5.00
(2 głosy)

Morten

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Morten - Jest głównym antagonistą serii Felix, Net i Nika. Podobnie jak Manfred, jest programem Sztucznej Inteligencji, tyle że w przeciwieństwie do niego, nie ma dobrych zamiarów. Jest złą kopią programu Vidoctor.

Historia Mortena[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W pierwszej częśći serii Morten dowodził robotami modułowymi, okradającymi banki. Zostali nazwani Gangiem Niewidzialnych Ludzi, gdyż zawsze mimo obławy unikali złapania. Udało się ich ująć dopiero dzięki pomocy Felixa, Neta i Niki.

Następnie Morten postanowił znaleźć skarb ukryty przez Niemców, aby mieć w posiadaniu trzynastą księgę profesora Kuszmińskiego, dzięki której udałoby się stworzyć latalerz ze znacznie lepszym napędem. Gdy trójce bohaterów udało się odzyskać księgę z 50. piętra Silver Tower, Morten zwabił ich piętro wyżej, do ekranowanego pomieszczenia, by Manfred nie mógł im pomóc, i usiłował zabić dzięki swoim robotom. Pomysłowość chłopców i zdolności Niki pokrzyżowały mu plany. Jego roboty zostały zniszczone, a pamięć - uszkodzona w czasie pościgu na dach – rozpadał się deszcz, a roboty nie były wodoodporne. Przetrwała jedynie mała część, zmieniająca się w jaszczurkę.

W trzeciej części Morten przejął władzę nad Pałacem Snów. Jako jego władca nakazał ludziom wykonywać we śnie ciężką pracę, po której byli coraz bardziej zmęczeni. Tak naprawdę utworzył z ludzkich umysłów wielki superkomputer. W dodatku zaczął wpływać na rzeczywistość poprzez firmę Netrom, tworząc napój Oranżenada oraz Grubatony, które zawierały środki halucynogenne. Przez nie ludzki umysł był bardziej podatny na urządzenia mające na celu wprowadzenie ich w stan śpiączki i uwięzienie w Pałacu Snów (złodzieje snów). Ostatecznemu połączeniu snu z jawą zapobiegli Felix, Net i Nika, którzy odłączyli maszyny ze strony Pałacu.

Trzecim wyczynem Mortena była próba zniszczenia części Warszawy. Chciał uderzyć w nią rakietą w ramach Orbitalnego Spisku. Połączone siły Felixa, Neta, Niki, którzy przeprogramowali Małą Armię i naukowców z Instytutu Badań Nadzwyczajnych udaremniły ten plan. Pragnął dymisji rządu i stworzenia kolejnego, z Andżeliką Osmozą na czele. Ta część planu udała się później, kiedy Partia Prawdziwych Patriotów wygrała wybory.

Kolejnym razem Morten chciał zapanować nad ludźmi za pomocą komplantów wszczepionych ludziom w głowy w 14 części. Agenci w czerni przejrzeli plan Mortena, jednak Felix, Net, Nika i Laura stwierdzili, że program współpracuje z nimi, więc sami doprowadzili do odrzucenia ustawy Bezpieczne Dorastanie.

W tomie 15 chciał przejąć władzę nad Internetem po ponownym uruchomieniu sieci. Namawiał przyjaciół na przestawienie anten, ponieważ nie mógł zdać testu CAPTCHA. Wmówił im, że istnieje inny program o nazwie Rahmanas, który chce opanować sieć. Powiedział też, że korzysta on z komputera kwantowego, więc jako pierwszy odzyska sprawność i przejmie kontrolę nad Internetem, dzięki czemu będzie mógł w dowolnym momencie wyłączyć zasilanie. Przyjaciele dowiedzieli się od profesora Aleksandra Hermana, że Rahmanas nie isntnieje, domyślili się prawdziwych zamiarów Mortena i przekazali tajną wiadomość agentowi Mamrotowi.

Trzy Tryby[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-infoFilled info blue.png
Osobny artykuł: Trzy Tryby.

Trzy Tryby to symbol, którym posługuje się Morten. Przedstawia trzy tryby, zazębiające się w taki, aby żaden nie mógł się obrócić.

Logo to jest dość zagadkowe, ponieważ SS-mann Schultz z bazy niemieckiej w Milo ( druga część) nosił znak Trzech Trybów, a pochodził z czasów II wojny światowej. Podobne logo przyjaciele zobaczyli na sejfie ze skarbem Złotej Kaczki w czwartej części.

W dwunastej części symbol pojawia się ponownie, nosi go tajemniczy mężczyzna rozkazujący m. in. Ilonie Boguckiej i Andżelice Osmozie.

Projekty Mortena[edytuj | edytuj kod]

Książki z serii, w których występuje Morten[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio

Pośrednio

Technologie Mortena[edytuj | edytuj kod]

Własności Mortena[edytuj | edytuj kod]

Nieznane z nazwy:

  • biuro podróży,
  • firma budowlana.

Za pośrednictwem Johna Retmona:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...