4.67
(3 głosy)

Sąd uczniowski

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sąd uczniowski – projekt, będący pierwszym etapem planu wychowania demokratycznego i kształtowania podstaw obywatelskich, wymyślony przez dyrektora Juliusza Stokrotkę w ramach programu szkolnego: "Przejawy aktywności uczniowskiej".


Założenia[edytuj | edytuj kod]

  • Sąd ma się zajmować mniej istotnymi sprawami, jednakże dyrektor zobowiązał uczniów do orzekania co najmniej jednego wyroku tygodniowo.
  • Nie można zaskarżyć nauczyciela.
  • Obrady odbywają się w sali 102.
  • Sędzia rozpoczyna i kończy obrady oraz może zarządzić spokój, uderzając drewnianym młotkiem w podręcznik do historii.
  • Przewodniczącym sądu miała zostać osoba wyłoniona w konkursie. Ponieważ Eryka Surowiec była jedyną kandydatką, to właśnie ona pełniła funkcję sędziego.
  • Przed ogłoszeniem wyroku skład sędziowski musi się naradzić.


Skład sądu[edytuj | edytuj kod]


Rozprawy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza rozprawa - pierwsze posiedzenie[edytuj | edytuj kod]

Sprawa o dewastację witryny szkolnego sklepiku "Łakoć".

Oskarżony: Net Bielecki.

Oskarżyciel: Felix Polon (nie chciał tego robić, ale został odgórnie wyznaczony).

Obrona: Gilbert Kurtacz

Widownia: Nika Mickiewicz

Przebieg rozprawy: Net został oskarżony o dewastację szkolnego sklepiku "Łakoć", to znaczy naklejenie przez trzech przeczeń „nie” odpowiednio przed słowami „smacznie” „zdrowo” i „tanio”. Podczas procesu Net przyznał się do winy, dodając, że to on sam umieścił dowód swojego czynu (film) w internecie. Eryka była gotowa wymierzyć karę, ale Klaudia przypomniała, że przed ogłoszeniem wyniku skład sędziowski musi się naradzić. Z powodu braku czasu obrady zostały przeniesione na następny dzień. Okazało się również, że Net nie działał w pojedynkę - był z nim Felix.


W międzyczasie przyjaciele, w ramach "rekompensaty", postanowili dokleić w miejsca nie słowa tak, otrzymując tym samym: Tak tanio! Tak smacznie! Tak Zdrowo!.

Pierwsza rozprawa - drugie posiedzenie[edytuj | edytuj kod]

Sprawa o dewastację witryny szkolnego sklepiku "Łakoć".

Oskarżeni: Net Bielecki, Felix Polon, Nika Mickiewicz.

Oskarżyciel: Oskar Barwiński (również nie chciał tego robić, ale został odgórnie wyznaczony).

Obrona: Gilbert Kurtacz

Widownia: Nika Mickiewicz

Przebieg rozprawy: Tym razem Eryka zaczęła od pokazania dowodu w sprawie - zielono-czerwonego filmu z monitoringu szkolnego z dnia poprzedniego. Film pokazywał doklejanie przez przyjaciół słów tak, został jednak puszczony od tyłu, przez co wyglądało, jakby zrywali te napisy. Mimo dwóch wnoszących o uniewinnienie przemów Gilberta, Eryka skazała przyjaciół na dziesięć godzin prac porządkowych na terenie szkoły - codziennie po lekcjach przez godzinę.

Druga rozprawa[edytuj | edytuj kod]

Sprawa o uznanie samochodu za dzieło sztuki.

Oskarżona: Zuzanna Zdrój.

Oskarżyciel: Felix Polon.

Obrona: brak

Eksperci: Zosia Frankowska, Aurelia Ziemek, Gilbert Kurtacz.

Widownia: kilkunastu uczniów gimnazjum

Przebieg rozprawy: Spór polegał na rozbieżności zdań w sprawie tematu lekcji plastyki. Zadanie polegało na namalowaniu lub narysowaniu czegoś, co każdy uważa za prawdziwą sztukę. Felix narysował samochód, ale pani Zdrój uznała, że to nie jest sztuka. Eryka zarządziła, aby wypowiedzieli się "eksperci": Zosia wstrzymała się od głosu, natomiast zarówno Aurelia, jak i Gilbert, potwierdzili, iż motoryzacja jest sztuką. Sąd przychylił się do ich opinii, dodając jednak, że wyrok nie jest obligatoryjny dla nauczyciela. Sprawa zakończyła się ugodą (tzn. uznano, że samochód w kwiatki może być nośnikiem sztuki).


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Net sąd uczniowski i jego działalność nazwał "niskim sądem".


Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...