3.00
(3 głosy)

Użytkownik:Kam193/brudnopis

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cześć, Użytkowniku/Użytkowniczko!
Skoro tu jesteś, to znaczy, że wiesz o najważniejszej rzeczy związanej z wiki - możliwości edycji przez każdego. Dzięki temu w wiki można łatwo zgromadzić dużo aktualnych informacji, na wysokim poziomie. Nie musisz bowiem mieć doskonałej pamięci, być mistrzem pióra i wyłapywać wszystkie literówki - wystarczy, że zrobisz to, w czym jesteś dobry, a ktoś inny może poprawić, uzupełnić lub nawet kompletnie zmienić Twój tekst. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o edytowaniu WikiFNiN.
Pamiętaj - Ty też możesz rozbudowywać WikiFNiN!

Jak edytować strony?[edytuj | edytuj kod]

Kiedy klikniesz jeden z przycisków Edytuj lub link do strony, która jeszcze nie istnieje, znajdziesz się w trybie edycji. Domyślnie otworzy się edytor wizualny, w którym możesz wygodnie zmieniać treść stron. Poniższe wideo pokazuje jak korzystać z jego najważniejszych funkcjonalności - formatowania tekstu, wstawianie linków, sekcji, szablonów oraz kategorii.

Więcej pomocy na jego temat znajdziesz na stronach pomocy MediaWiki (mogą występować drobne różnice).

Historia edycji[edytuj | edytuj kod]

Nie bój się edytować! Każda zmiana jest zapisywana, historię edycji możesz znaleźć pod przyciskiem Wyświetl historię. Czasami może się zdarzyć, że Twoja zmiana zostanie anulowana przez innych użytkowników - na przykład, kiedy ktoś uzna, że pomyliłeś się w jakiejś informacji. W takiej sytuacji nie zniechęcaj się, tylko wykorzystaj stronę dyskusji do ustalenia z innymi użytkownikami, jaka jest właściwa wersja. Na końcu tutorialu znajdziesz stronę Pomoc:Zalecenia dla edytorów zawierającą kilka podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się wszyscy edytorzy WikiFNiN.

Jak przenieść stronę?[edytuj | edytuj kod]

Jeśli widzisz, że jakaś strona jest ma błędną nazwę, możesz zgłosić to na jej stronie dyskusji lub samodzielnie przenieść. W tym celu wybierz opcję Przenieś z menu Więcej (zobacz screen poniżej) i podaj nową nazwę. Aby nie zepsuć linków, warto zostawić przekierowanie na poprzedniej stronie. Uwaga! Przenoszenie stron nie jest dostępne od razu dla nowych użytkowników.

Wiki-przenoszenie.png

Jak usunąć stronę?[edytuj | edytuj kod]

Kiedy jakaś strona powinna zostać usunięta, napisz o tym na jej stronie dyskusji lub poinformuj administratora wiki. Strona zostanie wkrótce sprawdzona i usunięta.

Jak utworzyć nową stronę?[edytuj | edytuj kod]

Aby utworzyć nową stronę, wystarczy, że wpiszesz nazwę brakującego artykułu w wyszukiwarce. Ponadto, tworzenie strony rozpoczyna się też po kliknięciu czerwonego linku. Możesz także skorzystać ze strony Specjalna:Potrzebne strony, na której znajduje się zestawienie linków do nieistniejących artykułów.

Porady jak napisać artykuł znajdziesz na poniższych stronach (także w dalszej części tutorialu):

Szablony, kategorie i grafiki[edytuj | edytuj kod]

Szablony to wcześniej przygotowane elementy, które pozwalają na łatwe wstawianie często wykorzystywanych fragmentów. Są nimi m.in. ramki informacyjne i pole z komentarzami. Listę ważniejszych szablonów wykorzystywanych w WikiFNiN znajdziesz na stronie Pomoc:Lista szablonów.

Kategorie ułatwiają odnajdywanie powiązanych stron, zaś grafiki uatrakcyjniają artykuły. Na następnych stronach tutorialu dowiesz się, jak korzystać z nich w WikiFNiN.

Komentarze (6)

Komentarze (6) [Pomoc]


avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

113 miesiące temu
Wynik 0
Testowy komentarz
avatar

SnorriChętnie dzieli się wiedzą o FNiN

113 miesiące temu
Wynik 4
Testowy Komentarz :D
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
Odpowiedź do komentarza.
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze ja!
avatar

EdytorTCoś już wie o WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze raz
avatar

Kam193Zagorzały edytor WikiFNiN

104 miesiące temu
Wynik 1
I jeszcze odpowiedź...

Nie możesz publikować komentarzy.