0.00
(0 głosów)

Wyściubiacze Złotego Jeża

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Wyściubiacz (ujednoznacznienie), aby znaleźć inne.

Wyściubiacze Złotego Jeża – sondy alterprzestrzenne, które Złoty Jeż wysyła (lub wyściubia, jak to nazywa) do światów alternatywnych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Pojedynczy wyściubiacz ma wymiary piłki futbolowej i waży około trzech kilogramów. Podobnie jak skafandry Złotego Jeża, urządzenia wykonane są ze złotego korpusu z wystającymi złotymi kolcami srebrnymi u nasady. Na gładkiej powierzchni znajdują się małe obiektywy, krótkie rurki i jakieś otworki.

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Kiedy wyściubiacze nie są używane, spoczywają we wnękach w murze, w tej samej sali, w której Złoty Jeż przechowuje zapasowe skafandry. Zagłębienia są niewiele większe od urządzeń, jednak cały czas unoszą się one w powietrzu, nie dotykając ich ścian. Gdy wyściubiacz jest gotowy do użycia, powoli wysuwa się z wnęki. Patrząc na niego można stwierdzić, skąd czerpie energię, ani w jaki sposób jest napędzany. W locie wolno się obraca, omiata otoczenie niebieskimi promieniami i zatrzymuje się, jeżeli światło padnie na ludzkie ciało. Cały czas wydaje ciche, modulowane buczenie, podobne do transformatora. Nagle z bardzo dużą prędkością kieruje się w stronę otworu w suficie i znika z donośnym pufnięciem – alterportuje się, a w zamian do świata przybywa 3 kg powietrza. Dźwięk wywołany jest nagłą zmianą ciśnienia. W nowym świecie wyściubiacz ląduje w chwilowej bańce próżni, jednak z tego powodu nie może pojawić się w małym, zamkniętym pomieszczeniu – różnica ciśnienia byłaby zbyt duża i zadziałałaby jak wybuch granatu. Złoty Jeż nie chce przenosić np. kamienia, ponieważ jest z tym więcej obliczeń, czyli więcej potencjalnych błędów. W odwiedzanym świecie alternatywnym wyściubiacz bada nowy świat przez kilka minut, a następnie wraca do B65000000. Jeżeli Złoty Jeż uzna go za interesujący, wybiera się tam osobiście.

Śledzenie superpaczki[edytuj | edytuj kod]

Podczas podróży Felixa, Neta i Niki urządzenia miały dodatkową misję – wyśledzenie przyjaciół, podanie koordynatów Złotemu Jeżowi, a w miarę możliwości, zatrzymanie ich w jednym miejscu. Pierwszy pojawił się w Orchidei, gdzie superpaczka pomyśleła, że goni ich Bezkształt. Następnie, na Złomogórach wyściubiacze zamazywały strzałki rysowane przez przyjaciół w celu oznaczenia drogi, którą wybrali. Kolejne spotkanie zostało opisane w kawiarni w świecie B800, gdzie schowali się razem z Laurą przed chuliganami. W piramidzie Złotego Jeża Felix, Net i Nika zauważyli całą ścianę z wnękami wypełnionymi wyściubiaczami, a gospodarz, po powrocie, opowiedział o nich więcej. Po jakimś czasie przyjaciele przestali zwracać uwagę na dźwięki wydawane przez urządzenia.

Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]


Nie możesz publikować komentarzy.