianą kedy ją odczepia to jeździ na 3 kółkach ma manipulatory i swoją "głowę". Kompopoz właściwy ma wtedy pół metra wysokości
Nazwa[edytuj | edytuj kod]
Nazwa Konpopoza to skrót od "Konserwatora Powierzchni Poziomych". Została wymyślona jako tymczasowa przez Piotra Polona, ale później nie dało się jej zmienić, ponieważ robot jest wyposażony w zaawansowane AI z emulacją osobowości i naruszyłoby to jego spójność tożsamości. W związku z tym Konpopozowi wmówiono, że jego imię było imieniem greckiego wojownika.
WikiFNiN poleca ten artykuł Ten artykuł został uznany za wyjątkowo dobry i umieszczono go na stronie głównej WikiFNiN po raz pierwszy w sierpniu 2012r. Więcej polecanych artykułów znajdziesz w tej kategorii. Aby zaproponować nowy, odwiedź stronę WikiFNiN:Polecane artykuły |
Komentarze (4)