4.50
(6 głosów)

Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy

Z WikiFNiN - otwarta encyklopedia o serii Felix, Net i Nika
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OOUIjs-previous-ltr.png
Powieści z serii Felix, Net i Nika
OOUIjs-next-ltr.png
Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy

Autor: Rafał Kosik

Data publikacji: 20 listopada 2013

Kraj wydania: Polska

Wydawca: Powergraph

Autor okładki: Rafał Kosik

Liczba stron: 493


Poprzednia: Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie

Następna: Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKillianów


Zobacz cytaty


Okładka SCH.jpg

Kup w sklepie Powergraphu

Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy – dwunasta część serii Felix, Net i Nika, napisana przez Rafała Kosika. Premiera książki odbyła się 20 listopada 2013 roku.Tym razem superpaczka wybrała się ze swoją klasą na wycieczkę.

Wyklejka FNiN SCH (kliknij na obrazek, aby zobaczyć w wyższej rozdzielczości)
Wyklejka FNiN SCH (kliknij na obrazek, aby zobaczyć w wyższej rozdzielczości)

Opis[edytuj | edytuj kod]

Opis wydawcy - Powergraph

"Co dorośli ukrywają przed gimnazjalistami? Jak godnie przyjąć zagranicznych gości? I co skrywa tajemnica Czerwonej Hańczy? Przeczytaj o szkolnej wycieczce, która zamieniła się w coś zupełnie innego, romansach i niespodziewanych flirtach oraz zagadce kryminalnej, z którą muszą się zmierzyć warszawscy gimnazjaliści."

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W szkole rozpoczyna się wymiana międzynarodowa. Do Felixa, Neta i Niki zostają "przydzieleni" William i Angus, koledzy z Wielkiej Brytanii. W Polsce goszczą tydzień, w czasie, którego Superpaczka pracuje nad Bulbotem (robotem podwodnym), a zagranicznych gości spotyka masa zabawnych wypadków. Gdy William i Angus odjeżdżają klasa FNiN wybiera się na szkolną wycieczkę. Niestety, Net dojeżdża do nich dopiero po dwóch dniach. Wycieczka, przypominająca obóz przetrwania, owiana jest aurą tajemnicy, a zakończenie wszystkich zaskakuje. W tym czasie Felix ma pewne problemy ze swoim związkiem.

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

OOUIjs-notice-orange.png
Uwaga. Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Prolog 1
Zosia idzie na spotkanie z ojcem, co bardzo nie podoba się jej mamie.
Prolog 2
Tajemnicza rozmowa mężczyzny i kobiety na 50 piętrze jednego z wieżowców o spadku oglądalności jednego z programów telewizyjnych.
 1. Goście
  Felix, Net i Nika przygotowują się do przyjęcia zagranicznych gości. Na lotnisku odbierają Angusa – Szkota – oraz Williama – Anglika. Miała z nimi przyjechać Irlandka – Emma – ale dziewczyna rozchorowała się. Przez przypadek dają namówić się nieuczciwemu taksówkarzowi na transport do domu. W trakcie podróży kierowca krąży po Warszawie. Wtedy Net wpada na pomysł, aby podwiózł ich na komisariat, a także mówi, że jego wujek jest policjantem i chętnie zapłaci za podróż. Taksówkarz ucieka bez odbioru pieniędzy, a przyjaciele wracają z gośćmi metrem do domu Felixa. Tam częstują ich samodzielnie przygotowanymi potrawami, jednak przyjezdnym nie smakuje część kwaśnych dań. Po południu rodzice Felixa i Neta wracają z teatru, a mama Neta zaprasza wszystkich na obiad następnego dnia. Tymczasem Ilona Bogucka przygotowuje się do stworzenia reportażu o porwaniu nastolatki.
 2. Różnice kulturowe
  Zosia i jej tata cieszą się możliwością spotkania. Mężczyzna przyznaje, że chciałby opiekować się córką cały czas, jednak wie, że nie jest to możliwe. Marzy mu się podróż daleko, gdzie nikt by ich nie znalazł. W szkole Juliusz Stokrotka organizuje uroczysty apel powitalny. Nie wszyscy goście znają angielski, więc spotkanie przedłuża się z powodu tłumaczenia rozmów na inne języki. Na następnej lekcji klasa 2a ma test z informatyki, jednak Eftep nie wydłuża czasu pisania z powodu apelu. Net chce pomóc Oskarowi z zacinającym się komputerem, ale nauczyciel wyrzuca go z sali i nie zalicza mu testu. Na korytarzu chłopak spotyka błądzących obcokrajowców, którymi nikt się nie zajął. Dyrektor odkrywa, że pani Helenka nie wysłała maili do nauczycieli, przez co nie wiedzieli oni, kto i kiedy miał zajmować się gośćmi. Uczniowie w różny sposób zajmują się przyjezdnymi. Gilbert i Michael oglądają filmy wojenne i jedzą pizzę. Klaudia zabiera Audrey do restauracji sushi, mimo że sama nienawidzi tej potrawy. W domu Klemensa Marie źle się czuje, gdy musi jeść ogromne, tłuste porcje. Felix, Net i Nika jadą z Angusem i Williamem na taras widokowy w Pałacu Kultury, a następnie do domu Neta, gdzie planują zorganizować grilla.
 3. Wszystko naraz
  Zosia prosi Gilberta, aby spotkał się z nią po lekcjach. Chłopak niechętnie się zgadza. Klasa 2a razem z obcokrajowcami wyrusza na wycieczkę do Łazienek Warszawskich. Chłopcy oraz Nika idą na piechotę z Cyrylem Borkowskim oraz Cedynią. Na miejscu długo czekają na drugą część grupy. Lucjan rzuca kamieniami do stawu co zauważa wuefista. Twierdzi, że chłopak źle wykonuje ćwiczenie i pokazuje mu, jak poprawnie rzucać. Przy okazji trafia w kaczkę. Dziewczyny nadal nie przychodzą, więc decydują się na pójście na tor gokartowy. Tymczasem, żeńska część wycieczki pod opieką Ekierki i Zuzanny Zdrój wsiada do złego autokaru. Celina stara się powiedzieć to nauczycielkom, ale przeszkadza jej Aurelia, więc wysiadły dopiero po skręcie autobusu w złą stronę. Gdy czekają na przystanku dziewczyny kierują się do sklepu odzieżowego, gdzie część z nich kupuje wiele ubrań. Po powrocie do domu Felixa superpaczka bierze Bulbota na testy w basenie. Nie zabierają Angusa i Williama, ponieważ twierdzą, że ich misje są czasem niebezpieczne i nie chcą sprawić im kłopotów. Felix przekłada umówione spotkanie z Laurą na następny dzień. Przyjaciele wchodzą tylnym wyjściem. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem. Net zagapił się i wpadł do wody, a nie umie pływać. Gdy odzyskał przytomność, na trening przyszły pływaczki synchroniczne. Robot wyłącza się pod wodą, a następnie wypuszcza balon, napełnia go powietrzem i zaczyna się wynurzać. Przestraszone dziewczyny uciekają z wody, bo myślą, że jest to ośmiornica albo inny potwór. Net śrubokrętem przebija balon, a Nika wchodzi do basenu, aby wyłowić Bulbota. Celina przychodzi do domu Klemensa na obiad. Jest zazdrosna o Marie, więc chce ją zniechęcić do chłopaka. Wypuszcza chomiki, które mają przestraszyć dziewczynę. Francuzka jednak lubi te zwierzęta, a Celina przez przypadek zjada mięso, chociaż jest wegetarianką. Dziewczyna źle się poczuła, a Marie oferuje je pomoc w dojściu na autobus. Wieczorem Juliusz Stokrotka i Ekierka idą do restauracji na kolację. Dyrektor dostaje trzy telefony: o nauczycielu śpiącym w parku z martwą kaczką w dłoni, ośmiornicy w basenie i zatruciu pokarmowym jednej z uczennic.
 4. Helenka
  Rano zmęczony dyrektor jedzie do sklepu kupić ekspres do kawy, ponieważ napój, który robi pani Helenka, nie nadaje się do wypicia. Po powrocie rozmawia z nauczycielami o dziwnym przebiegu wycieczki poprzedniego dnia. Gdy wraca z pokoju nauczycielskiego, zastaje przed gabinetem Ilonę Bogucką, która mówi mu, że przygotowuje artykuł o wzorowych szkołach. Nika zauważa, że Zosi nie ma w szkole. Od Gilberta dowiedziała się, że byli umówieni na spotkanie, ale dziewczyna nie przyszła, bo przyszedł na spotkanie z Michael. W międzyczasie Ilona Bogucka jeździ po różnych miejscach związanych ze szkołą. Odwiedza m. in. Celinę w szpitalu oraz sklep, do którego poszły Ekierka i Zuzanna Zdrój z uczennicami w trakcie wycieczki. Aurelia próbuje przekonać Marie do ucieczki z domu Klemensa i przeprowadzki do jej domu. Felix i Net odkrywają, że Francuzka rozumie angielski tylko wtedy, gdy się boi, więc dają Klemensowi model pająka z sali biologicznej. Około południa Ilona Bogucka znowu przyjeżdża do szkoły, jednak tym razem rozmowa z dyrektorem nie przebiega w miły sposób. Eftep wyznacza Netowi możliwość poprawy testu w poniedziałek, choć w sobotę klasa wyjeżdża na wycieczkę. Po lekcjach Juliusz Stokrotka informuje nauczycieli, że Net został laureatem Olimpiady Informatycznej i ma dostać szóstkę z informatyki (Eftep nie poinformował później chłopaka o tym fakcie). Ma także zastrzeżenia do nauczycielek od chemii i geografii o wyjątkowo szczegółowe testy pamięciowe. Informuje pana Wierszewskiego, że po południu ma być opiekunem wycieczki po Warszawie dla obcokrajowców. Jako że finanse szkoły są na wyczerpaniu, a klasą 2a na wycieczce oprócz pani Joli ma się opiekować Cyryl Borkowski, dyrektor każe wuefiście wymyślić sposób na ograniczenie kosztów wycieczki. Po powrocie do gabinetu Juliusz Stokrotka orientuje się, że za puste konto szkoły odpowiada pani Helenka, dlatego zwalnia ją z pracy.
 5. Próba generalna
  Felix i Net odkrywają przyczynę usterki Bulbota i ją naprawiają. Chcą przetestować robota, bo wiedzą, że jest to ostatni moment na wykrycie błędów i poprawienie ich. Felix niechętnie zgadza się, choć wolałby spotkać się Laurą. Chłopcy sprawdzają kilka fontann, jednak żadna nie nadaje się do testów. Następnie kierują się do filtrów warszawskich, a ostatecznie do akwarium w zoo. W trakcie prób Felix kilka razy przekłada spotkanie na późniejszą godzinę, aż zniecierpliwiona Laura informuje, że wraca do domu. Tymczasem obcokrajowcy wyruszają na wycieczkę po mieście autobusem Ogórkiem. Z powodu awarii wodociągów w Warszawie powstały duże korki, więc grupie udaje odwiedzić się jedynie ogród zoologiczny. Po powrocie Marie zastaje lekki obiad. Mimo to dziewczyna zaczyna się pakować w celu przeprowadzki do Aurelii. Gdy jest gotowa do pokoju wchodzi Klemens i udaje mu się przeprowadzić krótką rozmowę dzięki pomysłowi Felixa i Neta. Marie zostaje u chłopaka. Następnego dnia superpaczka odwozi Angusa i Williama na lotnisko. Net i Nika wracają wcześniej, aby pożegnać się przed wyjazdem, a Felix zostaje z obcokrajowcami. Pomimo sporego zapasu czasu chłopakowi nie udaje dotrzeć się na spotkanie z Laurą. Otrzymuje SMS od dziewczyny, że zrozumiała co chciał jej przekazać i żeby już do niej nie pisał.
 6. Rozstanie
  Klasa 2a wyjeżdża na wycieczkę pociągiem. Opiekunami są Cyryl Borkowski i Zuzanna Zdrój zamiast pani Joli. Felix i Nika jadą w przedziale z Oskarem, Wiktorem i Gilbertem. Jedno miejsce jest wolne, przez co kilka razy ktoś się dosiada. Dziewczyna zauważa, że Zosia nie pojechała na wycieczkę. Jako pierwsza dosiada się otyła kobieta z psem Ciupciulinkiem. Gilbert żartuje z niej na co oburzona kobieta wychodzi z przedziału i mówi o porwaniu gimnazjalistki. Wiktor dzwoni do ojca, który zawsze jest dobrze poinformowany, ale telefon traci zasięg i rozmowa zostaje przerwana. Wtedy do przedziału wchodzi wuefista. Nauczyciel informuje, że jadą na obóz przetrwania i odbiera wszystkim komórki. Następnym podróżnym jest businessman. On też wychodzi po dziwnym zachowaniu Gilberta. Trzecim pasażerem jest dziwny Typek, który rozmawia o ukrytej „ślicznotce”. Wyobraźnia Niki mówi, że może on być porywaczem Zosi. Mężczyzna agresywnie reaguje na żarty Gilberta, za co Cyryl Borkowski wyrzuca go z pociągu w polu. Pod koniec podróży wsiada zakonnica, której obecność wprawia gimnazjalistów w zakłopotanie. Kobieta mówi Nice o nowo przyjętej młodej dziewczynie i proponuje jej wstąpienie do zakonu. Na stacji po grupę przyjeżdża wojskowa ciężarówka, która wywozi ich na polanę nad jezioro. Tam muszą zbudować obozowisko, jednak część uczniów kładzie się na trawi i nie zamierza pomagać. Po rozstawieniu namiotów i posiłku wuefista każe podzielić się uczniom na dwie drużyny. Felix dowodzi drużyną „Nic nie mów”, w której znajdują się Nika, Gilbert, Oskar, Wiktor, Aurelia i Gerald. Druga grupa o nazwie „Teraz” składa się z Klemensa, Celiny, Klaudii, Lamberta, Kuby i Horacego pod przywództwem Lucjana.
 7. Nowe znajomości
  Net, który nie pojechał na wycieczkę, wraca do domu. Wieczorem jedzie razem ze swoją rodziną oraz rodzicami Felixa na imprezę zorganizowaną przez profesora Jastrzębskiego w jego domu. Tam poznaje Justynę – jego córkę. Podczas zajmowania się młodszym rodzeństwem dziewczyny oraz Bratosiostrą Net doprowadza do awarii zdalnego sterowania urządzeniami w domu. Po imprezie wymienia się telefonami z nowo poznaną dziewczyną.
 8. Okoliczności przyrody
  Następnego dnia Cyryl Borkowski przygotował masę atrakcji dla uczniów. Każe znaleźć w lesie śniadanie, jednak pożera je niedźwiedź. Po powrocie początkowo wydaje się, że nie zostało więcej jedzenia. Felix poluje na zająca i łowi ryby w jeziorze. W porze obiadowej do obozu przychodzi leśniczy, jednak nie wyciąga konsekwencji wobec uczniów. Wuefista orientuje się, że druga skrzynia z jedzeniem schowana jest w namiocie dziewczyn. Po południu drużyny mają znaleźć fant po drugiej stronie jeziora. Poza obozem wszyscy umawiają się na współpracę. Gdy wrócili jednocześnie, nauczyciel przyznaje wygraną drużynie Felixa, co powoduje zły humor u Lucjana. Kiedy Nika i Aurelia poszły się kąpać do strumienia, widzą kogoś na brzegu. Tymczasem Felix zakrada się do namiotu pana Borkowskiego w celu odzyskania telefonu i skontaktowania się z Netem. Reszta klasy siedzi przy ognisku lub leży w namiotach. Ponieważ nikt nie widział chłopaka, został on oskarżony o podglądanie dziewczyn.
 9. Nierandka
  Net w domu znajduje Crispera, więc umawia się z Justyną, aby go oddać. Dziewczyna zaprasza go do elegancko wyglądającej kawiarni. Po spotkaniu idą na wspólny spacer.
 10. Zabawa w chowanego
  Następnego dnia Felix przyznaje się Nice, gdzie był wieczorem. Nie chcą zbierać kwiatów, co jako zadanie dała im pani Zdrój. Idą w las, gdzie słyszą dzwony klasztoru, a Nika przypomina sobie rozmowę z zakonnicą i chce sprawdzić, czy Zosi nie ma w klasztorze. Nagle znajdują bardzo zaniedbany dom. Gdy chcą zajrzeć przez okno widzą Typka z pociągu. Chowają się przed nim w budynku, gdzie spotykają około czteroletnią dziewczynkę. Proponują jej zabawę w chowanego, więc ona biegnie w głąb domu. Tymczasem mężczyzna odjeżdża, a Felix i Nika wychodzą z domu. Chcą znaleźć piwnicę, o której wspominał Typek. Gdy wchodzą do środka, ktoś zamyka klapę wejściową. Felix odkrywa, że w telefonie nie ma baterii.
 11. Przecież diabły nie istnieją
  W piwnicy Felix i Nika znajdują hodowlę pieczarek. Okazuje się, że zamknęła ich dziewczynka z którą bawili się w chowanego Przekonują ją, żeby otworzyła klapę, to pobawią się z nią w berka. Po wyjściu z piwnicy natychmiast uciekają do obozu. Cyryl Borkowski każe Felixowi wybrać 6 osób, które zostaną ukarane 20 pompkami. Chłopak przechytrza nauczyciela, ponieważ udaje mu się wybrać Oskara, Wiktora oraz dwukrotnie Gilberta i siebie. Wuefista każe mu oddać swój superzegarek. Nie jest w dobrym nastroju, ponieważ Celina uznała, że widziała diabła. Później jedzie na stację odebrać Neta. Felix i Nika wskakują do ciężarówki z nadzieją spotkania wcześniej przyjaciela i podmiany telefonów lub skorzystania z telefonu na stacji. Ani jedno, ani drugie się nie udaje. Po przywitaniu się z kolegą wyskakują z ciężarówki, a w obozie witają się ponownie. Pan Borkowski przydziela Neta do drużyny Lucjana. Zmienia też dowódcę drużyny „Nic nie mów” na Geralda. Wieczorem Felix tłumaczy drużynowym sposób działania busoli i krokomierza. Aurelia i Klaudia podczas kąpieli widzą tajemniczą postać, która skojarzyła im się z diabłem. Nauczyciel przekłada marsz na azymut na następny wieczór.
 12. Co las kryje nocą
  Uczniowie spędzają cały dzień w obozie. Felix i Net widzą nad brzegiem jeziora ślady kopyt. Po charakterystycznym wyszczerbieniu dochodzą do wniosku, że zwierzę musiało chodzić na dwóch nogach. Wieczorem wszyscy mają obawy przed pójściem w las, mimo że nikt nie wierzy w diabła. Po wyjściu z obozu superpaczka odłącza się od drużyn. Przepływają łodzią przez jezioro i zabierają fant, aby drużyny nie wróciły do obozu, jeśli udałoby im się dotrzeć wcześniej. Felix uruchamia telefon dzięki wykorzystaniu monet. Przez chwilę, kiedy komórka jest włączona, udaje im się wyświetlić SMS od Zosi z informacją, że jest nad Czerwoną Hańczą. Nagle zorientowali się, że ktoś lub coś jest tuż obok nich.
 13. Kozołaki
  Felix, Net i Nika uciekają przed nieznanym stworzeniem do klasztoru. Spotykają tam zakonnice przygotowujące się do obrzędu obłóczyn nowicjuszki Agacji. Matka Absolucja pozwala superpaczce porozmawiać z nowo przyjętą kobietą. Wtedy przyjaciele orientują się, że nie jest to Zosia. Agacja opowiada im o swojej poprzedniej pracy i tłumaczy, że to, co uznali za diabły, to w rzeczywistości są kozy. Pomimo propozycji noclegu w klasztorze, przyjaciele wracają do lasu.
 14. Misja Bulbota
  Felix zaprowadził wszystkich z powrotem do obozu. Rano Cyryl Borkowski dał drużynowym na chwilę mapę, aby przygotowali się do następnego zadania, a chłopak ją przerysował. W namiocie przyjaciele orientują się, że w gazecie, którą oglądają od kilku dni, jest zdjęcie Zosi z podpisem „Porwanie gimnazjalistki”. Podczas kolejnego zadania superpaczka ponownie odłącza się od reszty grupy. Pokazują innym gazetę, ale oni nie przejmują się informacjami o koleżance z klasy. Sprawdzają pensjonat, w którym mieli zamieszkać, gdzie w telewizji widzą program „Niusy czy Niuanse” o porwaniu Zosi. Dowiadują, że oskarżonym jest jej ojciec. Przyjaciele wracają do obozu. Korzystając z nieobecności opiekunów wysyłają Bulbota, aby opłynął jezioro dookoła i zrobił zdjęcia brzegu. Po powrocie robota widzą zaginioną koleżankę na jednym ze zdjęć. Wtedy do namiotu wchodzi wuefista i przekazuje wojsku miejsce pobytu Zosi. Po południu nauczyciel przekazuje wieści o odnalezieniu dziewczyny i oddaje wszystkim telefony. Felix i Nika mają podejrzenia, że sprawa porwania rozwiązała się w zbyt prosty sposób.
 15. Pozory mylą
  Dzień po powrocie z wycieczki Net bardzo chce się spotkać z przyjaciółmi i podzielić się swoimi odkryciami. Chłopak dostał mail od Manfreda z hasłem do konta Ilony Boguckiej. Zdobywają dostęp do materiałów przed obróbką. Przyjaciele odkrywają, że reporterka najpierw rozpoczęła przygotowania do programu o porwaniu, a dopiero potem to porwanie nastąpiło. Widzą też nagraną rozmowę kobiety z matką Zosi, która sprzeciwia się spotkaniom córki z ojcem, a Bogucka zapewnia rozwiązanie tej sprawy. Z pomocą Gilberta superpaczka tworzy film, na którym Zosia przedstawia prawdziwą wersje wydarzeń.
Epilog 1
Tajemniczy mężczyzna mówi Andżelice Osmozie o filmie stworzonym przez nastolatków, który zniszczył ich plan. Informuje kobietę o dymisji ministra spraw wewnętrznych oraz o tym, że to ona zajmie jego stanowisko. Jako pierwsze zadanie ma ukarać nieuczciwą dziennikarkę
Epilog 2
W ostatni dzień szkoły tata Zosi odbiera córkę ze szkoły. Laura dowiedziała się od Niki, dlaczego Felix nie spotkał się z nią wcześniej i idą razem na kawę czy coś innego.

Motto[edytuj | edytuj kod]

"Nie oceniaj po pozorach i nie dawaj wyroków, nim nie wysłuchasz racji wszystkich stron." - Rafał Kosik

Nowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Nowe miejsca[edytuj | edytuj kod]

Więcej w WikiFNiN[edytuj | edytuj kod]


Zobacz więcej[edytuj | edytuj kod]

Fragmenty[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Komentarze (0)

Komentarze (0) [Pomoc]
Loading comments...