5.00
(2 głosy)
WikiFNiN poleca ten artykuł

Pałac Snów

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałac Snów pojawił się w książce "Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów" oraz został wspomniany w opowiadaniu "Felix, Net i Nika oraz Bardzo Senna Ryba". W trzeciej części serii władzę nad Pałacem przejął Morten, zbuntowany i zły program AI, poznany w pierwszej części serii, który za pomocą urządzeń zwanych "Złodziejami Snów" oraz specjalnych substancji halucynogennych zawartych w Oranżenadzie i Grubatonach zwiększył zasięg i wpływ Pałacu Snów na ludzi.

Pałac Snów nie jest miejscem, lecz zjawiskiem, jak wiatr czy deszcz. Istnieje od dawna i często ktoś próbuje przejąć nad nim kontrolę. Pałacu nie można zniszczyć, ponieważ śni go jednocześnie duża ilość osób.

Wygląd Pałacu Snów[edytuj | edytuj kod]

Pałac Snów z daleka wygląda jak wielka szarobeżowa skała zawieszona na niebie i zwężająca się ku górze. Kiedy zbliża się do Pałacu, stopniowo dostrzega się szczegóły jego budowy, takie jak geometryczna budowa i kształt.

Poruszając się po Pałacu Snów, często można nie zorientować się, kiedy jest się na zewnątrz, a kiedy w środku niego. Przyczyną tego jest nielogiczna i nienaturalna budowa Pałacu. W trzeciej części serii w całym jego wnętrzu były reklamy produktów Netromu.

Transport do Pałacu Snów[edytuj | edytuj kod]

Śniący do Pałacu Snów dostają się różnymi środkami transportu. Ich wspólną cechą jest czarny kolor. Niektóre z nich to:

  • karoca - prowadzona przez woźnicę i ciągnięta przez trzy pary koni. Śniący są zamknięci w jej wnętrzu. Kiedy zbliża się do Pałacu Snów, unosi się w powietrze,
  • tramwaj - kierowany przez motorniczego w czarnym uniformie z twarzą zakrytą czapką. Jest to nieskończenie długi ciąg wagonów połączonych ze sobą. W każdym z nich siedzi motorniczy. Kiedy tramwaj zaczyna zbliżać się do Pałacu Snów, tory, po których jeździ, zaczynają podnosić się ku niebu. W trzeciej części serii jechać nim miał okazję Net. Wtedy też zorientował się, że może wpływać na otoczenie,
  • samolot (odrzutowiec) - posiada około czterdziestu miejsc. Ląduje na lądowisku w tunelu pełnym postaci ze skrytymi w cieniu twarzami,
  • żaglowiec - jacht o czarnych żaglach. Kiedy zbliża się do Pałacu, wznosi się w powietrze. W jednym ze statków Felix dokonał pewnych modyfikacji, tak by mógł nim sterować.
  • koń - prowadzi go czarny rycerz. Uciekała przed nim Aurelia.
  • motor - motocyklista, który go prowadzi, ma wojskowy hełm z przekręconymi rogami byka. Nosi wielkie okulary przeciwsłoneczne, a jego twarz zasłania chusta. Tego transportu doświadczyła Zosia.
  • czarny Rolls-Royce - jechał nim Oskar.
  • czarna furgonetka z lodami - śniła się Klemensowi.

Złodzieje Snów[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Złodzieje Snów.

Były to przekaźniki stworzone do wzmacniania wpływów Pałacu Snów. Łączyły sny wszystkich podłączonych do niego ludzi w jeden. Ludzie przebywający blisko niego stawali się bardzo senni i bardziej podatni na zapadnięcie w śpiączkę. Jeden z przekaźników był zamontowany na antenie apartamentowca, w którym mieszkał Net.

Połączenie z Internetem[edytuj | edytuj kod]

Połączenie Pałacu Snów z Internetem utworzył Wielki Informatyk. Dzięki temu superpaczka przekazywała wiadomości ze snów sobie samym na jawie poprzez blog Clevleen. Pod koniec książki "Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów" okazało się, że był nim sam Net.

Przepowiednia wróżki Madame Josephine[edytuj | edytuj kod]

Wróżka mówiła o tym, że odpowiedź znajdą w szybie i że Zegarmistrz jest potrzebny. Felix, Net i Nika owszem, nadawali się do wyłączenia Pałacu jak mało kto, ale Madame, mówiła, że są za młodzi.

Firma Netrom[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Netrom.

Firma Netrom (odwrócone imię "Morten"), będąca własnością Mortena, produkowała produkty spożywcze wzmacniające wpływ Złodziei Snów - były to Oranżenada i Grubatony.

Clevleen[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Clevleen.

Clevleen była jedną z pierwszych ofiar Pałacu Snów. Kiedy zapadła w śpiączkę, została przeniesiona do Centrum Zdrowia Dziecka. Została uwięziona na szczycie Pałacu, który spełniał wszystkie jej marzenia i pragnienia. Ostatnim życzeniem Clevleen spełnionym przez Pałac były skrzydła, dzięki którym mogła uratować się od upadku z wieży.

Śniący[edytuj | edytuj kod]

Ludzie, którzy trafiali w zwyczajny sposób do Pałacu Snów, zachowywali się prawie jak nieprzytomni i zahipnotyzowani. Wielu z nich dobudowywało kolejne części Pałacu. Pewnym wyjątkiem byli Felix, Net i Nika. Felix podczas snu budował "senny" prototyp Golema, Net stworzył połączenie Pałacu Snów z Internetem, a Nika budowała wielką kamienną wieżę. Niektórzy ludzie zapadali w śpiączkę i zostawali w Pałacu Snów, dopóki ich z niej nie wybudzono.

Elitarność[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Elitarność.

Za pięć dni przepracowanych w Pałacu Snów śniący ludzie otrzymywali dwa dni w miejscu zwanym Elitarność. Elitarność była tak naprawdę tylko kolejną wielką reklamą produktów Netromu.

Ruch oporu[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Ruch oporu w Pałacu Snów.

Na ruch oporu składała się grupa ludzi, którzy chcieli walczyć z Pałacem. Jednak ich "bunt" sprowadzał się jedynie do sporządzania dokumentów dotyczących postępów ich prac. Superpaczka spotkała jednego z członków ruchu i odwiedziła ich siedzibę podczas pobytu w Elitarności.

Trzy Tryby[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Trzy Tryby.

Znak Trzech Trybów znany z poprzednich dwóch części serii "Felix, Net i Nika" pojawia się także w Pałacu Snów. Widnieje na drzwiach prowadzących do parku z zewnętrznej części Pałacu Snów, pełnej mechanizmów, które najprawdopodobniej sterują całym Pałacem i wykonują obliczenia.

Komentarze (2)

Komentarze (2) [Pomoc]
Loading comments...