UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Vertical

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Okładka Verticala
Okładka Verticala

Vertical” – druga (po „Marsie”) powieść, autorstwa Rafała Kosika, kierowana do dorosłego czytelnika. Łączy w sobie cechy charakterystyczne dla klasycznego science - fiction oraz fantastyki socjologicznej. Po raz pierwszy wydana, w miękkiej oprawie, w 2006 roku przez Powergraph. Wznowiona w 2012 roku, tym razem w tzw. hardcoverze i rozszerzona o opowiadanie „Wyprawa Szaleńców” (rozwijające niektóre wątki książki), przez to samo wydawnictwo. Obydwie edycje są częścią serii „Science Fiction z plusem”, w której regularnie ukazują się polskie powieści fantastyczne. Rafał Kosik sam zaprojektował okładkę swojej książki.

Powieść w 2007 (za rok 2006) roku była nominowana do najbardziej prestiżowego, polskiego wyróżnienia fantastycznego, Nagrody im. Janusza A. Zajdla (przegrała z „Popiołem i Kurzem” Jarosława Grzędowicza) oraz do Nagrody Nautilusa 2006, którą to zdobyła ex aequo z „Czarnym Pergaminem” Rafała Dębskiego.

Podczas Polonu 2007 czeskiemu wydawnictwu Laserbooks zostały sprzedane prawa do publikacji „Verticala”. Książka ukazała się niespełna dwa lata później w tłumaczeniu Roberta Pilcha.

Powieść składa się z dwudziestu sześciu rozdziałów, epilogu oraz prologu. Fabułę można podzielić, także na trzy części, które jednak nie są w żaden sposób wyróżnione w książce.

Za opisem ze strony wydawcy: „W Verticalu ludzie żyją w stalowych miastach wspinających się po linach. Dążą do bliżej nieokreślonego Celu.”. Murk jest mieszkańcem jednego z takich miast, Aristo. W przeciwieństwie do znacznej większości społeczeństwa, nie interesuje go Cel – jest zafascynowany przeszłością. Szuka odpowiedzi na pytania, które nie postają w głowach przeciętnych obywateli. Ta postawa napędza fabułę całej książki.

W drugiej części scenografia znacznie się zmienia. Towarzyszymy Jonathanowi, mieszkańcowi Herlanu i badaczowi niebieskiemu, który po linach, wyprawia się w górę by, ze znacznej odległości, obserwować miasta pnące się w górę. Niestety, od pewnego czasu jego profesja nie cieszy się zbytnią popularnością. By zachować życie zgadza się na, wcale tego nie gwarantującą, propozycję gubernatora.

W trzeciej części wracamy do Murka. Jego perypetie są, od czasu do czasu, przeplatane krótkimi fragmentami informującymi nas o kolejnych poczynaniach Jonathana.

Na dwa miesiące przed premierą powieści w magazynie Science Fiction Fantasy & Horror [nr 6(08) 2006] ukazało się opowiadanie „Wyprawa Szaleńców” opowiadające o poszukiwaniach legendarnego supła na linie. Później mogliśmy się z nim zapoznać w wydaniu rozszerzonym powieści oraz w zbiorze opowiadań „Obywatel, który się zawiesił”. Tytułowi szaleńcy to grupa naukowców, badaczy. Ich przedsięwzięcie jest wspomniane w samej powieści. Opowiadanie kontynuuje kilka wątków i motywów z książki, jednakże może być czytane bez znajomości „Verticala” –czytelnik nic nie straci z lektury opowiadania.

Ciekawostką może być fakt, że „Vertical” jest książką, która powstała na podstawie snu. Wizja miast, pnących się w górę po linach, swój żywot rozpoczęła pod postacią marzenia sennego. Kosik zarzucił jednak projekt w trakcie realizacji (gdy miał już gotowe około trzy czwarte powieści). Ten długo czekał na swoją kolej w „szufladzie” autora. Przeczytać o tym możemy w wywiadzie przeprowadzonym przez portal Katedra w czerwcu 2006 roku.

Ten artykuł został nadesłany na FanClubowy konkurs z okazji premiery S02
Nadesłał(a): Snorri. Artykuł mógł być później edytowany.
Gwiazda.png WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł został uznany za wyjątkowo dobry i został umieszczony
na stronie głównej WikiFNiN w maju2013r.
Gwiazda.png

Gwiazda.png

WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł uznano za wyjątkowo dobry! Więcej informacji....
0.00
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka


avatar

Zielona OliwkaZainspirowany WikiFNiN

520 dni temu
Ocena: 0
Czytałam! Fajne.

Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!