5.00
(1 głos)

Agenci w Czerni

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
(Przekierowano z Agenci w czerni)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agenci w czerni – tajemniczy agenci specjalni, pierwszy raz pojawili się w tomie drugim. W szesnastej części Net nazywa ich ABN - Agencja Bez Nazwy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z nazwą, agenci noszą czarne garnitury i czarne okulary, bez względu na pogodę.

Znani Agenci[edytuj | edytuj kod]

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Felix,Net i Nika spotkali agentów zaraz po znalezieniu trzeciej bazy. Agenci przylecieli najprawdopodobniej helikopterem Bell 407. Mieli dostęp do wszystkich informacji dotyczących życia przyjaciół, w tym faktu, że rodzice Niki nie żyją. Wypytali przyjaciół o szczegóły bazy, poprosili o dyskrecję i natychmiast odlecieli. Mimo iż twierdzili, że o bazie zostali poinformowani przez Piotra Polona, tak naprawdę przechwycili wiadomość, którą Felix wysłał do ojca.[1] Drugie spotkanie z agentami nastąpiło, gdy Felix, Net i Nika przeskoczyli w czasie do lat 70. Przyjaciele niechcący wdali się w kłótnię z trójką innych nastolatków, która prawie przerodziła się w bójkę. Nim zdążyli cokolwiek zrobić, zatrzymała się obok nich czarna Wołga, a dwóch agentów wciągnęło ich do środka. Zawieźli ich na komisariat milicji. Kilku milicjantów usiłowało przesłuchać przyjaciół, aż ostatecznie ostatni został wyproszony przez agenta w czerni. Ten przeszukał tylko plecak Neta, a znalazłszy w nim m.in. palmptop i komórkę, wezwał naukowca. Ten potwierdził jego przypuszczenia, że Felix, Net i Nika są podróżnikami w czasie i przybyli z przyszłości. W zamian za umożliwienie powrotu, przyjaciele mieli zdradzić, jakim teleporterem przybyli oraz gdzie jest Kryształowe Serce. Nie wierzył w ich zapewnienia, że nie wiedzą, czym ono jest. W końcu zaprowadził ich do podziemi, gdzie, jak się okazało, znajdowała się kolejna baza. Pierścień wyczuł podróżników i choć znajdowali się daleko od niego, a agenci usiłowali ich rozdzielić, Pierścień „sięgnął” po nich i uciekli agentom. Ostatni raz w tym tomie przyjaciele ujrzeli agentów, po tym, jak wydostali się z Pierścienia. Ku ich zaskoczeniu, żołnierze przekazali im SS-manna Schultza. Agenci rozpięli mu kajdanki i pomogli wsiąść do czarnego Mercedesa. Felix skwitował to stwierdzeniem „Nigdy nie wiadomo, kim są agenci w czerni”.

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów[edytuj | edytuj kod]

Na początku książki do szkoły przybył pan Szyszkiewicz, przedstawiciel akcji „Poprawność i Czystość”. W jej ramach rozdał wszystkim WON-y. Teoretycznie miały wykrywać niewłaściwe słowa, w praktyce okazało się, że to zwykła mistyfikacja. Tak naprawdę WON-y pełniły rolę podsłuchu. Gdy Felix to odkrył, przyjechali agenci w czerni. Przyjaciele zostali wywiezieni pod most, w celu bezpiecznej rozmowy. Agent Mamrot zdradził, że już nie zajmuje się Wunrung, bowiem do tego zadania został wyznaczony jego jeszcze nienarodzony wnuk. Wyjaśnił także, dlaczego przyjaciele byli podsłuchiwani. „To sprawa bezpieczeństwa narodowego […] a nawet europejskiego. Możliwe, że i światowego. Dlatego drobne pogwałcenie waszych praw obywatelskich nie ma tu znaczenia.” Felix, Net i Nika potwierdzili, że chcą współpracy, ale na własnych warunkach. Felix oddał agentowi WON-y i zażądał informacji o Pałacu Snów (o którym agent wiedział tylko z ich rozmów), Zegarmistrzu Snów (który według agenta nie istnieje, a najpewniej przyśnił się przyjaciołom) i teorii tego, co się aktualnie dzieje (których również nie posiadał). Agent nie zapytał się o nic, bowiem wiedział o wszystkim, co oni, a nawet więcej. Powiadomił nawet Neta, że jego podejrzenia są bezpodstawne. Przed odjazdem dał przyjaciołom swoją wizytówkę. Skorzystali z niej jeszcze tego samego dnia, dzwoniąc na podany na niej numer i prosząc o transport na ulicę Senną, gdy zbliżał się krytyczny moment, gdy wszyscy zasną. Wbrew nadziejom Felixa, przyjechał po nich stary Polonez, który spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa, ale z 1983r. Kierowcą okazał się korpulentny mężczyzna w czapce z daszkiem, najpewniej nałogowy palacz. Hasło brzmiało „stara gwardia”, zaś odzew „młoda krew”. Mężczyzna dowiózł ich na miejsce.

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek[edytuj | edytuj kod]

W tym tomie przyjaciele uruchomili niechcący rakietę kosmiczną, złożoną przez pana Kurtacza. Następnego dnia agenci przybyli na miejsce i wypytywali go. Następnie przyjechali do szkoły po Felixa, Neta i Nikę. To Felix zauważył agenta Mamrota, który wraz z kolegą stał przed ich klasą. Przyjaciele wymknęli się do kwatery, nie chcąc z nimi rozmawiać. Później dowiedzieli się od Gilberta, że agenci przez dłuższy czas kręcili się w pobliżu jego domu i przesłuchiwali pana Kurtacza. Pan Kurtacz popisywał się przed nimi, mówiąc, że sam domontowywał tam nadajniki. Przyjaciele dowiedzieli się też, że filmik ze Sylwestra został przez nich przejęty.

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero[edytuj | edytuj kod]

Kolejne spotkanie przyjaciół z agentem Mamrotem nastąpiło w alternatywnym świecie, B40. Po tym jak zapłacili za gazetę w kiosku pieniędzmi „nie z tego świata”, sklepikarz błyskawicznie zamknął ich w środku, a chwilę później z piskiem opon przyjechał niebieski Polonez białym paskiem na burcie i napisem „Milicja”. Wysiadł z niego agent Mamrot, jednakże w szarym garniturze i „zaprosił” przyjaciół do pojazdu. Felix, Net i Nika zostali przewiezieni na komisariat. Początkowo przyszedł do nich młody milicjant, ale stanowczo zażądali wtedy spotkania z Mamrotem. Ten przyszedł, zdziwiony, że znają jego przezwisko. Był mniej elegancki niż Świecie Zero, ale wciąż groźny. Zażądał ujawnienia, skąd mają pieniądze, którymi zapłacili w kiosku. Wreszcie Nika zdradziła, że sprzedała samorodek złota. Agent wyszedł sprawdzić adres, który podała. Gdy wrócił, pokazał im przyniesiony ze sobą segregator – pełen banknotów o przeróżnych nominałach i wizerunkach postaci. Dopiero wtedy przyjaciele zdali sobie sprawę, że w różnych świat są przecież różne pieniądze. Orientując się w beznadziejności ich sytuacji, Felix zdradził, że dostali się do tego świata przez Pierścień, wcześniej już kilkakrotnie odwiedzając inne światy, z których każdy jest coraz bardziej inny od poprzedniego oraz że nie umieją wrócić. Po tym wyznaniu agent szybko ich zamknął, a sam pojechał najpewniej sprawdzić Instytut Badań Pożądanych, by znaleźć rzeczony Pierścień. Felix, Net i Nika, zmotywowani wizją dłuższego pozbawienia wolności, za pomocą mocy Niki uciekają z aresztu. W zamieszaniu trafiają do pomieszczenia, gdzie jest Pierścień. Będąc na muszce milicjanta, nie mając wyboru, wchodzą do Pierścienia, przenosząc się do kolejnego świata.

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci[edytuj | edytuj kod]

Felix, Net i Nika kontynuują podróż między światami alternatywnymi. W świecie B70 wylądowali w „Freedom Tunel”. Obiekt jest ważnym punktem strategicznym w dostawie produktów do Warszawy Zachodniej z krajów Zachodniej Europy, dlatego podróżni muszą okazywać paszporty. Przyjaciele nie byli świadomi tego faktu, dlatego próbowali przemknąć w tłumie przyjezdnych ludzi. Kiedy padło podejrzenie, że mogą być szpiegami z Pragi, zostali zatrzymani przez strażników, a następnie wezwano agenta Mamrota. W trakcie przesłuchania dotarli tatowie Felixa i Neta, którzy zostali wezwani do serwisu Pierścienia. Po zapewnieniu, że nie są uciekinierami ani szpiegami, pan Bielecki zabiera przyjaciół do domu. Tam od Manfreda dowiadują się, że agenci wciąż ich śledzą. Uciekają z mieszkania i do następnego spotkania dochodzi rano w Orchidei. Ponownie zostają zabrani na przesłuchanie, gdzie opowiadają swoją historię, a agenci ciągle zadają te same pytania. Mamrot pokazuje nawet Felixowi komiks ze Złotym Jeżem na okładce. Podczas krótkiego spotkania z ojcami Felixa i Neta superpaczka wspomina to samo co wcześniej powiedzieli agentom. Naukowcy rozważają prawdziwość tej historii i decydują się na testowe włączenie Pierścienia w towarzystwie Felixa, Neta i Niki. Gdy eksperyment wymyka się z pod kontroli, odcinają zasilanie, jednak urządzenie wciąż pracuje. Pierścień sięgnął po superpaczkę, mimo że stali kilka metrów dalej.

W kolejnym świecie, Agent Mamrot odwiedza Felixa Neta i Nikę w areszcie, do którego trafili za próbę pomoc dziewczynie skazanej na karę chłosty. Przewiózł ich do innego więzienia, gdzie mieli czekać na wyrok kata. W międzyczasie sprawdził dokumenty, które uznał za fałszywe – tak samo jak pieniądze w świecie B40. Dodatkowo pragnął dowiedzieć się jak udawało im się kilka razy uciec z więzienia. Dał im godzinę na zastanowienie się. Nie doczekał się odpowiedzi, ponieważ do celi przyszła Laura i wyprowadziła Felixa, Neta i Nikę na zewnątrz. Zostali złapani, jednak dziewczyna ponownie przyszła, a jednocześnie Złoty Jeż otworzył bramę do świata alternatywnego. Którąkolwiek wersję przyjaciele wybrali[2], to opuścili świat bez dalszych wyjaśnień agentom.

Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie[edytuj | edytuj kod]

W jedenastej części agenci pojawiają się tylko w opowiadaniu Felix, Net i Nika oraz Priorytet Zero. Na początku opisane jest rodzinne życie Mamrota. Następnie razem z Mniej Ważnym Agentem rozprawiają się z dealerem narkotyków, który sprzedawał towar pod szkołą jego córki. W końcu zabierają się za sprawy przeznaczone na ten dzień:

  • nawiedzony autobus
  • potwór w podziemiach Starego Miasta
  • samochód wjeżdżający w budynek
  • nanoroboty[3] w fajerwerkach
  • człowiek wchodzący tyłem do sklepu

Początkowo nie uznają żadnej z tych spraw za ważną (nadają im priorytet trzy lub wyższy, a im mniejszy numer, tym ważniejsza sprawa).

Po wykonaniu wszystkich zadań udają się na lunch. W trakcie posiłku przychodzi informacja o nowej sprawie o priorytecie jeden. Natychmiast wyruszają do Jagodowego Boru, gdzie przedstawiona jest ponownie rozmowa z Felixem, Netem i Niką o bazie w Stefanie nad Wisłą, jednak tym razem z perspektywy agenta Mamrota. W drodze powrotnej w helikopterze powiedział Mniej Ważnemu Agentowi, że widział ich już trzydzieści lat wcześniej. Wtedy nadaje tej sprawie priorytet zero i postanawia rozpocząć współpracę z IBN.


Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie[edytuj | edytuj kod]

W czternastej części Felix, Net, Nika oraz Laura spotykają agenta Mamrota w mieszkaniu Niki, do którego poszli po przybyciu do Warszawy z Londynu przez Wunrung. Okazuje się, że agenci śledzili przyjaciół za pomocą szpiegowskiego robota – Magellana. Zostają przetransportowani z powrotem do Wielkiej Brytanii. Baza agentów znajduje się w jednorodzinnym domku, na odludziu, w pobliżu Londynu. Nika wraz z robalem zamiast komplanta zostaje wysłana do miasta, gdzie ma udawać, że spełnia plan Mortena. Felix, Net i Laura dochodzą do wniosku, że agenci współpracują z programem komputerowym i decydują się na samodzielnie rozwiązanie problemu. Uciekają z domku i samodzielnie kierują się do Parlamentu, aby uwolnić Nikę. Mimo to agenci śledzą ich ruchy, np. wyłączają infokulary, gdy Net wysyła wiadomość do Niki o zerwaniu umowy.

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy[edytuj | edytuj kod]

Agenci specjalni starają się rozwiązać problem fałszywych alarmów bombowych w Warszawie. W trakcie jednego z nich przyjeżdżają do Liceum nr 13 im. prof. Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. Informują nowego dyrektora, że w jego gabinecie zostały znalezione materiały wybuchowe (fajerwerki) i szkoła musi zostać zamknięta na dłużej. Ponowne spotkanie z Felixem, Netem i Niką następuje dopiero w Silver Tower. Okazało się, że zaszyfrowana informacja od superpaczki została odebrana przez agentów i Morten został powstrzymany przed przejęciem kontroli nad Internetem. W ramach podziękowania agent Mamrot przekazuje przyjaciołom list od Rady Nadzorczej, który zabrali Bolo i Ciuras kilka dni wcześniej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ta sama historia jest opisana z punktu widzenia Mamrota w opowiadaniu Felix, Net i Nika oraz Priorytet Zero
  2. W Świecie Zero 2 są dwa rozdziały 11.. Na temat tego, co może to oznaczać, toczyły się różne dyskusje na forum, https://forum.fnin.eu/showthread.php/2127-Rozdzia%C5%82y-jedenaste-%C5%9A02
  3. We wszystkich innych sytuacjach wspomina się mikroboty

Komentarze (3)

Komentarze (3) [Pomoc]
Loading comments...