4.50
(8 głosów)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Światy równoległe (teoria)

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Światy równoległe, aby znaleźć inne.

Światy równoległe (wieloświat) – rzeczywistości odmienne od naszej, różniące się większą lub mniejszą ilością szczegółów, od pewnego momentu w przeszłości. Felix, Net i Nika podróżowali pomiędzy nimi w dziewiątej części serii. Przyjaciele przemieszczali się dzięki Skoczywrotom, znajdującym się w Instytucie Badań Nadzwyczajnych, które były wzorowane na Wunrungach [1], lecz nie działały zgodnie z zamierzeniami. Zamiast łączyć się z innymi pierścieniami, łączyły się same ze sobą w innym świecie alternatywnym. Teoria wieloświata została stworzona przez Hugha Everetta III[2].

Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.
Właśnie na tej zasadzie działają światy równoległe – rozdzielają się wraz z każdym naszym wyborem.

Opis teorii[edytuj | edytuj kod]

Teoria światów równoległych w książce została wytłumaczona w następujący sposób: jeżeli podrzucimy monetę, to w tym momencie świat się rozdziela – w jednym z tych światów wypadła reszka, w drugim orzeł. Jeżeli więc staniemy przed wyborem w Świecie Zero, to w każdym ze światów wybierzemy inne rozwiązanie. Innymi słowy, wszystko co może się zdarzyć, zdarzy się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości, która przypomina wielkie, rozgałęziające się w każdej chwili drzewo.

Przykładowo: przy założeniu, że następne pytanie jest zależne od odpowiedzi na poprzednie, to pytanie nr 29 otrzymamy tylko wtedy, gdy na pytanie nr 8 zaznaczymy odpowiedź A., a pytanie nr 74 tylko wtedy gdy wcześniej zaznaczymy odp. B. I tak dalej...

Światy alternatywne (podróże FNiN)[edytuj | edytuj kod]

Felix, Net i Nika skacząc pomiędzy światami równoległymi odkryli, że w większości z nich byli przyjaciółmi i wspólnie przeżywali przygody. Działo się tak, ponieważ początkowo byli traktowani jako całość wraz ze wszystkimi przedmiotami, które mieli przy sobie. Jest jednak możliwe, że zamiast altera, ktoś może się zamienić z przedmiotem o tej samej wadze. Przykładowo, Nika (46 kg) zamieniła się ze złotem (46 kg) w świecie B75. Stało się tak, ponieważ w tym świecie przechodzili oni oddzielnie, a jednocześnie Niemcy transportowali złoto. Wystarczyłoby, żeby alterbliźniaczka Niki weszła chwilę później niż Felixa i Neta, a pierścień musiał znaleźć zamiennik. W następnym świecie dziewczyna też nie była ich przyjaciółką, a zamiast niej alterterportował się worek ziemniaków. Dodatkowo Złoty Jeż zawsze zamieniał wyściubiacze na jednakową masę powietrza, ze względu na mniej wymaganych obliczeń.

Tylko w świecie B75 naukowcy odkryli sposób komunikowania się ze swoimi alterami. Dzięki rechnerom wysyłali i odbierali dane, dzięki którym mogli ocenić prawdopodobieństwo jakiegoś wydarzenia.

Inne książki[edytuj | edytuj kod]

Rafał Kosik poruszył jeszcze tę teorię w zbiorze opowiadań dla dorosłych pt. „Obywatel, który się zawiesił”, w opowiadaniu „Skrytogrzesznicy”. Opisane tam maszyny pozwalały na komunikowanie się ze swoimi alterami, aby dowiedzieć się, jakie jest prawdopodobieństwo, np. własnej śmierci. Oprócz tego, wykorzystując teorię wieloświata dało się oskarżyć każdą osobę o przestępstwo. Mimo że go nie popełniła w Świecie Zero, to wiedząc, że w odległym równoległym świecie jest zupełnie innym człowiekiem, może być także przestępcą. A skoro jest złoczyńcą tam, to może być nim też w Świecie Zero.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia opisana w książce Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
  2. Więcej informacji o Hugo Everett znajdziesz w Wikipedii.

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też: Światy alternatywne (podróże FNiN)

Więcej o informacji wieloświecie można znaleźć w artykule na Wikipedii.

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...