UWAGA! Zmień skórkę na Wektor!
Znane są problemy występujące przy używaniu skórek innych niż Wektor.
Aby zapewnić komfortową pracę z WikiFNiN, zalecana jest zmiana skórki na Wektor - możesz tego dokonać na stronie swoich preferencji zaznaczając Wektor.
Zapraszamy do dalszego rozbudowywania WikiFNiN!

Nika Mickiewicz

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
 Nika Mickiewicz
Nika Mickiewicz

Nika Mickiewicz - główna bohaterka serii książek pt. Felix, Net i Nika. Urodziła się w lipcu 1992 lub 1991 w Warszawie. Mieszka w półtorapokojowym mieszkaniu na trzecim piętrze starej kamienicy na Pradze. Jest dziewczyną Neta. Nie lubi Aurelii, ponieważ ta podrywa Neta. Uczęszcza do Gimnazjum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. W filmie TMK jej rolę odegrała Klaudia Łepkowska.

Wygląd[edytuj]

Nika to bardzo ładna dziewczyna o rudych włosach, stale układających się w niesforne loczki (w "Trzeciej Kuzynce" okazuje się, że nie są one naturalne). Ma wesoło błyszczące, zielone oczy oraz mały, lekko zadarty nos. Najchętniej zakłada czarne lub w szkocką kratę mini spódniczki i jeansowe kurteczki. Zawsze ubrana w czarne, wypastowane Martensy. Nieodłącznym elementem jej stroju jest spinka do włosów z zielonym oczkiem, którą odziedziczyła po babci. Wszystkie jej ubrania, poza martensami, pochodzą z lumpeksów, ale dziewczyna nosi je z takim wdziękiem, że nawet starsi chłopcy często się za nią oglądają.

Charakter[edytuj]

Nika jest odważna, samodzielna i zaradna. Te cechy charakteru wykształciły się u niej po śmierci rodziców, kiedy zdana tylko na siebie, musiała sama o siebie zadbać. Innymi jej cechami są: prawdomówność (stara się kłamać tylko w sprawie śmierci taty), dotrzymywanie danego słowa, lojalność (dobrym przykładem może być nie zdradzenie, przez określoną ilość czasu, tożsamości Olimpijczyków, którzy ukradli, jak się później okazało niewłaściwy, obraz, w książce Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka). Nika jest rozsądna, ponieważ oszczędnie wydaje niewielką sumę pieniędzy z renty taty. Jest przeciwna manipulacji drugim człowiekiem (martwiła się o ludzi, z których Net robił kretynów; nie chciała mieszać w głowie geograficzce, chociaż dzięki temu mogła poprawić ocenę).

Umiejętności i zainteresowania[edytuj]

Nika posiada niezwykłe umiejętności: zdolności telekinetyczne (potrafi podnosić przedmioty bez ich dotykania) oraz intuicję pozwalającą czasami przewidzieć niedaleką przyszłość (nazywana "kobiecą intuicją" lub od drugiej części "lodami miętowymi"), dzięki której wie m.in., że wydarzy się coś złego lub gdzie przyjaciele powinni czegoś szukać. Ulubionymi przedmiotami szkolnymi Niki są: historia i j. polski. Dziewczyna jest wielbicielką literatury, pochłania książki, a w szczególności romanse.

Rodzina i życiorys[edytuj]

Kiedy Nika miała sześć lat, w wypadku zginęła jej mama, która była historykiem sztuki. Leciała do zamku w Książu awionetką, której silnik przestał działać podczas przelotu nad zamkiem. Z książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa dowiadujemy się również, że przyczyną wypadku było przejście Bezkształta przez teleporter. Nika nie wie, gdzie pochowano jej mamę.

Klika lat po tym wydarzeniu zmarł jej ojciec, Paweł Mickiewicz. Fakt ten dziewczyna skrzętnie ukrywa, w obawie przed przeniesieniem jej do domu dziecka. Utrzymuje, że ojciec ma problemy z alkoholem i specjalnie się nią nie zajmuje. Wersję prawdziwą znają tylko Felix, Net, ich rodzice, Manfred, Amelia Mickiewicz, babcia Lusia. Babcia i mama Felixa same się tego domyśliły. Ojciec Niki pochowany jest na cmentarzu w Warszawie.

W wieku 13 lat poszła do gimnazjum, gdzie poznała chłopców. Praktycznie od razu się zaprzyjaźnili. W książce pt. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów śledzić możemy, jak nowy chłopak z klasy, Gerald usiłuje poderwać Nikę, co wyraźnie denerwuje Neta. Angus także podrywał Nikę na co dziewczyna nie zważała. Netowi jednak to nie było obojętne. Gdy Angus wyjeżdża, Net dziękuje, za to, Bogu z głębi serca.

Jej największym wrogiem jest klasowa piękność, Aurelia. Dziewczyny nie ukrywają faktu, że podoba im się Net, nieraz jawnie o niego walcząc. Z tą różnicą, że Nika go kocha, a Aurelia chciałaby po prostu chodzić z najkonkretniejszym chłopakiem w klasie.

Pierwszy, nieśmiały pocałunek Neta i Niki pojawił się na imprezie u Aurelii w tomie Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Natomiast pierwszy raz, odważnie całują się w części zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów.

W części czwartej jej sekret omal nie został odkryty przez wysoce niesympatycznego śledczego Szyneczko. Przeżywała ciężkie chwile podczas imprezy mikołajkowej urządzanej w sierocińcu Eleonory Chrubieszczak. Koniec końców, udało się oszukać śledczego za pomocą Golema-Golema.

W Orbitalnym Spisku została wpakowana w tarapaty przez Zosię, która, ubrawszy się jak Nika, została przyłapana przez kamerę na piciu wina w szkolnej toalecie. Dzięki pomocy przyjaciół, a także i niechcący Butlera (za sprawą nalewki z zapominajki alpejskiej), sprawę udało się rozwiązać bez demaskowania Zosi. Nika nie została ukarana, a nawet dodatkowo uzyskała z zachowania ocenę wzorową, dzięki czemu otrzymała stypendium.

W "Trzeciej Kuzynce" przyjaźń Niki i chłopaków została wystawiona na poważną próbę. Podczas gdy Felix i Net starali się udawać, że to normalny wyjazd i nic się nie dzieje, Nika zaczęła odkrywać mroczną tajemnicę skrywaną przez Kuzynki. Mało brakowało, a kłótnie i brak zrozumienia między nimi poskutkowałby śmiercią Niki i przejęciem jej ciała przez tytułową trzecią kuzynkę, Leopoldynę.

"Bunt Maszyn" ukazuje prawdziwe problemy, które dla Niki są codziennością. Deficyt budżetowy zmusza dziewczynę do zarobku balansującego na krawędzi prawa (Nika jest niepełnoletnia). Praca w restauracji Staropolska, choć wyjątkowo męcząca fizycznie i psychicznie, poreperowała nieco sytuację finansową Niki. Do tego z Krakowa przyjechała jej ciotka, Amelia Mickiewicz, siostra Pawła Mickiewicza. Dziewczyna była zmuszona udawać, że jej tata wciąż żyje. Ostatecznie ciotka Amelia (lub Emalia, jak przechrzcił ją Net) i tak dowiedziała się prawdy z ust mamy Felixa. Na pożegnanie zostawia bratanicy spore zapasy jedzenia i gotówkę, a sytuacja Niki wydawała się być ustabilizowana.

W Świecie Zero wraz z Felixem i Netem Nika podróżuje między światami równoległymi. Dochodzi do tego poprzez przejście przez pierścień zbudowany w Instytucie w celu prowadzenia badań nad podróżami czasoprzestrzennymi. Trafiają do różnych światów, gdzie między innymi Nika mieszkała w sierocińcu Eleonory Chrubieszczak (i chodziła do innej szkoły), zarabiała nosząc na sobie reklamy różnych firm - nie brakowało jej wtedy pieniędzy. Największym szokiem dla Niki był fakt, iż w hitlerowskiej Warszawie, jej rodzice wcale nie umarli.

W części zatytułowanej Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci Nika dla ratowania sytuacji pocałowała Felixa kilkanaście centymetrów przed Netem.

Ciekawostki[edytuj]

  • Prapra... prababcia Niki była jedną z ostatnich czarownic w Polsce. Ocalona została przez jej prapra... pradziadka, który był inkwizytorem i zakochawszy się w niej, ocalił ją przed spaleniem na stosie. Wypisał się dla niej z kościoła i wziął z nią ślub.
  • Pochodzenie imienia Niki nie jest znane, zaś książka Felix, Net i Nika oraz Świat Zero występuje w trzech wersjach, w każdej z nich w jednym ze światów równoległych pełne imię Niki brzmi, w zależności od wersji (,istnieje również wersja z imieniem Nika.) Weronika, Monika lub Dominika[1].
  • Przez jakiś czas pracowała w restauracji Staropolska.

Przypisy[edytuj]

  1. Czy na pewno przez przypadek nie przeszliście przez pierścień? - news na Forum Oficjalnego FanClubu demaskujący istnienie trzech wersji książki


Gwiazda.png WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł został uznany za wyjątkowo dobry i został umieszczony
na stronie głównej WikiFNiN w sierpniu 2012r.
Gwiazda.png

Gwiazda.png

WikiFNiN poleca ten artykuł
Ten artykuł uznano za wyjątkowo dobry! Więcej informacji....
4.78
GwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdkaGwiazdka (18 głosów)


avatar

AlzaninoZainspirowany WikiFNiN

3000 dni temu
Ocena: 1
Przypomina mi Hermionę z Harry'ego Pottera :)
avatar

Babcia LusiaCoś już wie o WikiFNiN

257 dni temu
Ocena: -1
Serio?! Bo mi nie
avatar

FlażoletkaCoś już wie o WikiFNiN

148 dni temu
Ocena: 0
Mi też
avatar

12Caterina12Coś już wie o WikiFNiN

2910 dni temu
Ocena: 0
W Alternautach jest wspomniane, że chyba nazywa się naprawdę Weronika, co jest logiczne, bo zdrobnieniem jest Nika :)
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

2909 dni temu
Ocena: 0
Nie do końca, por. http://forum...rzez-piercie :)
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

821 dni temu
Ocena: 0
u mnie monika zresztą popatrzcie na przypisy
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2798 dni temu
Ocena: -2
wcale nie ma na imie Weronika tylko Dominika przynajmiej tak ja nazywa agentka scisła
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

2797 dni temu
Ocena: 0
Jeszcze raz polecam zajrzenie do http://forum...rzez-piercie - wersji imienia jest kilka ;)
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2794 dni temu
Ocena: 0
Te wszystkie zdjęcia to z książki ? Ale zdziwaczałe ale to pewnie w innych światach
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

2793 dni temu
Ocena: 0
Nie do końca rozumiem, o czym mówisz - ale jeśli chodzi o galerię obrazów z Niką, to są to głównie avatary powstałe przy okazji różnych części FNiN, więcej ich znajdziesz na Oficjalnej Stronie FNiN: http://felix...blog/avatary
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2787 dni temu
Ocena: 0
nie , chodzio mi o zdjécia z linku od ciebie
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

2786 dni temu
Ocena: 0
Tak, wszystkie zdjęcia z imionami pochodzą z książek. ;) Każdy egzemplarz "Alternautów" ma jedną z tych trzech wersji.
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2786 dni temu
Ocena: 0
wstyd dla powergrapha
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

2785 dni temu
Ocena: 0
Wstyd, że trzy wersje imienia? Przecież to celowe, sprytny wybieg, żeby uniknąć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, "Jak ma na imię Nika?" ;) (poza tym, że to imię samobieżne)
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2784 dni temu
Ocena: 0
a kumam
avatar

NikaDomaZaciekawiony WikiFNiN

2741 dni temu
Ocena: 0
To tak, jakby spotkało się troje przyjaciół. Otwierają książki i nagle okazuje się, że każde z nich ma w ksiązce inną wersję imienia Niki. Dominika, Weronika, Monika. I teraz są dwa wyjaśnienia: 1.Przymus do ruszenia wyobraźnią czytelnika, poprzez sprytny wybieg, jak to ujął Kam193. 2.Każde z przyjaciół przeszło z książką przez pierścień...
avatar

KropkaCoś już wie o WikiFNiN

2734 dni temu
Ocena: 0
Strasznie to wszystko skomplikowane, co tu wpisujecie...
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2713 dni temu
Ocena: 0
kropka gdybys czytala uwarznie to bys zrozumiala
avatar

KropkaCoś już wie o WikiFNiN

2704 dni temu
Ocena: 0
Możliwe, ale czasem myśleć mi się nie chce...
avatar

KropkaCoś już wie o WikiFNiN

2704 dni temu
Ocena: 0
Bez obrazy, oczywiście.
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2691 dni temu
Ocena: 0
ja mam byc obrazona , to ty obrarzasz samego siebie
avatar

KropkaCoś już wie o WikiFNiN

2690 dni temu
Ocena: 0
no to sorki, ja
avatar

Alka13Zafascynowany FNiN&WikiFNiN

2688 dni temu
Ocena: 0
ok dziwne
avatar

Agent mamrotCoś już wie o WikiFNiN

2243 dni temu
Ocena: 0
Też ją lubię ale wolę Laurę
avatar

AerekkZainspirowany WikiFNiN

2122 dni temu
Ocena: 0
Moja ulubiona postać, tak btw
avatar

KarolWesZainspirowany WikiFNiN

1874 dni temu
Ocena: 1
Ta prapracośtam Niki wcale nie była ostatnią czarownicą. Ostatnie polskie czarownice uciekły przed Niemcami i mieszkają w Stanach.(sprawdźcie w "Kronikach Żelaznego Druida".)
avatar

Natasza(Nika)Coś już wie o WikiFNiN

1776 dni temu
Ocena: 0
ja w książce mam normalnie ,,Nika"
avatar

Nika.o22Coś już wie o WikiFNiN

1762 dni temu
Ocena: 0
to moja ulubiona!
avatar

Manfred05Coś już wie o WikiFNiN

1206 dni temu
Ocena: 0
u mnie jest monika mickiewicz ( tak przynajmniej mówi agentka zwięzła )
avatar

Oli200856Coś już wie o WikiFNiN

821 dni temu
Ocena: 0
Moja też, ale lubię wszystkich (Felix, Net, Nika, Laura oczywiście, nie Mamrot, Zwięsła itp.).
avatar

EmkaZyrafa013Coś już wie o WikiFNiN

150 dni temu
Ocena: 0
Nie no w ogóle ja myślałam jak zaczynałam czytać 1. Cześć, ze to zdrobnienie od Nikola XDDD
avatar

Fanka123Coś już wie o WikiFNiN

55 dni temu
Ocena: 0
Ja też, bo mam taką kumpelę i mówią na nią Nika.

Nie masz uprawnień do komentowania. Może powinieneś(aś) się zalogować lub zarejestrować? To zajmie tylko chwilę!