Projekt JumpGate
Projekt JumpGate występuje(ą) tylko w książce pt. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero lub jej drugiej części Inne artykuły związane z tą książką znajdziesz w tej kategorii |
Projekt JumpGate - również znany pod nazwą Skoczywrota - międzynarodowy projekt, którym zajmował się Instytutu Badań Nadzwyczajnych w książce Felix, Net i Nika oraz Świat Zero.
Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]
Naukowcy Instytutu skonstruowali kopie pierścienia Wunrung o takich samych parametrach jak ten oryginalny, ale z użyciem nowoczesnej technologii. Część niezbędnych wzorów znaleźli w Trzynastej Księdze profesora Kuszmińskiego. Skoczywrota jednak nie były idealną repliką niemieckiego wynalazku i miały być teleportem; okazały się jednak łącznikiem różnych światów równoległych. Prawdziwe funkcje pierścienia odkryli dopiero przez przypadek Przyjaciele, w chwili kiedy postanowili uczcić wydarzenia minionych wakacji z Milo (opisane w drugiej części serii), przechodząc przez Skoczywrota. Z każdym kolejnym skokiem coraz bardziej oddalali się od Świata Zero.
Wygląd[edytuj | edytuj kod]
Pomieszczenie zostało zaadaptowane z poprzedniego projektu; znajduje się ono w Budynku A.
Stalowe drzwi rozsuwają się, ukazując okrągłą, sklepioną betonową salę o średnicy kilkunastu metrów. Jej centralną część zajmuje betonowy podest podniesiony ponad resztę posadzki o kilka stopni. Umieszczono na nim pionowo pierścień, zagłębiony do jednej czwartej wysokości w betonie. Na jego obwodzie przyśrubowano elektromagnesy z grubym uzwojeniem. Kable, spięte w wiązki, schodzą do dwóch betonowych kopuł po obu stronach urządzenia. Dalej przyśrubowane do podłogi stoją jeszcze inne skrzynie elektryczne i urządzenia nieznanego przeznaczenia. Wszystko błyska małymi kontrolkami i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Wolny pozostaje tylko szeroki na kilka metrów pas betonu, łączący pierścień z wrotami wejściowymi.
Nad wrotami znajduje się szeroki, betonowy, wystający na ponad metr wykusz z kilkoma nieprzejrzystymi szybami, pochylonymi w stronę wnętrza hali - sterownia. Jest ciemna, rozświetlona tylko lampkami przy komputerach i w najmniejszym stopniu nie przypomina tej z Milo. Są tu dwa rzędy blatów z ustawionymi komputerami, w większości laptopami, i około dwanaście foteli, w których siedzą naukowcy.
Jak duży ładunek mogą przesyłać Skoczywrota?[edytuj | edytuj kod]
W świecie Zero nie ma takiej informacji. Jednak w B75 Skoczywrota służą do przesyłania informacji. Gdyby zwiększono energię, by tunel alterprzestrzenny stał się wystarczająco szeroki do przesyłania obiektów materialnych, zgasłoby światło w całej dzielnicy. Teoretycznie można przesyłać ładunki, ale nigdy tego nie sprawdzano. Możliwe jest, że do przesłania ziemniaka będzie potrzebne więcej energii niż może wyprodukować elektrownia atomowa przez dziesięć lat. Tak mówił tata Felixa.
Paradoksy Skoczywrót[edytuj | edytuj kod]
Przechodząc przez Wunrung człowiek ląduje w świecie równoległym, tyle że oddalonym od naszego o ułamek sekundy. Skoczywrota wzmacniają ten efekt.
Działanie JumpGate[edytuj | edytuj kod]
Po dwóch stronach Pierścienia stoją dwa rechnery. Jeden nadaje wiadomości, a drugi odbiera odpowiedzi. Dzięki kablowi oba rechnery tworzą mały netz. Po uruchomieniu Pierścienia pierwszy rechner wysyła dane do innego świata, a drugi odbiera dane z tamtejszego rechnera numer jeden. Każda transmisja trwa pół sekundy, czasem dłużej, a przerywacz na jedną setną sekundy odcina zasilanie Pierścienia. To wystarczy, by nastąpił przeskok do kolejnego świata. Z nim znów rechnery wymieniają dane i tak kilkadziesiąt razy w ciągu każdej sesji. Zanim pociąg nie wyjedzie z odcinka linii zasilanej stąd, otrzymuje się od siedemdziesięciu do przeszło stu wyników.
Alterbliźniacy[edytuj | edytuj kod]
Teoretycznie możesz zadać pytanie samemu sobie i otrzymać odpowiedź. By otrzymać pełną odpowiedź na zadane alterowi pytanie, nie można oprzeć się tylko na jednym alterze.
Teoria wieloświata[edytuj | edytuj kod]
U podstaw teorii wieloświata leży założenie, że poszczególne światy się różnią. Światy bliskie różnią się mniej, a im bardziej są odległe, tym różnic jest więcej.
Znane Osoby biorące udział w projekcie[edytuj | edytuj kod]
- Piotr Polon (tata Felixa),
- Marek Bielecki (tata Neta),
- Profesor Słowiński - główny szef projektu JumpGate.
Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]
- Zobacz też: Wunrung
- Zobacz też: Freedom Tunel