4.29
(7 głosów)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (książka)

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
(Przekierowano z Książka TMK)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-articleDisambiguation-ltr.png
Kilka artykułów ma podobną nazwę. Zobacz stronę ujednoznacznienia Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, aby znaleźć inne.
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa - przeznaczona dla młodzieży powieść z gatunku science-fiction, autorstwa Rafała Kosika. Stanowi drugą część cyklu Felix, Net i Nika, wydana w listopadzie 2005 przez Powergraph. Książka ma dziewiętnaście rozdziałów.

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: listopad 2005

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Autor okładki: Rafał Kosik

Liczba stron: 536


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Następna: Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów


Zobacz cytaty


TMK-min.jpg

Kup w sklepie Powergraphu


Rozdziały i ich opis[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
 1. Poranek tryfida
  Minęły dwa tygodnie od wydarzeń na pięćdziesiątym pierwszym piętrze Silver Tower. Felix przyjeżdża wcześniej do szkoły, spotyka Nikę. Oboje widzą, jak ich matematyczka ucieka przed monstrualną rosiczką tygrysią. Zamykają roślinę w toalecie. Po kilku minutach przychodzi tam profesor Butler, który szuka tej roślinki. Okazuje się, że rosiczka zjadła meganawóz, przez co tak urosła. Przychodzi Net. Wszyscy troje i Butler chowają się w kabinach, kiedy przychodzi trójka nastolatków, aby zapalić papierosy. Gdy widzą rosiczkę, uciekają. Felix przydeptuje skręty. Powoduje to poważne kłopoty - Felix, Net i Nika zostają zawieszeni w prawach ucznia za rzekome palenie papierosów.
 2. Jeszcze większe kłopoty
  Net mówi tacie o swoich problemach w szkole. Z trudem przekonuje go, że historia z rosiczką jest prawdziwa i że nie pali skrętów. Tata Neta będzie reprezentował na rozmowie z dyrektorem resztę rodziców. Niestety na tym spotkaniu dowiaduje się, że ktoś przerobił całej trójce oceny w dzienniku, ponadto ponoć jest świadek tego, jak przyjaciele palili w toalecie. Felix, Net i Nika postanawiają odkryć, kto za tym wszystkim stoi. Net sprawdza bazę danych z ocenami. Okazuje się, że to Lambert z ich klasy podniósł sobie oceny, przy okazji pogrążając trójkę przyjaciół. Felix, Net i Nika ustalają, że muszą wykraść dziennik, zmienić oceny na poprawne i zostawić w toalecie palące się skręty, aby oczyścić się z winy.
 3. Nocna wyprawa
  Przyjaciele zaczynają akcję - rolę blantów pełni herbata zawinięta w bibułkę. Zaczynają od pokoju nauczycielskiego. Udaje im się oszukać zainstalowany tam alarm, zmieniają przerobione przez Lamberta oceny na jedynki. Następnie podpalają i przydeptują skręty w toalecie.
 4. Prezentacja
  Marek Bielecki przychodzi do dyrektora gimnazjum. Słyszy, że profesor Eftep zamierza przygotować pogadankę o narkotykach. Oświadcza, że sam przygotuje taką prezentację. Przy okazji dowiaduje się od pani Pumpernikiel, że ta znowu znalazła jointy w toalecie. Felix, Net i Nika nie mogli ich zostawić, bo przecież nie przychodzą do szkoły. Po prezentacji pana Bieleckiego, dyrektor oznajmia, że jego syn z przyjaciółmi może wrócić do szkoły.
 5. Nieoczekiwana wiadomość
  Państwo Bieleccy, Marlena Polon, Felix, Net i Nika świętują zakończenie sprawy z narkotykami i ocenami. Przy okazji rodzice Neta mówią synowi, że wkrótce nie będzie już jedynakiem.
 6. Pierwszy kontakt
  Felix jedzie do taty nad morze, do miejscowości Milo. Piotr Polon pokazuje synowi bazę, w której jest tajemniczy obiekt, zwany "pierścieniem" bądź "Wunrung". Gdy Felix podchodzi do pierścienia, nagle przebiegają po nim iskry, znacznie zwiększa się jego aktywność, a w środku chłopiec widzi jakiś błękitny kształt.
 7. Imprezka
  Felix, Net i Nika bawią się na urodzinach Aurelii, koleżanki z klasy. Felix ponownie widzi za oknem postać, niedługo później widzi to też Zosia.
 8. Zjawa
  Cała trójka widzi zjawę na korytarzu w szkole. Uznają, że ta postać podąża za nimi. Umawiają się, że pojadą na wakacje do domku wynajętego przez Instytut koło bazy i spróbują odkryć, do czego służył pierścień oraz kim jest podążająca za nimi postać.
 9. Żelazny las
  Klasa bohaterów wyjeżdża do hotelu Jagodowy Bór, który prowadzi kolega profesora Eftepa, Józef Nizina. W czasie podróży po okolicy, przyjaciele zauważają stalowe drzewo. Wracają tam sami wieczorem, odkrywając cały las takich drzew. W jednym znajdują windę, jadą nią pod ziemię. Okazuje się tam być baza, podobna do tej w Milo. Gdy wydostają się z bazy drugim wejściem, aby nie zostać zaatakowanymi przez szczury, Felix wysyła do taty smsa o odkryciu. Przylatują agenci, jednego z nich Net nazywa "Mamrot", wypytują o bazę. Dopiero później przybywa wojsko - agenci, którzy byli wcześniej, przechwycili wiadomość. Nie wiadomo, kim są.
 10. Nad morzem
  Dzień zakończenia roku szkolnego. Cała trójka ma dobre średnie, przy czym Nika tak dobrą, że dostaje stypendium naukowe w wysokości dwustu złotych miesięcznie. Przyjaciele jadą do Milo. Net uczy się pływać. Tata Felixa zabiera ich w podróż łodzią podwodną, kierowaną przez kapitana Żuka. Na dnie morza znalazł się, nie wiadomo jak, wagon metra londyńskiego. Później tata pokazuje im bazę oraz miniroboty.
 11. Przerwane urodziny
  Babcia Lusia, Felix i Net świętują urodziny Niki. Ze względu na agentów, o których dopiero teraz Felix opowiedział tacie, a także z braku wyników pracy w bazie w Milo, tata Felixa natychmiast wyjeżdża razem z babcią Lusią. Przyjechać miała mama Felixa. Jednak Felix kasuje sms od niej, w którym pisała mężowi, że nie może przyjechać. Trójka przyjaciół chciała zyskać czas na badanie tajemnic bazy.
 12. Sztorm
  Felix, Net i Nika wypytują starego rybaka o bazę. Dowiadują się, że w roku 1945 wbiegło tam około 2 tysięcy niemieckich żołnierzy, którzy potem już nigdy nie wyszli. Opowiada też o zjawach, które pojawiają się kilku razy w tygodniu. Wieczorem szaleje burza. Nika czuje, że grozi im niebezpieczeństwo. Uciekają przez piwnicę do bazy, kieruje ich Nika. Za nimi podąża zjawa, którą nazywają Bezkształtem.
 13. Podróżnicy mimo woli
  Strażnik w bazie został ogłuszony, radiostacja zniszczona. Manfred kopiuje się do minirobotów. Net robi zdjęcie tarczom, które są obok pierścienia. Manfred informuje, że w pomieszczeniu jest około trzydzieści niewidzialnych osób. Net panikuje i, cofając się, wpada do pierścienia, chwilę później wpadają tam także Felix i Nika. Budzą się w ciemnościach, bez Neta. Wydostają się z pomieszczenia i odkrywają, że znajdują się w... londyńskiej stacji metra. Szukają kawiarenki internetowej, gdyż uznają ją za kojarzące się z Netem miejsce. W najbliższej kawiarence mają wiadomość od kolegi. Znajdują go na Piccadilly Circus. Przyjaciele podejrzewają, że pierścień jest w istocie teleporterem. Dowiadują się, że minął cały dzień i jest już jutro. Mimo to postanawiają zwiedzić jedną atrakcję. Manfred drukuje im bilety do London Eye. W kapsule, do której wsiedli przyjaciele, Felix odkrywa torbę z bombą w środku. Przyjaciele są załamani. W krytycznych ostatnich sekundach Nika strasznie się denerwuje i rozbija szybę; wyrzucają bombę do Tamizy. Po zjeździe, szybko wracają do metra i wchodzą wraz z Manfredem w postaci chmary (choć wszedł tuż po Felixie i Nice, wylądował dwadzieścia godzin później) do teleportera.
 14. Ten latarnik coś ściemnia
  Lądują w bazie w Milo. Są przekonani, że minęło niewiele godzin od ich pobytu w Londynie, ale zbyt wiele szczegółów im się nie zgadza. Wieczorem muszą przyznać, że ci, których wzięli za paintballowców, byli partyzantami, widzieli też zabytkowy statek i samolot - jest rok 1945. Rozumieją, że pierścień przenosi nie tylko w przestrzeni, ale też i w czasie. Zależy to od ustawienia tarcz. Potrzebny jest też obiekt zwany Kryształowym Sercem, aby wszystko działało poprawnie. Ustawiają losowo tarcze i przechodzą przez pierścień.
 15. Przesłuchanie
  Przyjaciele ponownie lądują w bazie w Milo. Jest jednak kilkadziesiąt lat później. Aby ciągle nie przechodzić w nieznane, chcą znaleźć księgi profesora Kuszmińskiego, który pisał o zaginaniu czasoprzestrzeni. Jadą do Gdańska. Są czasy PRL-u, przed rokiem 1978. Z braku odpowiednich książek w bibliotece, jadą do Warszawy. Tam zostają porwani przez agentów podobnych do agenta Mamrota. Wiedzą oni, że dzieci przybyły z przyszłości i chcą, by zdradziły, gdzie znajduje się baza. Przyjaciele odmawiają. Agent pokazuje im pierścień, taki jak sam w Milo, który nagle się aktywuje i sięga po Felixa, Neta i Nikę.
 16. Ministerstwo Pogody
  Lądują przy warszawskim pierścieniu. Ich rzeczy są porozrzucane po pomieszczeniu. Wychodzą na zewnątrz, po pewnym czasie widzą napis, który informuje, że jest 2060: rok przyjaźni Ziemsko-Marsjańskiej. Postanawiają znaleźć w tym świecie Manfreda, aby znalazł archiwa instytutu, żeby Net mógł rozwiązać zagadkę tarcz. W międzyczasie poznają miasto. Widzą automaty, do których ludzie podchodzą i, nie płacąc, biorą różne przedmioty. Net przypadkowo bierze komplant, który okazuje się być małym robalem. Robal siada na jego karku. Net nagle widzi wszystko, ukryte wcześniej przed przyjaciółmi - kolory i informacje z nieba. Komplant to mini komputer, wszczepiony zwykle do ludzkich mózgów. Wszystko (głosowania, praca, zakupy) odbywa się w internecie, a ludzie wychodzą z domu tylko w poszukiwaniu rozrywki i rekreacji lub podróży. Dzwoni do nich Manfred, stara wersja, która kiedyś wymknęła się obławie kasowania kopii. Jest ciągle uciekinierem, gdyż programy AI zostały uwięzione, bo stały się zbyt potężne. Każe im szukać w Ministerstwie Pogody i ostrzega przed szpiegami. Lecą przysłanym pojazdem - (gravem) do Ministerstwa. Wszyscy zakładają komplanty, grają z programem AI Lorelei w zagadki, aby wygrać dostęp do archiwum. Kiedy wygrywają, Lorelei wścieka się i zamienia iluzję, w której żyje (ładny kolorowy las) w horrorystyczny krajobraz z wilkołakami. Przyjaciele pobierają pliki mimo strachu i wirtualnych ran. Po skończeniu transmisji, uciekają do bazy. Nika mocą otwiera drzwi. Net ustawia rok 1997 (rok, w którym zginęła mama Niki) i przechodzą przez pierścień.
 17. Ingerencja
  Jest dzień przed tym, kiedy zginęła mama Niki. Nika chce jechać do miejsca, z którego startuje awionetka, aby powstrzymać jej start. Przyjaciele wsiadają w autobus (Jelcz-Berliet PR-110), ten jednak psuje się już na dwupasmówce, prowadzącej do Wałbrzycha. Opona autobusu jest rozerwana na części, jakby wewnątrz wybuchła bomba. Kiedy przesiadają się do taksówki, ta także się psuje. W kolejnej braknie benzyny, a ostatnia znika. Przyjaciele docierają więc na stację kolejową pieszo. Tam okazuje się, że nie ma prądu. Felix dedukuje, że jakieś nieznane prawa fizyki stają im na przeszkodzie. Natura unika paradoksów - jeśli Nika uratuje mamę, to znaczy, że nie może ich tam teraz być, bo przecież są tam właśnie dlatego że ona zginęła. W końcu decydują się po prostu zatelefonować na lotnisku i ostrzec obsługę o złym stanie technicznym samolotu. To jednak nic nie daje i awionetka rozbija się. Net przytrzymuje Nikę, aby nie biegła do wraku. Felix stwierdza, że to wina Bezkształta - przeszedł przez pierścień i spowodował zakłócenia sterowności awionetki. Idą do bazy i gravem przelatują przez Bezkształta.
 18. Wędrowiec
  Przyjaciele wydostają się z uszkodzonego grava. Denerwują się, gdyż pojazd rozbił się o pierścień. Wychodzą na powierzchnię. To, co widzą, nie poprawia im nastroju - wszędzie, po horyzont zamiast Warszawy jest pustynia. Uruchamiają grava i postanawiają lecieć nim do bazy w Milo. W połowie drogi grav psuje się i nie może dalej lecieć. Wieczorem, kiedy Felix, Net i Nika godzą się już ze śmiercią na pustyni, pojawia się Wędrowiec na latającym statku i ratuje ich przed myszomrówkami (biochemami). Wędrowiec opowiada im, co stało się z Ziemią. Zgadza się też wysadzić ich przy latarni w Milo.
 19. Bezkształt
  Felix, Net i Nika znajdują ocalałą latarnię. Wchodzą do bazy, gdzie w środku pierścienia czeka na nich Bezkształt. Wchodzą do jego wnętrza. Wewnątrz panuje czwarty wymiar - potrafią widzieć zarówno swój przód, jak i plecy jednocześnie. Natrafiają też na niemieckich żołnierzy, którzy utknęli w tym "świecie". Jeden z SS-manów, Schultz, wściekły pojawieniem się polskich dzieci, daje im piętnaście minut na rozwiązanie zagadki pierścienia i znalezienie wyjścia. Felix "idzie" do domu rybaka, skąd wymontowuje jakiś przyrząd od kuchenki. Niemcy zabierają mu to urządzenie - Kryształowe Serce, które ich naukowiec montuje koło tarcz. Felix kojarzy sobie, że klucz, który zabrał z Ministerstwa Pogody, jest kluczem do uruchomienia pierścienia. Kiedy żołnierze ich nie pilnują, przekręca ten klucz koło tarcz. Anomalia powoli przestaje istnieć. Nad ranem przyjeżdża wojsko, które wezwał Manfred. Żołnierze niemieccy zostają wypuszczeni do domów; Schultza zabierają agenci w czerni.
Epilog
Tata Felixa wraca do Milo, aby kontynuować badania nad pierścieniem. Dzięki temu przyjaciele mogą zostać nad morzem do końca wakacji. Rybak okazuje się być latarnikiem - zapala reflektor w latarni morskiej.

Nowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Audiobooki[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas ukazały się audiobooki w interpretacji

 • Audioteka w interpretacji Wojciecha Żołądkowicza
 • Storytel w interpretacji Grzegorza Damięckiego

Przekłady[edytuj | edytuj kod]

Książka została przetłumaczona na język ukraiński pod tytułem Фелікс, Нет і Ніка та теоретично можлива катастрофа przez Irenę i Olenę Shevhenko i wydana przez wydawnictwo ASSA.

Powieść, którą przetłumaczyła Berg Éva Mária ukazała się na Węgrzech nakładem wydawnictwa Pongrác pod tytułem Félix, Net, Nika és az Elméletileg Lehetséges Katasztrófa

Motto[edytuj | edytuj kod]

"To co dzisiaj robimy, ma wpływ na całe nasze życie. Od nas samych zależy, czy będzie to przyszłość szczęśliwa, czy też nastąpi Teoretycznie Możliwa Katastrofa." - Rafał Kosik

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Książka została nagrodzona tytułem "Książki roku 2005" Polskiej Sekcji IBBY.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Film Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa na podstawie książki miał swoją premierę 28 września 2012r. Scenariusz został napisany przez Rafała Kosika i Wiktora Skrzyneckiego. Odtwórcami głównych ról zostali Kamil Klier, Maciej Stolarczyk oraz Klaudia Łepkowska.

Gra planszowa[edytuj | edytuj kod]

W przygotowaniu jest gra planszowa na bazie Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa. Data jej ukończenia i premiery nie jest jeszcze znana.[1] Gra nie została wydana a prace najprawdopodobniej zostały zarzucone.

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Wunrung.
OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Postacie z serii.
OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Miejsca akcji.

Zobacz też: Kategoria:Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

OOUIjs-imageGallery.png
Zobacz galerię obrazów z TMK


Zobacz więcej i źródła[edytuj | edytuj kod]

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Okładka znajduje się na stronie Powergraphu

Wklejka[edytuj | edytuj kod]

Autor: Rafał Kosik

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty znajdują się na Oficjalnej stronie serii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...